Nový nizozemský zákon se vymezuje proti chovu brachycefalických plemen. Dochází tak k dalšímu rozšíření pravidel jejich chovu. Ochránci zvířat a veterináři tento krok vítají.
Od roku 2014 platí v Nizozemí zákon, který zakazuje chov zvířat, jejichž tělesné rysy předurčují jejich potomky k trápení. Jedná se především o psy s krátkými čumáky či bezuché kočky. Za jejich roztomilým vzhledem, kterému vděčí tato plemena za svou popularitu, totiž stojí mnoho možných zdravotních problémů – od dýchacích obtíží a záněty očí po trvalou bolest hlavy a jiných částí těla.
O pět let později byl tento zákaz doplněn o řadu vyhlášek, které stanovují například minimální délku čumáku. Nyní by měl přijít i konec šíření jejich fotek po sociálních médiích, ale i celkový zákaz jejich chovu a dovozu. „Ničíme životy nevinných zvířat, a to jen proto, že si myslíme, že jsou ‚nádherná‘ a ‚roztomilá‘,“ uvádí v prohlášení ministr kultury, přírody a kvality potravin Piet Adema. „Proto dnes činíme velký krok směrem k Nizozemí, ve kterém žádný mazlíček nemusí trpět kvůli svému vzhledu.“ Seznam rysů, kvůli kterým zvířat trpí, podle něj bude dále rozšiřován, pokud se objeví nová fakta a studie. Zákaz se samozřejmě nebude dotýkat již žijících zvířat v nizozemských domácnostech – ta spokojeně dožijí ve svých rodinách.
O podobném zákazu rozhodl loni i norský soud, podle kterého je chov anglických buldoků a kavalírů porušením zákona o welfaru zvířat. Zákaz se však netýká prodeje, dovozu či vlastnictví psů těchto plemen. Kromě nich však Nizozemí jde ještě o krok dál – jediná organizace, která zde uděluje průkazy původu, v roce 2020 rozhodla, že přestane vydávat tyto dokumenty u psů s krátkým čumákem. Namísto nich chovatelé získají jen certifikát, který je nutné registrovat na úřadech.