Úspěšná mise. Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat, modul dosáhl i jednoho prvenství

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines úspěšně dosáhl povrchu Měsíce, začal také vysílat data.

Odysseus po přistání na Měsíci začal vysílat

Modul Odysseus od americké firmy Intuitive Machines přistál v pátek na povrchu Měsíce a k Zemi začal zhruba dvě hodiny po dosednutí vysílat data. Řídící středisko čeká na plné potvrzení stavu modulu, už teď je však podle společnosti jisté, že se Spojené státy po více než půl století vrátily na lunární povrch. Odysseus se zároveň stal prvním soukromým kosmickým plavidlem v dějinách, kterému se podařilo dosednout na lunární povrch.

„Bezpochyby můžeme potvrdit, že je naše vybavení na Měsíci,“ sdělil krátce po plánovaném čase přistání modulu šéf mise IM-1 Tim Crain. „Odysseus má nový domov,“ dodal v živém vysílání z řídícího střediska v Houstonu.

MOHLO BY  VÁS ZAJÍMAT: Hýbe kurzorem po obrazovce jen myšlenkou, tvrdí Musk o člověku s mozkovým čipem od Neuralinku

Šestinohý robotický přistávací modul, který mimo jiné nese vědecký náklad amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), dosáhl podle Intuitive Machines povrchu v 0:23 SEČ, přičemž první, ač slabé spojení se podařilo navázat zhruba po 15 minutách, během kterých v řídícím středisku vládlo napjaté ticho, přerušované jen občasnými pokyny či aktualizacemi.

„Po vyřešení problémů s komunikací operátoři potvrdili, že Odysseus je ve vzpřímené poloze a začal posílat data. Nyní pracujeme na odeslání prvních obrázků z lunárního povrchu,“ uvedla firma Intuitive Machines.

Agentura AP podotýká, že společnost zatím neposkytla podrobnosti o stavu modulu, o průběhu přistání ani o tom, zda kosmická loď dosáhla zamýšleného cíle, tedy místa asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce v oblasti kráteru Malapert A.

Poblahopřáli i domácí konkurenti

IM-1 se stala první soukromou misí, která na přirozené zemské družici přistála. O toto prvenství se loni pokusila japonská firma ispace s modulem Hakuto-R. Ten dosáhl oběžné dráhy Měsíce, měkce dosednout na měsíční povrch se mu však nepodařilo.

Domácího konkurenta měla společnost Intuitive Machines v americké firmě Astrobotic Technology, která v lednu k Měsíci vyslala lunární modul Peregrine. Několik hodin po startu ale společnost informovala o kritickém úniku paliva, kvůli kterému musela od přistání na Měsíci upustit. Peregrine, který měl na lunární povrch dosednout také v pátek, se nakonec vrátil k Zemi a shořel v její atmosféře.

Společnost Astrobotic Technology byla mezi prvními, kdo Intuitive Machines poblahopřál. „Neuvěřitelný úspěch. Nemůžeme se dočkat, až se k vám v blízké budoucnosti připojíme na povrchu Měsíce,“ uvedla firma na sociální síti X.

AP připomíná i neúspěch robotické sondy Berešit izraelské neziskové organizace SpaceIL, která se na Měsíc zřítila v dubnu 2019. Stejný osud loni v srpnu potkal i ruský modul Luna-25.

Svá kosmická plavidla na Měsíc dostaly kromě Spojených států zatím pouze čtyři země: Sovětský svaz, Čína, Indie a letos v lednu se k zemím připojilo i Japonsko. Všechny soukromé pokusy o hladké přistání na měsíčním povrchu dosud selhaly.

Spojené státy jsou jediné, které na Měsíc vyslaly člověka. Naposledy přirozené zemské družice dosáhly v roce 1972, kdy se po povrchu prošli astronauti NASA v rámci mise Apollo 17.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Tagy:
věda vesmír NASA Měsíc Houston přistání vesmírná mise USA Odysseus přistávací modul modul Astrobotic Technology Intuitive Machines SpaceIL