reklama

Očkovací covid pas má usnadnit cestování. Testuje ho Británie. Chystá jej i Česko

S dokladem o očkování proti nemoci COVID-19 by mohlo být snazší cestování, naznačili exministr zdravotnictví Roman Prymula i jeho nástupce Jan Blatný. O zavedení vakcinačního pasu usiluje Evropská unie, Velká Británie už ho testuje. V současnosti podobně funguje takzvaná žlutá karta, která dokládá očkování proti žluté zimnici.

reklama

Výhody, které by mohly plynout z očkování proti nákaze koronavirem, popsal Roman Prymula již před týdnem v pořadu Partie CNN Prima NEWS. Podle něj by držitel průkazu, který by dokládal vakcinaci, mohl jezdit do zahraničí bez nutnosti testování.

„Myslím, že Evropská unie dokáže motivovat obyvatelstvo Evropy, aby se v budoucnu nechalo očkovat. Pokud potom nebudou muset nosit roušky nebo se prokazovat negativními testy, když cestují do zahraničí, tak by vše mohlo fungovat,“ sdělil. Zvýšený zájem o vakcínu by podle exministra mohl přijít s létem, pak by jí dokonce mohl být nedostatek.

Prymulův nástupce ve funkci Jan Blatný (za ANO) se hlásí k iniciativě napříč evropskými státy. „Na průkazech, které se potom mohou použít, aby měl člověk jednodušší cestování, se v současné době domlouvají země EU. Mimochodem to má i vztah k vakcíně, protože právě ta umožní, aby vám byl tento pas vystaven,“ řekl pro CNN Prima NEWS.

Blatný zároveň ujistil Sněmovnu, že vakcína nebude povinná. „Je to jenom způsob, jakým se Evropská unie, kam patříme a chceme patřit, snaží pomoci těm, kteří budou cestovat. Určitě je jednodušší vyjet s kartičkou v kapse, než si před každým přechodem hranic nechávat provádět vyšetření,“ říká.

Podobné očkovací pasy platí v některých zemích již dnes. Jediným mezinárodně vyžadovaným očkováním je v současnosti to proti žluté zimnici. Seznam zemí, do nichž bez něj nelze vycestovat, každoročně vydává WHO. Jedná se například o Benin, Demokratickou republiku Kongo či Mali.

Britové testují digitální „pas negativity“

Zkoušku „covid pasu“ momentálně provádí Velká Británie. Průkaz nazvala CommonPass, a testuje ho vzorek cestujících, kteří létají ze Spojeného království do USA. Měl by být základem pro pozdější mezinárodně standardizovaný způsob jak dokazovat, že je osoba covid negativní.

Common Pass ale v současnosti nepočítá s vakcinací, zatím slouží jen jako digitální doklad negativního testu. Kritici tohoto řešení upozorňují, že jednotlivé státy používají různé testy s různou citlivostí a výjimkou nejsou falešné výsledky. Stejný problém by mohl nastat u dokumentu prokazujícího vakcinaci.

Vakcín totiž bude pravděpodobně dostupných několik. „Některé země možná řeknou: Dobře, chceme vidět doklad, že jste očkovaný jednou z těchto vakcín, tyto ale neakceptujeme,“ přiblížil deníku The Guardian možné komplikace Paul Mayer, generální ředitel společnosti Commons Project, která provádí zmíněný test na pasažérech létajících z Velké Británie do Spojených států.

Podle Meyerse je cestování s digitálním dokladem o bezinfekčnosti záležitostí blízké budoucnosti. Předpokládá, že by se o něj mohly zajímat hlavně země, které uzavřely své hranice razantním způsobem, a budou se chtít znovu otevřít s větší opatrností. Mohlo by se to týkat například Austrálie a Nového Zélandu.

Tyto dva státy přitom mají problémy s otevřením hranic i mezi sebou navzájem. Premiérka Nového Zélandu Jacinda Ardernová vnímá jako problematické, že Austrálie je tolerantnější ke komunitnímu přenosu.

Irsko si přeje cestovní razítko

Na evropské úrovni se pro standardizovaný průkaz dokládající imunitu proti nemoci COVID-19 vyslovilo také Irsko, konkrétně poslanec Evropského parlamentu Billy Kelleher. „Jakmile bude vakcína, budeme potřebovat standardizovaný systém, díky němuž budou cestující moci dokázat, že jsou očkovaní. Nebudou pak muset do karantény,“ předpokládá politik.

Na rozdíl od Evropské unie by si však přál, aby bylo potvrzení o očkování součástí běžného cestovního pasu, například jako razítko. „Teď, když vidíme světlo na konci tunelu a intenzivně se pracuje na vakcínách, musíme předem dobře připravit systém pro cestování,“ naléhá Kelleher.

Ve třetí fázi testování je v současnosti několik vakcín proti nemoci COVID-19. Nejvíce se hovoří o vakcíně společnosti Moderna, jejíž účinnost by měla přesahovat 94 %. Krátce před ní potvrdily 90% účinnost své vakcíny firmy Pfizer a BioNTech. Ty včera zažádaly o nouzové použití vakcíny ve Spojených státech.

