Osmačtyřicetiletá Ingrid Satoryová ze Šamorína na Slovensku se rozhodla bojovat za ženy s rakovinou, které jsou po dobu pandemie ohrožené mnohem více než ostatní. Důvodem aktivity Satoryové byla neadekvátní péče o onkologické pacienty, která nastala v důsledku zhoršující se koronavirové situace. Na sociálních sítích proto publikovala status na jejich podporu.
„Mám rakovinu, co už… Ale moje spolubojovnice si stěžují, že jim v kuse odsouvají kontroly, přeobjednávají vyšetření a komplikují dostupnost k sociálním službám,“ napsala 12. února na Facebook Ingrid Saturyová. Té před devíti lety lékaři amputovali první prs. Stalo se tak poté, co rok předtím potratila. Tehdy už měla dvě dcery ve věku patnáct a osmnáct let. Během onkologické léčby se musela starší z nich postarat jak o svou matku, tak o celou domácnost.
Mám rakovinu, čo už. Ale... moje spolubojovníčky sa sťažujú, že im vkuse odsúvajú kontroly, preobjednávajú vyšetrenia,...
Posted by Ingrid Saturyová on Friday, February 12, 2021
Satoryová chce především veřejnosti přiblížit, s čím se musejí onkologické ženy potýkat. „Přestože mám v sobě těžké chemické koktejly, jsem ozářená jako vánoční stromeček a mám dopíchané žíly, stojím venku mezi vámi po tom, co mi paličkou vrtají nos, a čekám na papírek, který mi dá alespoň nějakou svobodu,“ píše v příspěvku dál. Podle Saturyové nám kvůli koronaviru hrozí pandemie mnohem horší – pandemie rakoviny v důsledku zanedbané péče.
Jde o životy
Šéfka aliance NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková přiznává, že mnohým pacientům opravdu pro nedostatek kapacit lékaři odkládají kontroly či vyšetření. Dále dodává, že situace je kvůli pandemii vážná, ale stejně vážná je i situace onkologických pacientů. Jejich potřeby je nutné naplnit.
„Jde rovněž o životy a my, pacienti i lékaři, chápeme, respektujeme a čekáme, jaký systém určí vedení resortu a poskytovatelé,“ říká Španková s tím, že je třeba vyslovit dík všem onkologickým pracovištím, že i v těchto těžkých časech zodpovědně a obětavě léčí své pacienty.
Alianci se hlásí pacienti s problémy, které se nyní projevily. Najdou se ale i tací, kteří jsou ve sledování po léčbě a další, kteří nedostali inovativní léky, neboť jejich pojišťovny náklady nehradí.
Ministerstvo zdravotnictví Slovenské republiky na otázku webu Plus JEDEN DEŇ odpovědělo, že dělá vše pro to, aby na Slovensku byla zajištěna zdravotní péče pro pacienty se všemi diagnózami včetně onkologických. „I dnes má pacient zajištěná všechna důležitá vyšetření. V praxi funguje i tzv. telemedicína, což znamená, že pacient může konzultovat zdravotní stav i telefonicky,“ uvedla mluvčí ministerstva Zuzana Eliášová.
Dále uvádí, že všechny potřebné zákroky, které by měly vliv na zhoršení jeho zdravotního stavu, lékaři provádí a ministerstvo situaci bedlivě sleduje.
Děsivý miniprůzkum
„Kdo z vás slyšel, že by politici mluvili o statistice rakoviny?“ ptá se Ingrid, která si udělala na sociální síti malý průzkum. Vyzvala obyvatele ze svého bydliště, aby jí dali like, pokud za dobu pandemie onemocněli rakovinou nebo na nemoc zemřel někdo z jejich okolí. Přihlásilo se 256 lidí. Přitom Šamorín má něco přes třináct tisíc obyvatel. Podle Ligy proti rakovině na Slovensku přibývá každoročně přes 30 000 lidí s tímto onemocněním.
„A kolik z nás si nese následky? Tolik let a žádná vakcína,“ uzavřela Ingrid, která bojuje s rakovinou už podruhé.