reklama

Očkovací covid pas má usnadnit cestování. Testuje ho Británie. Chystá jej i Česko

S dokladem o očkování proti nemoci COVID-19 by mohlo být snazší cestování, naznačili exministr zdravotnictví Roman Prymula i jeho nástupce Jan Blatný. O zavedení vakcinačního pasu usiluje Evropská unie, Velká Británie už ho testuje. V současnosti podobně funguje takzvaná žlutá karta, která dokládá očkování proti žluté zimnici.

reklama

Výhody, které by mohly plynout z očkování proti nákaze koronavirem, popsal Roman Prymula již před týdnem v pořadu Partie CNN Prima NEWS. Podle něj by držitel průkazu, který by dokládal vakcinaci, mohl jezdit do zahraničí bez nutnosti testování.

„Myslím, že Evropská unie dokáže motivovat obyvatelstvo Evropy, aby se v budoucnu nechalo očkovat. Pokud potom nebudou muset nosit roušky nebo se prokazovat negativními testy, když cestují do zahraničí, tak by vše mohlo fungovat,“ sdělil. Zvýšený zájem o vakcínu by podle exministra mohl přijít s létem, pak by jí dokonce mohl být nedostatek.

Prymulův nástupce ve funkci Jan Blatný (za ANO) se hlásí k iniciativě napříč evropskými státy. „Na průkazech, které se potom mohou použít, aby měl člověk jednodušší cestování, se v současné době domlouvají země EU. Mimochodem to má i vztah k vakcíně, protože právě ta umožní, aby vám byl tento pas vystaven,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Blatný zároveň ujistil Sněmovnu, že vakcína nebude povinná. „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse, než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ říká.

Podobné očkovací pasy platí v některých zemích již dnes. Jediným mezinárodně vyžadovaným očkováním je v současnosti to proti žluté zimnici. Seznam zemí, do nichž bez něj nelze vycestovat, každoročně vydává WHO. Jedná se například o Benin, Demokratickou republiku Kongo či Mali.

Britové testují digitální „pas negativity“

Zkoušku „covid pasu“ momentálně provádí Velká Británie. Průkaz nazvala CommonPass, a testuje ho vzorek cestujících, kteří létají ze Spojeného království do USA. Měl by být základem pro pozdější mezinárodně standardizovaný způsob jak dokazovat, že je osoba covid negativní.

Common Pass ale v současnosti nepočítá s vakcinací, zatím slouží jen jako digitální doklad negativního testu. Kritici tohoto řešení upozorňují, že jednotlivé státy používají různé testy s různou citlivostí a výjimkou nejsou falešné výsledky. Stejný problém by mohl nastat u dokumentu prokazujícího vakcinaci.

Vakcín totiž bude pravděpodobně dostupných několik. „Některé země možná řeknou: Dobře, chceme vidět doklad, že jste očkovaný jednou z těchto vakcín, tyto ale neakceptujeme,“ přiblížil deníku The Guardian možné komplikace Paul Mayer, generální ředitel společnosti Commons Project, která provádí zmíněný test na pasažérech létajících z Velké Británie do Spojených států.

Podle Meyerse je cestování s digitálním dokladem o bezinfekčnosti záležitostí blízké budoucnosti. Předpokládá, že by se o něj mohly zajímat hlavně země, které uzavřely své hranice razantním způsobem, a budou se chtít znovu otevřít s větší opatrností. Mohlo by se to týkat například Austrálie a Nového Zélandu.

Tyto dva státy přitom mají problémy s otevřením hranic i mezi sebou navzájem. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová vnímá jako problematické, že Austrálie je tolerantnější ke komunitnímu přenosu.

