Ve spolupráci s Radiem 1 přináší CNN Prima NEWS legendární filmovou relaci Odvážné palce. Ta se každý týden věnuje filmovým premiérám i seriálovým novinkám a přehledně tak přibližuje to nejpodstatnější, co se ve světě filmové zábavy odehrává.
Od čtvrtka 1. října česká kina promítají sedm nových filmů, Palce z nich viděly tři. Hlavním tahounem je očekávaná adaptace dětské klasiky Pinocchio, dojde ale i na komentáře k francouzskému melodramatu Léto 85 a originálnímu tuzemskému dokumentu Svět podle Muchy. Zatím bez doporučení můžete do kina vyrazit ještě na slovinské dokudrama Oroslan, slovenský politický dokument Skutok sa stal, rumunské drama Parking nebo britský hudební dokument Ronnie Wood: Někdo tam nahoře mě má rád. Tento týden si o filmech povídají Odvážné palce v kompletním složení, tedy František Fuka, Iva Přivřelová a Jan Škoda, pořad moderuje Saša Michailidis.
„Film si ukousl velké sousto – chce vyprávět život Alfonse Muchy skrz jeho syna Jiřího, jehož příběh je ale úplně jiný. Více by seděl název ‚Mucha podle Muchy‘,“ zahájila Ivča komentování košatého dokumentu Svět podle Muchy. Ten vedle dokumentárních pasáží využívá i hraných částí, to vše s cílem přiblížit život slavného malíře Alfonse Muchy a jeho překvapivě velkou důležitost i pro současné umění. „Moc se přeskakuje a už jen samotné zfilmování života Alfonse Muchy by k zajímavému výsledku stačilo,“ dává Ivča opatrný palec nahoru s tím, že se jedná přece jen o trochu rozháraný filmový tvar.
Palce se vrátily k premiéře z minulého týdne, polskému dramatu Corpus Christi. „Snímek je plný zajímavých a svěžích situací, které končí jinak, než by člověk čekal v hollywoodských filmech,“ pochválil výřečný Franta, jehož jediná výtka směřovala k nevysvětlení některých momentů; jinak však ocenil, třeba neprvoplánovou kritiku církve, a udělil spokojený palec nahoru. Ivča souhlasila a zdůraznila, že režisér Jan Komasa v necelých 40 letech natočil velmi vyzrálý film. Tentýž tvůrce stál i za netflixovským Haterem, který Honza chválil před pár týdny.
Než se Ivča musela odpojit a utíkat na jednu z projekcí curyšského festivalu, kam se jí se štěstím podařilo vyrazit, stihla ještě jednu kritiku. Italský režisér Matteo Garrone se po úspěšném a velmi drsném dramatu Dogman chopil trochu nečekaného tématu – oblíbeného dětského příběhu o Pinocchiovi. „Postavy jsou hrozně polopaticky napsané, samotný Pinocchio je neskutečný fracek a dělá stále tytéž chyby. Vše je přehnané a film mě strašně iritoval,“ nebyla Ivča s novou verzí spokojená a ještě před svým návratem do víru festivalového ruchu stihla udělit palec dolů.
A co na Pinocchia říkal Honza? „Překřtil jsem ho na ‚Nabarvené ptáče pro děti‘,“ vyděsil Honza hned na úvod. Putování kluka nevlídnou krajinou má prý mnohem drsnější a poetičtější roviny nežli umírněné disneyovky, což se dá od tak výrazného režiséra, jakým je Garrone, vcelku čekat. „Je to všechno a nic. Výsledek je temnější, ale nedává žádný nový klíč ke klasickému příběhu,“ pokračoval Honza, i přes zklamání ale udělil lehký palec nahoru.
Franta viděl Pinocchia také a chválil především výpravu a masky. „Stylizace ale nedává velký smysl a není jasné, v jakém světě se příběh odehrává. Jsme tedy snad v čarovné Itálii, kde zvířata mluví a baví se s normálními lidmi,“ tázavě neskrýval svůj úžas nad budováním zvláštního fikčního světa a rozebral i podobnosti se slavným Nekonečným příběhem. „Krom výpravy a masek je to obrovská katastrofa, dávám palec dolů,“ neváhal Franta s hodnocením.
Dalším hodnoceným filmem je Léto 85, novinka Françoise Ozona, která měla mít premiéru na letošním festivalu v Cannes, který se ale nakonec neuskutečnil. „Milostné vzplanutí má dramatičtější vyústění, romance rychle zhořkne,“ srovnával Honza film s oceňovaným, tematicky podobným snímkem Dej mi své jméno. Ozon pracuje s nespolehlivým vypravěčem, zajímavě si hraje s postavami a Honza i přes řadu výhrad dává palec nahoru.
U Honzy jsme ještě chvíli zůstali, respektive u dvou netflixovských novinek, které viděl. „Enola Holmesová zapadá do emancipačního obsahu na Netflixu, ale proti patriarchátu bojuje jen plakátově,“ nastínil Honza základní kostru teenagerské novinky zaměřené na sestru slavného Sherlocka Holmese. Mladá Millie Bobby Brownová hlavní roli unese, ale film nemá žádné překvapivé nápady. „Délka přes dvě hodiny není únosná, a navzdory příjemné hlavní hrdince musím dát palec dolů,“ nebyl Honza s výsledkem spokojen.
Druhou netflixovskou novinkou je rozmáchlé drama Ďábel, které Honzu nenadchlo – ale je prý ve velké menšině. „Do života hlavních postav spadá neustálé násilí a náboženský fanatismus. Tématem je, že neunikneme hrozným věcem, jež se staly v našich rodinách. Výsledek se ale tříští do pásma nesvébytných scén,“ uvedl. Nadbytečný voice-over podceňuje diváka a vysvětluje mu všechnu tragiku, která se asi tuctu postav děje. Honzovi vadila i školácká úpornost, a přestože se film většině diváků líbí, Honza dává palec dolů.
Pořad Odvážné palce můžete přehrát na platformách Spotify, iTunes, Google Podcast, Spreaker či přímo na webu Radia 1. Premiérové díly poslouchejte každý čtvrtek od 18 hodin na Radiu 1, o den později si je vychutnáte i s videem na webu CNN Prima NEWS.