Výzva k soucitnému zacházení s kapry
Mějte soucit s kapry. To je nová výzva pražského magistrátu, která má přimět milovníky kaprů, aby se na Štědrý večer obešli bez živých ryb. Kampaň, která vyšla na desítky tisíc korun, má upozornit nejen na utrpení ryb, když si je lidé nesou domů v tašce, ale i na to, že se je někteří snaží vypouštět do řek, což jim také neprospívá.
„Vaše tradice, moje trápení.“ Téma soucitného zacházení s kapry ve vánočním období se má brzy objevit ve veřejném prostoru hlavního města. „My chceme především upozornit na trápení kaprů. Těch zvířat, která se usmrcují neodborně, usmrcují doma, nebo se přenášejí živá,“ řekla radní hlavního města Prahy pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková (Piráti).
ČTĚTE TAKÉ: Obchody v Praze prodávaly sýr obsahující nebezpečnou bakterii. Nejezte jej, varují experti
Stejný názor zastává i náměstek primátora Prahy a bývalý europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09). „Vánoční zvyk donesení vánočního kapra a nakládání s ním je něco, co způsobuje obrovské utrpení,“ řekl.
Téma řešily i některé obchodní řetězce, které tradiční prodej kaprů z kádí nebudou před svými obchody tolerovat. „My jsme se letos rozhodli, že už neumožníme prodej kaprů před našimi prodejnami,“ uvedla například tisková mluvčí společnosti Lidl Iva Pavlousková.
Jiní se ale tradice nevzdali. „Prodej kaprů umožňujeme vybraným externím partnerům tři až čtyři dny před Vánoci. Jedná se o jednu z českých tradic, na kterou jsou zákazníci zvyklí,“ sdělil tiskový mluvčí společnosti Penny Tomáš Kubík.
Podle odborníka přitom kapr trpí už po výlovu z rybníka. „Když si představíte, že ten kapr prožije život někde na Jindřichohradecku nebo Třeboňsku v rybníku. Tenhle transport a manipulace s ním je stresující. Globální trend je snaha zkrátit transportní dobu,“ řekl Ondřej Slavík z katedry zoologie a rybářství z České zemědělské univerzity v Praze.
A to je zrovna v rozkopané Praze trochu oříšek. „Radní se zabývají touto věcí, místo toho, aby řešili metro D, Palmovku, pražský okruh a tak dále. Všechno stojí. Místo toho řeší kapry a mě to přijde trochu úsměvné,“ řekl pro CNN Prima NEWS pražský zastupitel Ondřej Prokop (ANO).
Podle odborníků ale kaprovi neprospějete ani oblíbeným vánočním dobrým skutkem, tedy vypuštěním do řeky, protože nejde o rybník. „Je tam proudění. Kapr to prostředí nezná. Neví, kam se schovat, kam plavat, a může se stát obětí predátorů,“ sdělil Slavík.
Živé kapry si podle průzkumů domů kupuje kolem 15 procent Čechů. Samotná kampaň, kterou brzy uvidíte na veřejných plochách, má tohle číslo ještě snížit. „Máme na to krásnou vizuální kampaň. V dopravních prostředcích, různých citylightech a tak dále,“ uvedla Komrsková.
A bude i něco stát. „Jsou to desítky tisíc korun. Jde hlavně o rozlepení a vytištění plakátů,“ dodal Pospíšil.
Kaprům škodí také chlor ve vodě. „Chlor je vlastně pro ryby velice toxickou záležitostí. Lidé v dobré víře, aby kapr měl čerstvou vodu, ji dopouštějí a tím kapra trápí dále,“ dodal Slavík.
Chlorovaná voda ale na druhou stranu proudí i do kádí prodejců z vodovodního řádu. Ovšem pokud chcete kaprovi udělat opravdu dobře, nechte chlor z vany vyprchat.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Vánoce zaútočí na naše peněženky. Za co si připlatíme a kolik bude stát stromeček?