reklama

Jurečka: Hamáčkovi se neomluvím. Cestu do Moskvy nevysvětlil, je tam řada otazníků

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod, proč by se měl vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) za slova o vlastizrádci omlouvat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod omlouvat se vicepremiérovi a ministru vnitra Janu Hamáčkovi (ČSSD) za slova o velezradě. Šéf lidovců to uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové na CNN Prima NEWS. Hamáček podle něj avizovanou cestu do Moskvy kvůli Vrběticím, která údajně měla být zastíracím manévrem, dostatečně nevysvětlil.

reklama

„Nevidím důvod,“ řekl Jurečka na výzvu Hamáčka, aby se mu omluvil za slova o velezradě kvůli vicepremiérovu údajnému plánu vycestovat do Moskvy za účelem ututlání kauzy Vrbětice za dodávku vakcíny Sputnik V, o čemž informoval web Seznam Zprávy. Podle Jurečky kauza nese známky vlastizrady, pokud se skutečně potvrdí, že se tak stalo.

K tématu

Kauza Hamáčkova plánovaného letu do Moskvy je navíc podle slov šéfa lidovců stále nedořešená. „Je tam řada otazníků. Jak je možné, že byl obejit ministr zahraničí (bývalý šéf resortu Tomáš Petříček – pozn. red.), když jím ještě byl, a proč se vicepremiér chtěl setkat se šéfem Dumy (ruského parlamentu – pozn. red.), který je na sankčním seznamu Evropské unie,“ zmínil některé nesrovnalosti.

Oproti tomu předseda sněmovního zahraničního výboru Ondřej Veselý (ČSSD) tvrdí, že Hamáček cestu do Moskvy řádně vysvětlil coby zastírací manévr při odhalení vrbětické kauzy, kdy za výbuchem muničního skladu v roce 2014 stáli právě Rusové. „Že tomu pan Jurečka a další lidé nevěří, je jejich právo, ale bylo to vysvětleno,“ řekl Veselý, připustil ovšem, že lidé po Hamáčkově vysvětlení mohou mít pochyby.

Vrbětice jsme zvládli skvěle, říká Veselý

Veselý kromě toho vyzdvihl Hamáčka za to, že stál v čele akce, kdy bylo z Česka vyhoštěno 18 ruských zaměstnanců ambasády. Výzvy opozice, aby Hamáček na svůj post rezignoval, tudíž za svého stranického šéfa odmítá.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod, proč by se měl vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) za slova o vlastizrádci omlouvat.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka nevidí důvod, proč by se měl vicepremiérovi Janu Hamáčkovi (ČSSD) za slova o vlastizrádci omlouvat.
Zdroj: CNN Prima NEWS

Jurečka reagoval slovy, že vyhoštění 18 Rusů z Česka kvitoval a zredukování počtu pracovníků ruské ambasády rovněž. Vadí mu ovšem další pokračování kauzy, kdy prezident Miloš Zeman hovoří o dvou verzích vyšetřování, v čemž ho následně podpořila i ministryně spravedlnosti Marie Benešová a chválí ho za to i šéf resortu obrany Lubomír Metnar (oba za ANO). „To z nás dělá jako ČR nedůvěryhodného partnera. Premiér by měl vystoupit a všechny srovnat do latě,“ zdůraznil předseda KDU-ČSL.

Hrozí konec šéfa BIS Koudelky?

V pořadu 360° Pavlíny Wolfové se propírala i budoucnost šéfa Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelky. „Prezident Zeman má dlouhodobě problém s panem Koudelkou, který nevychází vstříc jeho požadavkům,“ připomněl Jurečka a dodal, že se již měsíce hovoří o tom, že by šéf BIS měl být během srpna nahrazen.

To potvrdil i zástupce sociálních demokratů. „O budoucnost šéfa BIS jde dlouhodobě, nedával bych to do souvislosti s touto kauzou,“ řekl Veselý. Jeho ČSSD se plánuje zasadit o to, aby Koudelka ve své funkci pokračoval.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo

Přibylo nejméně nakažených za sobotu od července. Reprodukční číslo ale mírně stouplo

V sobotu přibylo v Česku 63 případů koronaviru, nejméně za první víkendový den od loňského 11. července. Před týdnem testy odhalily o deset nakažených více, současně se ale víc testovalo. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví. Reprodukční číslo ukazující šíření epidemie mírně stouplo z 0,66 na téměř 0,72. Čím je nižší, tím méně se nákaza ve společnosti šíří.

Počasí

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

Vlny veder vrcholí. K večeru přijdou silné bouřky, vítr a kroupy, varují meteorologové

V neděli Česko ještě čekají tropická vedra. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) teploty na některých místech republiky mohou dosahovat až 36 °C. Odborníci tak doporučují pít vodu a nezdržovat se dlouho na přímém slunci. ČHMÚ také varuje před požáry. V neděli večer se ale ochladí. Meteorologové vydali výstrahu před silnými bouřkami, větrem a kroupami. Pršet by mělo celý týden.

Český paradox na Euru: Proč je lepší s Anglií prohrát a zbavit se prvního místa?
Na původní fotce byla, v ročence už ne. Dívku s Downovým syndromem škola „vystřihla“
Kvůli horku popraskala dálnice D35. Deset lidí se zranilo, silnice je zavřená
Diktátorství nemá v EU místo, shodl se Kulhánek se Zemanem. Podpoří sankce vůči Bělorusku
Moře v Turecku zaplavil sliz: Ohrožuje turismus a zabíjí zvířata. Úřady si nevědí rady
reklama
reklama
KOMENTÁŘ: Jak Klausovo utahování opasků zvítězilo nad Komárkovou markou za tři koruny

Názory

Domácí zpravodajství

Asfalt jako horká kaše aneb Z dějin české Sahary 1911 a 1947, kdy vedra zabíjela
Další články
reklama
reklama