Irsko si přeje cestovní razítko

Na evropské úrovni se pro standardizovaný průkaz dokládající imunitu proti nemoci COVID-19 vyslovilo také Irsko, konkrétně poslanec Evropského parlamentu Billy Kelleher. „Jakmile bude vakcína, budeme potřebovat standardizovaný systém, díky němuž budou cestující moci dokázat, že jsou očkovaní. Nebudou pak muset do karantény,“ předpokládá politik.

Na rozdíl od Evropské unie by si však přál, aby bylo potvrzení o očkování součástí běžného cestovního pasu, například jako razítko. „Teď, když vidíme světlo na konci tunelu a intenzivně se pracuje na vakcínách, musíme předem dobře připravit systém pro cestování,“ naléhá Kelleher.

Ve třetí fázi testování je v současnosti několik vakcín proti nemoci COVID-19. Nejvíce se hovoří o vakcíně společnosti Moderna, jejíž účinnost by měla přesahovat 94 %. Krátce před ní potvrdily 90% účinnost své vakcíny firmy Pfizer a BioNTech. Ty včera zažádaly o nouzové použití vakcíny ve Spojených státech.

Tagy:

Hlavní zprávy

Případů omikronu bude u nás zřejmě více. S nakaženou ženou cestovalo dalších osm lidí

Aktualizováno

Se ženou, která přicestovala z Namibie a u níž se prověřuje výskyt varianty omikron, cestovalo dalších osm lidí z ČR. Hygienici zjišťují, zda jsou nakažení covidem, řekla hygienička Pavla Svrčinová. Je proto možné, že nakažených novou variantou přibyde. U ženy sekvenační analýza liberecké nemocnice potvrdila omikron na 90 procent, sdělil ČT v sobotu večer mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář.

Antivaxeři jsou i mezi lékaři. Uvěřili nějakým konspiračním teoriím, nechápe Prymula

Česká lékařská komora eviduje desítky stížností na lékaře, kteří upřednostňují neočkované pacienty a nechtějí vakcínu proti covidu aplikovat. Patří mezi ně třeba dětská lékařka z Přeštic, podle které by dětem vakcína mohla ublížit. Praktický lékař z Nýřan zase považuje některá koronavirová opatření za nesmyslná. Podle Romana Prymuly tito lékaři uvěřili konspiračním teoriím.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Havlíčkem a Rakušanem: Prožijí Češi Vánoce v lockdownu?

Řítí se Česko do lockdownu? Pandemie nabírá na síle a vláda přistupuje k radikálnímu zpřísnění opatření. Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) oznámil, že od pátku 26. listopadu platí nouzový stav. Co když nová opatření nezaberou? Stráví Češi Vánoce v lockdownu? Sledujte pořad Partie v neděli od 11hodin na CNN Prima NEWS, v první části s vicepremiérem v demisi Karlem Havlíčkem (ANO) a předsedou hnutí STAN Vítem Rakušanem.

reklama

Domácí zpravodajství

První případ varianty omikron v Česku: Jde o ženu, která letěla z Namibie přes JAR

Aktualizováno

V České republice se potvrdila první nákaza variantou koronaviru omikron. Ta je podle expertů nejen nebezpečnější, ale také se rychleji šíří a umí obejít očkování. Sekvenační analýza v liberecké nemocnici v sobotu večer ukázala, že s 90% pravděpodobností skutečně jde o tuto variantu. Jedná se o Češku, která se vrátila z Namibie a letěla přes Jihoafrickou republiku (JAR) a Dubaj.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Stehlíková: O Cimickém to věděla celá Praha. Zeman chtěl ocenit predátora, jako je on

Prezident Miloš Zeman chtěl vyznamenat stejného predátora, jako je on sám, naráží na kauzu s psychiatrem a spisovatelem Janem Cimickým v rozhovoru pro CNN Prima NEWS psychiatrička a exministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. Podle ní věděla celá Praha, že Cimický sexuálně obtěžoval ženy. Že nakonec vyznamenání nedostane, podle Stehlíkové může pomoci i dalším obětem sexuálního násilí.

reklama