Tagy:
Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka
Koronavirus

Kdo by nově nemusel nosit respirátory? Astmatikům zůstanou, vzkazuje lékařka

O výjimku z povinnosti nosit respirátor mohou žádat například lidé s chronickou obstrukční plicní nemocí, plicní fibrózou nebo srdečními nemocemi, které vyvolávají otok plic. Obecně pneumologové doporučují zohlednit možnost nenošení respirátorů u lidí, kteří jsou i v klidovém stavu dušní. Vláda v pátek schválila opatření, podle kterého od soboty 31. července nebudou muset mít ochranu dýchacích cest lidé, pro které představuje zdravotní riziko.

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Prymulou: Kdy bude možné vyměnit respirátory za roušky?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Hlavní zprávy s Prymulou: Kdy bude možné vyměnit respirátory za roušky?

Ty nejnovější ověřené zprávy z domova i ze světa. Očkovaní státní zaměstnanci dostanou dva dny placeného volna. Může jich být až půl milionu. Premiér chce, aby to samé zavedly kraje a obce i soukromé společnosti. Jak na to reaguje exministr zdravotnictví Roman Prymula? A kdy už bude možné vyměnit respirátory za roušky? Nejen o tom s epidemiologem v Hlavních zprávách od 18:55

Cestování zpřísní: Do Německa jen s testem či očkováním. Francie a Dánsko budou červené

Cestováni od pondělí zpřísní. Neočkovaní budou muset po návratu z Francie a Dánska na PCR test i do izolace, země se přesouvají do červené kategorie. Oranžová se rozšiřuje o Itálii, Švýcarsko a Island, uvádí ministerstvo zahraničí. Německo bude od neděle vyžadovat, aby měli lidé při vstupu do země buď negativní test na COVID-19, potvrzení o uzdravení nebo doklad o očkování.

Medailové bilancování. Češi jsou po prvním týdnu her úspěšní jako Němci a Francouzi

Před týdnem zažehla tenistka Naomi Ósakaová na stadionu v Tokiu olympijský oheň. Její vlastní šance ale vyhasly poměrně brzy – už v osmifinále tenisového turnaje – a to díky Markétě Vondroušové. Ta už má nyní jistou medaili, byť se až v sobotu ukáže, zda bude mít zlatou, nebo stříbrnou hodnotu. Zatím se tak neřadí mezi oficiální držitele cenných kovů, kterých už má česká výprava celkem šest. Jak je na tom Česká republika pod pěti kruhy v porovnání s jinými zeměmi?

Sledujte 360° se šéfkou Trikolóry: Co bylo po odchodu Klause ml. a proč „skončila v díře“?

Jen půl roku před volbami otřásl Trikolórou šok, když na post předsedy rezignoval Václav Klaus mladší. Podařilo se Zuzaně Majerové Zahradníkové zažehnat krizi uvnitř hnutí? Jak vnímali její roli předsedkyně kolegové i rodina? Se kterými poslanci z jiných stran si rozumí a proč podle jejího manžela jednou „skončila v díře“? To vše odhalí poslední díl speciálu 360° Pavlíny Wolfové. Rozhovor můžete sledovat od 21:20 na CNN Prima NEWS nebo přímo zde v článku.

Volby by v červenci vyhrálo hnutí ANO. Koalice Spolu těsně předstihla Piráty a STAN

Volby do Poslanecké sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 23,5 procenta hlasů. Koalice Spolu tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL by skončila na druhém místě s 21,5 procenta hlasů a o půl procenta by předstihla koalici Pirátů se STAN. Vyplývá to z červencového volebního modelu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Rozdíl mezi těmito třemi uskupeními ale podle CVVM není statisticky významný a nelze s naprostou jistotou říci, které z nich mělo v době měření největší podporu. Volby se uskuteční 8. a 9. října.

Plíšková: Olympiáda není pro mě. Pak tam nemá co dělat, zkritizoval ji český veslař

Po jízdě na wimbledonské trávě čeští fanoušci věřili, že Karolína Plíšková zabojuje na olympiádě v Tokiu o medaili. Místo ní má cenný kov jistý zázračná Markéta Vondroušová. Bývalá světová jednička totiž skončila už v osmifinále. Po vypadnutí se Plíšková nechala slyšet, že „olympiáda asi není nic pro ni“. Tato slova celkem automaticky zajistila pohrdavé reakce nejen na sociálních sítích, ale překvapivě i u kolegy z české výpravy.

Nečekaný vedlejší účinek po vakcíně Pfizer. Očkované ženy hlásí zvětšení prsou

Nežádoucích vedlejších účinků po očkování proti covidu hlásí lidé tisíce. Mnohé ženy, které si nechaly aplikovat vakcínu Pfizer, se však z jednoho radují. Vyskytl se u nich takzvaný „Pfizer boob job“ neboli zvětšení prsou po očkování. Některé se následně obávaly, že mají rakovinu prsu. Reakce těla je totiž podobná té u zákeřné diagnózy.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama