Kromě Řecka či Turecka sužují obyvatele masivní lesní požáry také v Alžírsku. V plamenech už zemřelo nejméně 65 lidí. Mezi nimi bylo i 28 vojáků, kteří se pokoušeli zachránit vesničany v regionu Kabylsko, uvedla AFP.
Po celém Alžírsku hoří přes 100 různých požárů, teploty v zemi atakují hranici 47 stupňů Celsia. Podobně jako v Řecku mají úřady podezření, že ne všechny požáry způsobilo sucho. Podle mnohých oheň úmyslně zapalují žháři.
„Pouze ruce kriminálníků mohou za to, že se v podobný čas objeví 50 požárů na různých místech,“ řekl médiím alžírský ministr vnitra Kamel Beldžud.
Šéf hasičů: Češi vydrží v Řecku krotit plameny deset dní, pak je bude potřeba vystřídat
V Řecku aktuálně pomáhají krotit lesní požáry i desítky českých hasičů. Zasahují na poloostrově Peloponés. Předpokládalo se, že tam budou působit deset dní, pokud ale Řekové budou potřebovat pomoci i poté, je ve hře vyslání nové jednotky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl nový generální ředitel Hasičského záchranného sboru Vladimír Vlček.
Během úterý zemřelo 25 vojáků, kteří se pokoušeli zachránit občany v regionu Kabylsko, další jsou vážně zranění. Již dříve v plamenech zemřeli jiní tři příslušníci armády. Děsivé okamžiky v oblasti komentoval pro agenturu Reuters Mohamed Kaci, jeden z obyvatel města Azazga, třetí největší aglomerace v regionu.
„Z poslední noci se stal horor. Můj dům úplně shořel,“ popsal. Zatímco Kacimu se podařilo utéct i s rodinou do nedalekého hotelu, ostatní už neměli takové štěstí. Celkem v Alžírsku v posledních dnech požáry zabily 37 civilistů.
Sever africké země sužují silné lesní požáry každý rok, jejich průběh ale zhoršuje klimatická změna, uvedla agentura AFP. V roce 2020 spálily téměř 44 tisíc hektarů porostu.
Podle alžírského meteorologického úřadu budou extrémní teploty pokračovat až do víkendu Sousední Tunisko v úterý překonalo dosavadní teplotní rekord, země naměřila 49 stupňů Celsia.
Situace v Řecku
To Řecko devastuje oheň už druhým týdnem. O život tam přišlo nejméně osm lidí, živel spaluje zvláště ostrov Euboia, odkud museli lidé prchat na lodích.
Na jihu Evropy si stěžují, že vláda nechala občany o samotě. Lidé musí na mnoha místech hasit oheň kbelíky, jelikož je v Řecku nedostatek hasičů a požární techniky. V oblasti operují také čeští hasiči, v těžkých podmínkách ale zvládnou pracovat jen několik dní.