
Gupta popisuje, jak lze změnit nastavení mozku v každém věku
Dříve se odborníci domnívali, že mozek je plně „zafixován a nastaven“ v rané dospělosti. Dnes však vědí, že tomu tak není. Neurochirurg, lékařský reportér pro CNN a spisovatel Sanjay Gupta s pomocí jednoduchých animací vysvětluje, jak je možné jeden z nejdůležitějších orgánů těla „přenastavit“.
„Pokaždé, když zažijeme něco nového, náš mozek se mírně přenastaví. Představte si spojení mezi mozkovými buňkami. Nové zkušenosti vytvářejí cesty s novými směry. Vytváření těchto cest, i těch nekvalitních, je něco, čemu se říká tvárnost,“ vysvětlil Gupta.
ČTĚTE TAKÉ: Pozor na špatný spánek. Negativně vám může ovlivnit budoucnost, ukázala studie
„Je to základní složka kognitivní rezervy, která mozku dává schopnost improvizovat a navigovat kolem překážek, které vám někdy brání v dokončení úkolu,“ přiblížil lékařský reportér.
Mozek se neustále obnovuje
S opakovanými zkušenostmi se tyto cesty stávají stále lepšími. „Nejenže tento proces tvárnosti pokračuje po celý váš život, nyní také víme, že mozek může vytvářet nové mozkové buňky v každém věku. Říká se tomu neurogeneze a je to velkolepé. Váš mozek se neustále obnovuje,“ podotkl.
Tyto procesy podle něj vysvětlují, proč někdo, kdo utrpěl poranění mozku, může „nabrat“ jiné části mozku, aby nahradil ztracenou nebo poškozenou tkáň nebo proč mozek 93letého člověka může být ve skutečnosti bystřejší, než když mu bylo 50 let.
„Existuje také negativní plasticita, tedy negativní tvárnost. To znamená, že když si v mozku vytvoříte cesty, které mohou být škodlivé, posilují se špatné návyky. Pokud se znovu a znovu touto cestou, kterou byste neměli, vydáte, vytvoříte si velmi kvalitní cestu na velmi nežádoucí místo,“ varoval Gupta.
Pravidelně zkoušejte nové věci
Právě z toho důvodu odbourávání dlouhodobě zavedených návyků vyžaduje úsilí. Aneb, jak říká lidové moudro, starého psa nové kousky nenaučíte. „Budete muset mozku vnutit nové pozitivní zkušenosti, které budují a posilují cesty k lepším cílům; strategie, jako je zcela nový ‚koníček‘, namísto toho, abyste jen opakovali ty staré,“ poradil.
Nejvíce rozhodující obtížností je podle Gupty to, jak mysl lidé používají. „Zkuste ji používat způsobem, který vás vyvede z komfortní zóny. Získáte spoustu bodů navíc za to, že pravidelně zkoušíte něco nového. Nikdy na to nezapomínejte. Mozek je mimořádně tvárný a za pouhých 12 týdnů lze dosáhnout velkého přetvoření a růstu. Je to jako posilování jakéhokoli jiného svalu,“ dodal neurochirurg.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Po odpojení poloviny mozku měl být z Lukáška ležák. Dnes chodí, maminka však prosí o pomoc