Policejní odstřelovači vyrazili na lov divočáků
Policejní odstřelovači v pondělí poprvé vyrazili na lov divočáků v okolí Jablonce nad Nisou. Za úkol mají vystřílet všechnu černou zvěř v oblasti, kde se vyskytují kusy nakažené smrtelným africkým morem prasat. Cílem je zabránit infikovaným divočákům v pohybu do vnitrozemí. „Musíme ochránit komerční chovy prasat, nákaza by znamenala úplnou likvidaci, je stoprocentně smrtelná,“ upozornil Zbyněk Semerád, ředitel Státní veterinární správy.
Policie prostřídá v akci všechny odstřelovače ze svých elitních jednotek, včetně těch, kteří stráží letiště nebo jaderné elektrárny. Na lov budou až do poloviny prosince vyrážet vždy od pondělí do pátku, od šesti večer do šesti ráno. Dalších padesát policistů bude hlídat vymezenou oblast, aby se jim nikdo nepřipletl do rány.
ČTĚTE TAKÉ: Lidé ve Smržovce nemohou domů. Město se nedohodlo s vlastníkem cesty, ten na ni dal závoru
„Vždy před začátkem lovu dostanou lidé v dané oblasti varovnou esemesku,“ informoval ředitel policie na Liberecku Libor Špráchal. „Rád bych apeloval na občany, aby opravdu striktně dodržovali pokyny Policie ČR, nevstupovali do vymezeného území lesů, nepouštěli v blízkosti honiteb své psy na volno a poučili své děti,“ připomněl jablonecký primátor Miloš Vele.
Policisté divoká prasata v okolí Jablonce sledovali při nočních letech vrtulníkem s termovizí, napočítali zhruba sto padesát kusů. Kolik jich za měsíc a půl zvládnou ulovit, nedokáže nikdo odhadnout.
Policejní odstřelovači na akci několik týdnů trénovali, stát jim pro tyto účely nakoupil speciální vybavení – lovecké náboje, zaměřovače, prostředky pro noční vidění nebo tlumiče. „Celkové náklady akce odhadujeme zhruba na čtrnáct milionů korun,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Každý odstřelovač bude mít k ruce také asistenta z řad myslivců. „Musíme jim ta zvířata připravit, nalákat na potravu a druhý den se také postarat o zvěř, kterou zastřelí,“ popsal Miloš Fischer, místopředseda Českomoravské myslivecké jednoty.
Myslivcům se přitom nasazení odstřelovačů na prasata nelíbí, upozorňují, že náklady na jedno střelené prase se mohou pohybovat i v řádech statisíců. „Přitom my bychom stejný počet střelili za nesrovnatelně nižší peníze. V honitbě, kde budou odstřelovači, máme letos uloveno už 70 divočáků. Plán schválený státem je 120, to bychom do konce sezony v pohodě stihli. Teď naopak nesmějí měsíc a půl střílet, ale současně musí stále platit za pronájem honitby,“ zdůraznil Fischer.
Nemoc znamená pro prasata smrt
Podle ministra ale myslivci nestíhají střílet černou zvěř takovým tempem, jaké by bylo třeba. Proto vláda sáhla k mimořádnému opatření. Šéf veterinární správy Zbyněk Semerád by byl rád, pokud by se nasazením snajprů povedlo zopakovat úspěch z podobné akce na Zlínsku v roce 2017. „Tehdy jsme byli první na světě, komu se v řádu několika týdnů podařilo v nějaké oblasti nákazu zcela eliminovat. V mnoha zemích s tím bojují dlouhá léta, teď to po našem vzoru zkoušejí třeba v Belgii nebo ve Švédsku,“ připomněl.
Africký mor prasat není na člověka přenositelný, pro prasata ale znamená jistou smrt. Pokud by se dostal do domácích chovů, bylo by nutné všechna zvířata okamžitě likvidovat obdobně jako při nákaze drůbeže ptačí chřipkou.
Nakažené kusy se do Česka dostaly přes hranice z Polska, podle veterinářů už se ale nákaza šíří mezi místní populací černé zvěře. Postupu do vnitrozemí, kde je většina velkochovů prasat, mají kromě odstřelu zabránit i pachové ohradníky podél páteřních silnic, které tvoří pro prasata bariéru.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Přemnožení divočáci terorizují Ústí, žerou slepice i králíky. Bojíme se na zahradu, tvrdí lidé