reklama

Očkovací covid pas má usnadnit cestování. Testuje ho Británie. Chystá jej i Česko

S dokladem o očkování proti nemoci COVID-19 by mohlo být snazší cestování, naznačili exministr zdravotnictví Roman Prymula i jeho nástupce Jan Blatný. O zavedení vakcinačního pasu usiluje Evropská unie, Velká Británie už ho testuje. V současnosti podobně funguje takzvaná žlutá karta, která dokládá očkování proti žluté zimnici.

reklama

Výhody, které by mohly plynout z očkování proti nákaze koronavirem, popsal Roman Prymula již před týdnem v pořadu Partie CNN Prima NEWS. Podle něj by držitel průkazu, který by dokládal vakcinaci, mohl jezdit do zahraničí bez nutnosti testování.

„Myslím, že Evropská unie dokáže motivovat obyvatelstvo Evropy, aby se v budoucnu nechalo očkovat. Pokud potom nebudou muset nosit roušky nebo se prokazovat negativními testy, když cestují do zahraničí, tak by vše mohlo fungovat,“ sdělil. Zvýšený zájem o vakcínu by podle exministra mohl přijít s létem, pak by jí dokonce mohl být nedostatek.

K tématu

Prymulův nástupce ve funkci Jan Blatný (za ANO) se hlásí k iniciativě napříč evropskými státy. „Na průkazech, které se potom mohou použít, aby měl člověk jednodušší cestování, se v současné době domlouvají země EU. Mimochodem to má i vztah k vakcíně, protože právě ta umožní, aby vám byl tento pas vystaven,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Blatný zároveň ujistil Sněmovnu, že vakcína nebude povinná. „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse, než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ říká.

Podobné očkovací pasy platí v některých zemích již dnes. Jediným mezinárodně vyžadovaným očkováním je v současnosti to proti žluté zimnici. Seznam zemí, do nichž bez něj nelze vycestovat, každoročně vydává WHO. Jedná se například o Benin, Demokratickou republiku Kongo či Mali.

Britové testují digitální „pas negativity“

Zkoušku „covid pasu“ momentálně provádí Velká Británie. Průkaz nazvala CommonPass, a testuje ho vzorek cestujících, kteří létají ze Spojeného království do USA. Měl by být základem pro pozdější mezinárodně standardizovaný způsob jak dokazovat, že je osoba covid negativní.

Common Pass ale v současnosti nepočítá s vakcinací, zatím slouží jen jako digitální doklad negativního testu. Kritici tohoto řešení upozorňují, že jednotlivé státy používají různé testy s různou citlivostí a výjimkou nejsou falešné výsledky. Stejný problém by mohl nastat u dokumentu prokazujícího vakcinaci.

K tématu

Vakcín totiž bude pravděpodobně dostupných několik. „Některé země možná řeknou: Dobře, chceme vidět doklad, že jste očkovaný jednou z těchto vakcín, tyto ale neakceptujeme,“ přiblížil deníku The Guardian možné komplikace Paul Mayer, generální ředitel společnosti Commons Project, která provádí zmíněný test na pasažérech létajících z Velké Británie do Spojených států.

Podle Meyerse je cestování s digitálním dokladem o bezinfekčnosti záležitostí blízké budoucnosti. Předpokládá, že by se o něj mohly zajímat hlavně země, které uzavřely své hranice razantním způsobem, a budou se chtít znovu otevřít s větší opatrností. Mohlo by se to týkat například Austrálie a Nového Zélandu.

Tyto dva státy přitom mají problémy s otevřením hranic i mezi sebou navzájem. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová vnímá jako problematické, že Austrálie je tolerantnější ke komunitnímu přenosu.

Irsko si přeje cestovní razítko

Na evropské úrovni se pro standardizovaný průkaz dokládající imunitu proti nemoci COVID-19 vyslovilo také Irsko, konkrétně poslanec Evropského parlamentu Billy Kelleher. „Jakmile bude vakcína, budeme potřebovat standardizovaný systém, díky němuž budou cestující moci dokázat, že jsou očkovaní. Nebudou pak muset do karantény,“ předpokládá politik.

Na rozdíl od Evropské unie by si však přál, aby bylo potvrzení o očkování součástí běžného cestovního pasu, například jako razítko. „Teď, když vidíme světlo na konci tunelu a intenzivně se pracuje na vakcínách, musíme předem dobře připravit systém pro cestování,“ naléhá Kelleher.

Ve třetí fázi testování je v současnosti několik vakcín proti nemoci COVID-19. Nejvíce se hovoří o vakcíně společnosti Moderna, jejíž účinnost by měla přesahovat 94 %. Krátce před ní potvrdily 90% účinnost své vakcíny firmy Pfizer a BioNTech. Ty včera zažádaly o nouzové použití vakcíny ve Spojených státech.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

Do kontrol se zapojí armáda, rozhodla vláda. Od úterý pomůže policii na 4000 vojáků

  • Aktualizováno

Vláda rozhodla o nasazení až 5000 vojáků a 300 celníků na pomoc policii v souvislosti s epidemií koronaviru. Za úkol budou mít vypomáhat policii při bezpečnostních kontrolách zpřísněných protiepidemických opatření, která platí od pondělí. Od úterý se do kontrol zatím zapojí 3834 vojáků a 270 celníků, informovalo ministerstvo vnitra na Twitteru.

360°

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Sledujte speciál 360°: Rok s koronavirem zhodnotí Vojtěch, Maďar, Smejkal i Kubek

Česko si připomíná rok s pandemií koronaviru. Ze světového lídra se Česká republika propadla téměř na dno evropského žebříčku. Jak ovlivnila globální pandemie životy a co bude dál? Ve speciálu 360° Pavlíny Wolfové odpoví bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, prezident České lékařské komory Milan Kubek a epidemiologové Rastislav Maďar a Petr Smejkal. Sledujte je živě od 20 hodin na televizi CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte ŽIVĚ: Vláda jednala o dalším zpřísnění. Průmysl se zatím nezavře
Vakcína Sputnik v Česku? Lékový ústav se jí zabývá, Blatný zatím výjimku udělit nechce
reklama
reklama
Babiš: Chtěli nás zastřelit, tak jsem vyhnal ženu do Dubaje. O ničem nevěděla

Andrej Babiš

Domácí zpravodajství

KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Další články
reklama
reklama