Občanští demokraté si stojí za svým kandidátem na post ministra spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), kterému se kvůli kontroverzní minulosti někdy přezdívá „don Pablo“. ODS poslala oficiální tiskovou zprávu, v níž Blažek vyvrací informace, které o něm kolují.
Blažek je považován za vlivného zákulisního hráče. Jeho nominace do vlády má být ústupkem „staré“ ODS i prezidentu Miloši Zemanovi, který si s Blažkem rozumí. Blažek je v politice už dlouho – od roku 1998. Za tu dobu se o něm psalo v několika kontroverzních souvislostech.
Problém jménem don Pablo: Piráti vyvolali první spor. Nekádrujeme, mírní emoce Rakušan
Vznikající vládní pětikoalicí hýbe první spor. Zaseli ho Piráti, když začali „kádrovat“ nominanty do vlády za koalici Spolu. Vadí jim především adept na ministra spravedlnosti Pavel Blažek z ODS, kterému se přezdívá „don Pablo“.
Blažek teď prostřednictvím tiskového odboru ODS přešel do protiútoku. „V posledních dnech se veřejný prostor zaplnil nepravdivými informacemi o mé osobě, zejména o mé činnosti před mnoha lety v Brně. Má se tím bezesporu zpochybnit má způsobilost stát se členem vlády Petra Fialy. Níže systematicky reaguji na nejčastější lži a mýty,“ uvedl Blažek.
Podle něho není pravda, že je vyšetřován v tzv. kauze Stoka. „V této trestní věci bude v lednu vynesen rozsudek. Mé jméno během několikaletého trestního řízení vůbec nezaznělo a zaznít ani nemohlo. Tento případ se týká období 2014–2018, kdy jsem v Brně už nepůsobil a ODS byla na Magistrátu města Brna i na radnici Brno-střed v opozici,“ stojí v tiskové zprávě.
Stíhaný bývalý starosta jihomoravské obce Rojetín Pavel Hubálek před detektivy vypověděl, že Blažek údajně kupčil s městskými byty. Blažek už v minulosti označil Hubálkova tvrzení za výmysl.
Právě nařčení z obchodování s městskými byty je podle Blažka další z nepravd. „Nejsem v Radě MČ Brno-střed od roku 2010 (jen rada rozhoduje o přidělování bytů). Nikdy jsem nebyl vyšetřován v souvislosti s jakýmikoli byty v Brně. A žádný státní orgán to nikdy netvrdil, ani nepotvrdil – to platí i o primátorce města Brna Markétě Vaňkové a jejím náměstkovi Robertu Kerndlovi. A pokud vím, cokoli, co by se mělo dít kolem bytů na MČ Brno-střed před rokem 2010 (před více než 11 lety!), se nikde nevyšetřuje,“ zdůraznil Blažek.
Ve střetu zájmů kvůli ženě nejsem, brání se Blažek
Blažek vyvrací také informace z médií, podle nichž v Brně za podezřelých okolností privatizoval domy či byty. „Nikdy jsem nebyl účastníkem převodu jakékoli nemovitosti do mého vlastnictví, kdy prodávajícím či převádějícím bylo město Brno, a to ani jako společník právnické osoby,“ píše v tiskové zprávě.
Blažkovo působení v Brně provázela také kauza kolem zakázek za necelé dva miliony korun pro jeho ženu-exekutorku od městské části Brno-střed, kde byl radním. Blažek tehdy odmítl, že by se jednalo o střet zájmů. V aktuální tiskové zprávě uvedl, že jde o pomluvy.
„Exekucemi se, pokud vím, v roce 2002 a později zabývaly odbory úřadu městské části (je to skoro 20 let!), v radě městské části jsem o tom, kdo má vést exekuce, nikdy nijak nehlasoval. A rada to podle mé paměti v těch časech ani neprojednávala – rozhodoval to úřad městské části, jehož součástí ani nadřízeným jsem nikdy nebyl,“ napsal Blažek.
Dodal, že ve střetu zájmů kvůli svému manželství opravdu není. „To by pak ministry v ČR mohly dělat jen nezadané a raději bezdětné osoby, ideálně k tomu sirotci. Ministrem jsem již za stejné rodinné situace byl, v žádném střetu zájmů jsem shledán nebyl, a zákony jsou v tomto ohledu stále stejné,“ podotkl Blažek, který v letech 2012 až 2013 zasedal jako ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase.
Piráti mají s Blažkem problém
Blažek také apeloval na novináře, aby nevěřili textům Jana Urbana, který je členem mediálního týmu firmy Diag Human. „Tato společnost desítky let vede s Českou republikou spor o miliardy korun a Jan Urban (někdy pod hlavičkou Kverulant) cíleně dehonestuje osoby, které jí stály v cestě. Před dvaceti lety jsem byl jako právní zástupce státu jednou z nich,“ tvrdí kandidát na ministra spravedlnosti za ODS.
Urban obvinil Blažka ze spáchání trestného činu podvodu. Konstatovali, že Pavel Blažek selhal jako státní zástupce v kauze Diag Human, kdy měl být ve střetu zájmů a kde měl svými rozhodnutími připravit stát o zhruba 8 miliard korun. Organizace Kverulant žádala Blažkovo odstoupení z postu ministra spravedlnosti.
Proti Blažkovu jmenování do vlády se vymezují především Piráti. „Věslav Michalik kvůli střetu zájmů nenastoupí do vlády, jsem rád, je potřeba zvednout laťku. Doufám, že budou média věnovat stejnou pozornost i střetu zájmů Pavla Blažka, kandidáta na ministra spravedlnosti, který má za manželku exekutorku a v kauze stoka ho vyšetřuje policie,“ napsal na Twitter bývalý pirátský poslanec Mikuláš Ferejenčík.
Svého kandidáta se v neděli zastal designovaný premiér a šéf ODS Petr Fiala: „Pavla Blažka znám z akademického prostředí třicet let. Je jeden z nejvzdělanějších lidí v politice,“ řekl v Otázkách Václava Moravce na ČT.