Ani napošesté prezident Miloš Zeman nejmenoval šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku generálem. Přitom Koudelka a jeho resort je v současné době za svoji práci chválen vládou i Parlamentem ČR. Stojí za Koudelkovým nepovýšením Zemanovy osobní důvody? Co mu vlastně vadí?
Michal Koudelka původně vystudoval Stavební fakultu ČVUT (České vysoké učení technické). Svoji kariéru u BIS zahájil už v roce 1992 a v roce 2006 začal zastávat post ředitele odboru kontrašpionáže. Koudelka absolvoval dva výcviky britské zpravodajské služby SIS. Zúčastnil se také výcviku zpravodajců CSIS v Kanadě.
Zeman ani pošesté nejmenoval Koudelku generálem. Uvidíme po vyšetřování Vrbětic, tvrdí
Prezident Miloš Zeman opět nejmenoval ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku do generálské hodnosti. Návrhu vlády v sobotu hlava státu nevyhověla už pošesté. Zeman má k práci civilní kontrarozvědky i jejího šéfa dlouhodobě výhrady.
V polovině roku 2016 ho na ředitele zpravodajské služby navrhl tehdejší premiér Bohuslav Sobotka poté, co svůj odchod ohlásil bývalý šéf resortu Jiří Lang. Koudelka na post nastoupil 15. srpna 2016.
Koudelku, který je nyní plukovníkem, poprvé vláda na povýšení do generálské hodnosti navrhla v květnu 2018. Od té doby byl na pozici generála navržen ještě pětkrát. Prezident Miloš Zeman ale jeho povýšení zatím vždy smetl ze stolu. Zeman totiž patří k dlouhodobým kritikům jak Koudelky, tak samotné služby. Loni v říjnu hlava státu uvedla, že premiérovi Andreji Babišovi (ANO) poskytne materiál, který zdůvodňuje, proč jmenování šéfa BIS generálem odmítá. Podle týdeníku Respekt v dokumentu stálo, že Koudelka neplní své povinnosti, dlouhodobě zamlčuje a neposkytuje informace zákonným adresátům a zveřejňuje informace v rozporu se zákonem.
Koudelku povýším možná příští rok, tvrdí Zeman
Objevují se ale i názory, že důvodem stálého nejmenování Koudelky může být kladný vztah Zemana směrem k Číně a Rusku. Bezpečnostní složky nyní tvrdí, že z explozí munice ve Vrběticích jsou důvodně podezřelí agenti ruské vojenské rozvědky GRU. „Zatím k tomu nevidím důvod. Počkám si, jak skončí vyšetřování (výbuchů ve Vrběticích), které je de facto teprve na začátku. Nezapomeňte, že se setkáváme s informacemi, které jsou, řekněme, staré 14 dní. Právě proto se ptám, co se dělo těch šest let? Kdyby se ukázalo, že on odvedl dobrou práci, tak ho možná příští rok povýším. Zatím pro to nejsou důvody,“ řekl v pořadu Partie CNN Prima NEWS Zeman.
Zeman: Nemůžeme nechat cizí agenty páchat u nás terorismus. BIS ale zatím nemá důkazy
Prezident České republiky Miloš Zeman je přesvědčen, že v kauze Vrbětice je třeba postupovat s chladnou hlavou, bez hysterie a s co největší informovaností. Také proto si prý nechal týden na to, než se k případu vyjádří. Pokud se ale prokáže, že do výbuchu muničních skladů byli zapleteni agenti ruské rozvědky, měla by za to Ruská federace zaplatit. „Například neúčastí Rosatomu v tendru na Dukovany,“ řekl Zeman ve svém nedělním projevu.
Premiér, ministři či parlamentní komory naopak práci BIS v poslední době opakovaně hodnotili pozitivně. Službě navíc podle průzkumů Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM) z října a listopadu důvěřuje největší podíl Čechů za posledních 25 let, a to skoro polovina obyvatel. V předchozích průzkumech lidé vyjadřovali BIS spíše nedůvěru. Poslední průzkum, do něhož byla tajná služba zařazena, ale CVVM uskutečnilo v roce 2004.
„Vážím si dlouhodobé podpory ze strany české vlády a slov ocenění mé práce při dalším návrhu na povýšení do generálské hodnosti. Jsem hrdý na své kolegy v BIS, kteří dlouhodobě odvádí skvělou práci pro naši zemi. Dnes povýšeným generálům gratuluji,“ řekl v sobotu prostřednictvím Twitteru BIS Koudelka.
Ocenění od CIA
Koudelka před dvěma lety převzal ve Spojených státech cenu od ředitelky americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Giny Haspelové za zahraniční spolupráci. Šéf BIS odjel do USA společně s Babišem. Zeman pozván nebyl, což může být dalším důvodem pro to, že Koudelka opět jmenován nebyl.