V násilnosti přerostla původně poklidná víkendová demonstrace proti koronavirovým opatřením a očkování v Lucembursku, v zemi se 625 tisíci obyvateli. V hlavním městě Lucemburku dokonce protestující prorazili policejní zátarasy a vnikli na vánoční trhy. Následně zamířili k domu předsedy vlády Xaviera Bettela a házeli na něj vejce.
Podle informací lucemburské policie se v sobotu odpoledne v Lucemburku sešlo zhruba 2 000 demonstrantů, kteří protestovali proti vládním opatřením. Původně se konaly dvě demonstrace, jedna na náměstí Glacis, druhá na Kinnekswiss. Policie byla na místě s větším kontingentem lidí.
Zpočátku se protestující chovali pokojně. Kolem půl čtvrté odpoledne se vydali směrem k vánočnímu trhu na náměstí Gëlle Fra a obě protestní skupiny se mezitím promíchaly.
Souvill zur "friddlecher Demonstratioun" virun der Dier vum Premier. pic.twitter.com/DZfkTIbQfa
— claudeᵍᵐ - クロード (@0xClaude) December 4, 2021
Podle policejní zprávy protestující po příchodu na vánoční trh „uvolnili“ zábrany, přelezli je nebo je shodili, následně došlo k „drobným potyčkám“ mezi demonstranty a strážci zákona. Demonstranti údajně používali zábrany jako létající předměty.
Starostka uzavřela vánoční trhy
Po konzultaci se starostkou hlavního města, ve kterém žije 125 tisíc obyvatel, Lydií Polferovou, policie oba vánoční trhy uzavřela, protože na místě již nebylo možné dodržovat vládní protikoronavirová opatření. Po uzavření vánočních trhů se protestující vydali různými směry a vážně narušili silniční dopravu.
Lidé se vydali směrem k Poslanecké sněmovně, jejíž všechny vchody policisté předem uzavřeli.
Policie rovněž uvedla, že někteří z protestujících se shromáždili před domem premiéra Xaviera Bettela. Podle médií byl dům zasypán vajíčky a byla poškrábána karosérie auta.
Na jednom z příspěvků na sociální síti Twitter je vidět, jak demonstranti šplhají na sloup na náměstí Gëlle Fra a drží transparent. Na něm je QR kód přirovnáván k Davidově hvězdě, již v době druhé světové války museli nosit na svém oděvu Židé, kteří tak byli veřejně označeni.
Des manifestants anti-pass sanitaire envahissent un marché de Noël à Luxembourg dont l’accès est soumis au pass sanitaire. (@vecumedia) pic.twitter.com/MeEIyuEPte
— Anonyme Citoyen (@AnonymeCitoyen) December 4, 2021
Hned večer se objevily reakce na dění v jinak poklidném Lucemburku. Politici, celebrity, vlivní lidé, lékaři, učitelé, novináři, mladí i staří, očkovaní i neočkovaní, mnozí vyjadřovali svůj údiv nad eskalací násilí při demonstracích. „Pokojné demonstrace jsou jedna věc, ale násilí se nesmí tolerovat,“ zaznělo v několika příspěvcích.
Občanská válka versus boj za svobodu
„Bohužel volání většiny se zdaleka neozývá. Stačí se podívat do kruhů, které se zapojily do sobotní demonstrace, a je jasné, že to zdaleka není konec. Lidé stále častěji mluví o ‚občanské válce‘. Tvrdí, že je třeba bojovat za svobodu, a to všemi prostředky. Jazyk zůstává radikalizovaný, nevykazuje žádné známky prozření nebo deeskalace,“ napsala ve svém komentáři reportérka listu Tageblatt Jessica Oéová.
Všimla si také toho, že se připravují plány na další demonstraci, nebo dokonce na celostátní stávku. Dala do souvislostí i to, že jen minulý týden bylo kvůli viru v karanténě nebo izolaci více než 11 000 lidí, „aniž by se Lucembursko zastavilo“.
Mengen, et get Crémant bei der Chamber pic.twitter.com/yAZelQHR1S
— Claude Scheuer (@clscheuer) December 4, 2021
Vládní pravidla proti pandemii koronaviru i plány na zavedení povinného očkování obyvatelstvo státu rozkládajícího se mezi Německem, Belgií a Francií nejen rozštěpilo, ale také radikalizovalo. Podle Jessiky Oéové se objevují i výtržníci pod „falešnou vlajkou“ z pravicově radikálních a republikánských kruhů v Americe. To prý znamená, „že lidé, kteří neprotestovali pokojně, byli nastrčeni“.
Uživatelé sociálních sítí varují před falešnými zprávami z médií loajálních vládě, hovoří o lživém tisku a hrozí, že protivníky umlčí. „Je ale hlavní demonstrovat za svobodu projevu?“ ptá se Oéová.
Podle průzkumů je většina Lucemburčanů ochotná se nechat očkovat, ale… „Sobotní výjevy a reakce na sociálních sítích ukazují, že stále existuje paralelní svět podvodníků, neonacistů a násilných bojovníků za svobodu. A dál se šíří podněcován laxní reakcí policie a politiků, kteří v tomto marasmu touží ulovit hlasy. K čemu to může vést, se ukázalo 6. ledna 2021 v americkém Washingtonu (tehdy příznivci Donalda Trumpa vtrhli do budovy Kapitolu, při útoku zemřelo 5 osob a 50 jich utrpělo zranění, pozn. red.),“ uzavřela ve svém komentáři Jessica Oéová.