Patří k jednomu z hlavních symbolů Vánoc, bez nějž si konec prosince mnozí z nás nedovedou představit. Řeč je o ozdobeném vánočním stromečku. Podívejte se na historii tradice, která má kořeny v dávných pohanských zvycích, a o jejíž popularizaci se zasloužila i britská královská rodina.
Historie zdobení stromku sahá hluboko do předkřesťanských dob. Severští pohané uctívali věčně zelené jehličnaté stromy jako symbol života uprostřed zimy, píše časopis Time.
ČTĚTE TAKÉ: Jak se slaví Štědrý den ve světě? Vánoce na pláži, páv místo kapra i kůň nosící dárky
První zmínky o vánočním stromku, jak jej známe dnes, se datují do 16. století, uvádí publikace Vánoce v české kultuře. Již z roku 1570 máme dochované záznamy z Brém o jedli ozdobené datlemi, sladkostmi a papírovými květinami. Ta byla vystavena v cechovní budově, kam byly pozvány děti řemeslnických mistrů. Obdobné zprávy z 16. a 17. století jsou známy z dalších německých měst.
Původně šlo o veřejně provozovanou tradici, která během 17. a 18. století začala pronikat do domů zejména protestantských rodin. Katolíci se z počátku bránili přijetí stromku kvůli jeho pohanským kořenům. První záznam o osvětleném stromku v soukromé domácnosti pochází ze Štrasburku z roku 1642.
Na počátku 19. století již byla tradice zdobení vánočního stromku v Německu pevně ukotvená mezi měšťany i úředníky a postupně pronikala i do aristokratických rodin. Na rakouském císařském dvoře byl stromek zaznamenán již v roce 1816.
Britská královská rodina
Právě aristokracie a zejména královská rodina se zasloužily o rozšíření tohoto zvyku ve Velké Británii, píše Encyklopedia Britannica. Již manželka krále Jiřího III., královna Šarlota, která se narodila v Německu, nechávala v 90. letech 18. století královské sídlo zdobit vánočními stromky.
Skutečnými popularizátory se ale až o půl století později stali slavná královna Viktorie a její manžel princ Albert, který stejně jako Šarlota pocházel z Německa. Tento pár učinil z vánočního stromku významnou část svátečních oslav a v roce 1848 se jejich ilustrace u ozdobeného jehličnanu dostala do londýnských novin, načež je britské rodiny začaly napodobovat a stromek se brzy na to stal běžnou součástí tamních domácností.
Vánoční stromek v Českých zemích
Do Českých zemí se vánoční stromek dostal na počátku 19. století. Poprvé se s ním mohli Pražané setkat roku 1812 během vánoční hostiny v libeňském zámečku režiséra a ředitele tehdejšího Nosticova (dnes Stavovského) divadla Jana Karla Liebicha. Ten si tuto tradici do Čech s největší pravděpodobností přivezl z rodného Bavorska.
Netrvalo dlouho a tato móda se rozšířila mezi další obyvatele Prahy. Již v 40. letech 19. století se o nakupování stromku na Vánoce psalo v novinách jako o běžné věci.
Na venkově však své kořeny stromeček zapouštěl o poznání pomaleji. Do prvních vesnic začal pronikat během 60. let, nicméně až do první světové války byl výsadou majetnějších vrstev a běžní obyvatelé preferovali zdobení jesliček.
Definitivního „vítězství“ jako jednoho z předních symbolů Vánoc se stromek dočkal v roce 1924, kdy byl v Brně zásluhou spisovatele a novináře Rudolfa Těsnohlídka vztyčen strom republiky.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vaše tradice, moje trápení. Praha spouští kampaň, která brojí proti prodeji živých kaprů