Ve spolupráci s Radiem 1 přináší CNN Prima NEWS legendární filmovou relaci Odvážné palce. Ta se každý týden věnuje filmovým premiérám i seriálovým novinkám a přehledně tak přibližuje to nejpodstatnější, co se ve světě filmové zábavy odehrává.
Od čtvrtka 3. září česká kina promítají čtyři nové filmy. Palce ovšem viděly jen dva. Nejočekávanějším titulem týdne je americké dobrodružství Mulan, po Tenetu další z opakovaně odkládaných snímků, který se konečně dostává do světové distribuce. Mnohem menší ambice zastupuje český dokument Králové videa, v němž má dokonce jeden z Palců výraznou úlohu. Do kina můžete vyrazit ještě na klasiku Loni v Marienbadu z roku 1961, která se nyní objevuje v distribuci a stále přináší zcela jedinečný zážitek, nebo na teenagerskou romantiku After: Přiznání, která se velmi snaží navázat na to, kde před lety skončilo Stmívání. Tento týden si o filmech povídají Odvážné palce ve složení Ivča Přivřelová a František Fuka, pořad moderuje Saša Michailidis.
„Dnes jsou Palce mezinárodní, protože Ivča je na filmovém festivalu v Benátkách, první velké akci po koronaviru,“ zahájil Saša toto nezvyklé vysílání. O tom, jak to aktuálně na festivalu vypadá, jsme už psali, ale s detailnějšími závěry musíme dát Ivče ještě týden – do Benátek se dostala totiž krátce před natáčením. Zatím se zdá, že množství hygienických i organizačních novinek je v platnosti, ale podle Ivči „social distancing asi úplně fungovat nebude.“ Tak uvidíme, co bude s festivalem dál.
Povídání o filmech zahájil Franta se svým hodnocením Mulan. V rámci příprav si pustil i disneyovský animovaný originál Legenda o Mulan z roku 1998. Nové dobrodružství je tedy po filmech Dumbo, Aladin či Lví král dalším hraným remakem zlatého fondu Disneyho, který se snaží po svém předchůdci pomrkávat, ovšem moc mu to nejde. „V nové verzi se snaží ze starověké čínské legendy udělat vážnější příběh, takže se už tolik nezpívá. Většina změn je však v neprospěch filmu.“ Nesoulad mezi realisticky vypadajícími kulisami a fantasy příběhem je však jen jedním z problémů filmu. „Výprava je hezká a musela být hodně drahá. Spousta scén si říká o velkolepé uchopení, jenže končí spíše nudou. Za mě se tedy jedná o další divný krok od Disneyho,“ neskrýval nespokojenost Franta, který v součtu dává spíš palec dolů.
„Je to feministická pohádka pro holky, která by mohla sloužit jako náborový film do armády,“ souhlasila Ivča v zásadě s Frantou. Film je prý nečekaně brutální, zároveň však předvídatelný a s průhlednými digitálními triky. „Film působí uměle a neživotně a nechápu, pro koho oproti původní Mulan je – děti bych na něj neposílala a pro starší diváky bude nudný.“ To je tedy druhý palec dolů pro snímek, který hodlá cílit především na čínské publikum.
Dále se Odvážné palce podívaly mimo kino distribuci. Bill & Ted Face the Music jsou pokračováním dvojice teenagerských komedií z přelomu 80. a 90. let, v nichž zaujal především mladičký Keanu Reeves. „Vypadá to jako debilní film Adama Sandlera, který ale natáčí velmi inteligentní lidé. Rozhodně to není film pro každého – divák se musí smát postavám a zároveň se smát i s nimi,“ popisoval Franta zjevně velmi specifický zážitek. Regulérní třetí díl se vrací ke dvěma titulním hrdinům a v současnosti velepopulární Reeves si opět střihnul roli naprostého hlupáka. Přestože je vtipů hodně, o žádnou zásadní událost se prý nejedná. Fanoušci původních filmů by však mohli být spokojeni, takže Franta udělil mírný palec nahoru.
Zpátky do kina se vracíme s dokumentem Králové videa, jenž se věnuje fenoménu rychlodabingů. Ivča ocenila velké množství lidí, kteří ve filmu vystupují a kteří dostatečně představí téma, o němž třeba ani nemáte ponětí. Vedle zábavných ukázek, jež na rozhovory navazují, však dokument nastiňuje i reálie 80. a 90. let, jež k rozšíření rychlodabingu vedly. „Pro mladé diváky se může jednat o naprostý bizár, jedná se ale o dobře uchopený dokument o jednom tématu,“ láká Ivča a dává jasný palec nahoru.
Problémy se zaujatostí musel řešit Franta, který v dokumentu vystupuje jako jeden ze zástupců fenoménu – sám nelegální filmové kopie překládal a posléze se díky této činnosti dostal i ke skutečné novinařině. „Na filmu je vidět, že tvůrci jsou dodnes velkými fanoušky a stále si videokazety s otřesnými dabingy pouštějí. Přestože si z toho dělají legraci, mají to zjevně moc rádi, a tahle energie z filmu čiší,“ oceňoval Franta, ale neopomněl zmínit, že některé pasáže mají horší tempo či nevystihují fenomén v plné šířce; každopádně se jedná o druhý palec nahoru pro Krále videa. Saša na závěr vyjádřil přání, aby se takto zpracovaného tématu chopil třeba Národní filmový archiv a uchoval nahrané rozhovory pro budoucí generace.
A co příště? Budeme držet palce (nejen ty odvážné), aby se Ivče podařilo prokousat složitým rezervačním systémem a mohla poreferovat aspoň o nějakých benátských hitech. A snad Franta s Honzou nezůstanou pozadu.
Pořad Odvážné palce můžete přehrát na platformách Spotify, iTunes, Google Podcast, Spreaker či přímo na webu Radia 1. Premiérové díly můžete poslouchat každý čtvrtek od 18 hodin na Radiu 1, o den později si je vychutnáte i s videem na webu CNN Prima NEWS.