Někdo se pár kil navíc nemůže zbavit cvičením ani dietou, jiní jsou pak štíhlí bez jakékoliv námahy. Říkáte si – nespravedlnost? Vědci teď zřejmě našli jeden z důvodů. Gen, který má vliv na tělesnou hmotnost.
Experti Cambridgeské univerzity totiž našli vzácný gen s jednoduchým názvem GPR75, který šťastného nositele ochrání před přibíráním. Zjednodušeně řečeno je dvoudílný a kdo má v sobě pouze jeho jeden díl, váží v průměru o 5,3 kilogramu méně a má i mnohem nižší vyhlídky na to, že bude obézní.
Gen štíhlosti je ale mimořádně vzácný. Ve studii byl nalezen u jednoho člověka ze tří tisíc. Teoreticky by ho tak mohlo mít přes 3 500 Čechů. Gen pro polymorfismus, který způsobuje štíhlost, se ale vyskytuje jen u zlomku lidí, vysvětlují vědci.
Jeho nositelé by jej také mohli přenášet dál na své děti, podmínkou ovšem je, že si najdou protějšek se stejným genem. „Myslím si, že ještě nejsme tak daleko, abychom v rámci zjišťování kompatibility partnerství nechali dělat genetický screening. Láska není logická,“ říká moderátorka pořadu televize Prima Jste to, co jíte Kateřina Cajthamlová.
Přílišná štíhlost navíc podle odborníků může být i na škodu. Tuk se totiž našemu organismu může hodit na horší časy. „Je velká otázka, jestli v zátěžové situaci nebude platit, že až tlustí budou hubení, tak hubení budou studení,“ glosuje Cajthamlová. Vědci také varují před přílišným společenským tlakem. Některým dívkám pak hrozí problémy, jako je anorexie.
V Česku máme ale spíš problém s kily navíc – 18,5 procenta nás totiž bojuje s obezitou. Více jí trpí muži, těch je 20 procent.