Pokus o vraždu saského premiéra
Policie ve středu ráno v Drážďanech prohledala několik objektů, převážně bytů, kvůli pohrůžkám smrtí adresovaným na šifrované komunikační aplikaci Telegram saskému premiérovi Michaelu Kretschmerovi. Nasazeny byly i speciální jednotky zemského kriminálního úřadu (LKA), informovala agentura DPA. Z vyjádření některých členů telegramové skupiny vyplynulo podezření, že vlastní střelné zbraně a kuše, sdělila dnes na Twitteru policie.
Podle televize ZDF se na Telegramu před týdnem mimo jiné v souvislosti s diskusí o povinném očkování objevily hrozby, že Kretschmer bude zavražděn. Generální státní zastupitelství v Drážďanech a saský LKA následně zahájily vyšetřování. Kvůli podezření na přípravu závažného násilného činu ohrožujícího stát rozhodlo policejní centrum pro obranu před terorismem a extremismem (PTAZ) o domovních prohlídkách některých odpůrců očkování.
Drážďanská policie zaspala demonstraci. Odpůrci opatření si přes hodinu dělali, co chtěli
V Drážďanech v pátek večer opět vyrazili do ulic odpůrci koronavirových opatření. Oproti předchozím demonstracím ale tentokrát něco chybělo – policie. Bezpečnostní složky se o protestu dozvěděly až dlouho po jeho začátku. Drážďanský policejní sbor si nyní sype popel na hlavu, informuje web deníku Bild.
LKA minulý týden sdělil, že chatovací skupina „se ve své komunikaci a v rozhovorech na tajně a částečně i otevřeně natáčených setkáních v drážďanské aglomeraci vyjadřovala k plánům na vraždu“ Kretschmera a dalších představitelů zemské vlády.
Ministr vnitra Dolního Saska Boris Pistorius navrhl, aby Německo nařídilo Googlu a Applu, aby ze svých distribučních kanálů stáhly Telegram, pokud bude nadále ignorovat žádosti o pomoc s vyhledáváním obsahu sdíleného extremisty.
Telegram v Německu čelí kritice za to, že napomáhá stále agresivnější subkultuře vyznavačů spikleneckých teorií o očkování proti covidu, kteří si jeho prostřednictvím vyměňují informace ohledně údajných hrozeb spojených s vakcinací a organizují protesty provázené i násilím. Aplikace, která se prezentuje jako libertariánská alternativa k jiným podobným službám a sociálním sítím, se mimo jiné těší oblibě v řadách opozičních aktivistů v zemích s autoritářskými režimy, například v Rusku nebo v Bělorusku.