
Nejčastější úrazy dětí
Odřeniny, pohmožděniny, zlomeniny nebo vyražené zuby – to jsou nejčastější úrazy dětí, které začínají v jarních měsících plnit pohotovosti. Někde lékaři ošetří v průměru i deset zlomenin denně.
Teplé počasí a sluneční paprsky lákají děti po zimě ven za zábavou, což však často končí nešťastnými úrazy. Například čtrnáctiletý Tonda, který vyrazil na cyklostezku, utrpěl těžké zranění. „Měl jsem otevřenou tříštivou zlomeninu bérce a lýtkové kosti a pohmožděnou slezinu,“ popsal pro CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: V Rusku řádí tajemný virus. Lidé trpí vysokými horečkami a kašlou krev, lékaři neví proč
Momentálně sdílí pokoj v nemocnici s devítiletým Honzíkem, který se stal obětí nepozornosti. „Šel jsem přes silnici, neodhadl jsem vzdálenost auta, a to mě srazilo,“ vysvětlil chlapec.
„Děti po zimě opustí bezpečí domova, vyléčí se z rým a kašlíků a vyrazí ven, kde je vše nové a neznámé. Mají najednou větší svobodu pohybu, což vede k častějším úrazům,“ upozornila dětská lékařka Radka Gálová.
„Pokud dítě pláče, je rozrušené a vypadá v pořádku, stačí ho uklidnit. Pokud ale po úrazu polehává, je unavené, spí nebo nechce komunikovat, je lepší vyhledat lékaře,“ radí přednosta Kliniky dětské chirurgie, ortopedie a traumatologie Fakultní nemocnice Brno Ladislav Plánka.
Projděte se s dětmi po okolí
Odborníci na prevenci doporučují rodičům projít s dětmi terén, aby si po zimě znovu zvykly na okolí. Mají se také upozornit na možné nástrahy, jako jsou díry na zahradě nebo stromy. Samostatnou kapitolou je odkrytý bazén.
Nezapomeňte také na ochranné pomůcky, jako jsou helmy a chrániče, které mohou výrazně snížit riziko úrazů.
Nejvíce se jich ale stává až během letních prázdnin, přičemž červenec vede. „Je to dáno tím, že v tu dobu koná nejvíce táborů a děti se věnují aktivnímu pohybu v přírodě,“ vysvětlil předseda České rady dětí a mládeže Aleš Sedláček.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jak změnit „nastavení“ mozku v každém věku? Stačí jediná věc, líčí lékařský reportér