Evropská komise předloží členským státům Evropské unie návrh na koordinované uvolňování covidových restrikcí, aby se neopakoval příliš rychlý ústup od opatření jako po první jarní vlně nákazy. Po videokonferenci prezidentů a premiérů členských zemí EU to sdělila šéfka komise Ursula von der Leyenová. Unijní exekutiva podle ní rovněž chce, aby země rozhodly, kteří obyvatelé by měli jako první dostat vakcíny, které hodlá Brusel distribuovat všem státům najednou.
„První vakcíny by v ideálním případě mohly být schváleny v polovině prosince, nejprve jich však bude k dispozici malé množství,“ uvedla von der Leyenová.
Předsedkyně komise hovořila s lídry zemí o dalším postupu v boji s koronavirovou nákazou, s jejíž druhou vlnou se většina evropských států v současnosti potýká. Komise už schválila kontrakty s pěti výrobci vakcín, které by členským zemím měly zajistit více než miliardu dávek očkovací látky.
Žádné vedlejší účinky a úspěšnost 95 procent. Pfizer hlásí průlom ve vývoji vakcíny
Vakcína proti covidu vyvíjená společností Pfizer ve spolupráci s firmou BioNTech má podle první sady konečných výsledků z poslední fáze testů účinnost 95 procent a žádné vážné vedlejší účinky. Podle listu The New York Times to ve středu uvedla farmaceutická firma společně s prohlášením, že se chystá v horizontu několika dní požádat americké úřady o mimořádné nasazení vakcíny v USA.
Vakcína vyvinutá společnostmi BioNTech a Pfizer, stejně jako ta od firmy Moderna, by se podle von der Leyenové mohly v ideálním případě dočkat schválení Evropské agentury pro léčiva (EMA) v polovině prosince.
Státy stanoví prioritní skupiny
„Na začátku bude k dispozici malé množství. Velké množství přijde až později,“ upozornila šéfka komise, podle níž distribuce nemusí začít brzy po schválení. Dříve hovořila o tom, že velké objemy bude komise státům rozdělovat zhruba na přelomu zimy a jara.
Komise doporučuje, aby státy stanovily prioritní skupiny obyvatel, které by měly dostat očkování jako první. Podle Bruselu by to mohli být například zdravotníci, lidé z klíčových profesí či lidé v rizikovém věku.
Předseda Evropské rady Charles Michel prohlásil, že i přes vážnou situaci jsou vidět pozitivní signály vývoje nákazy. Stejně jako von der Leyenová však apeloval na to, aby země s případným ústupem od omezení nespěchaly.
„Všichni chceme oslavit svátky na konci roku, ale musí to být bezpečné,“ podotkl Michel s odkazem na obvykle rušnou dobu kolem Vánoc. Podle von der Leyenové komise brzy přijde s doporučeními, jak postupovat při rušení restrikcí koordinovaně a rozvážně, aby po druhé vlně brzy nenásledovala třetí.