Požáry v Řecku
Už druhým týdnem pokračuje v Řecku ohnivé peklo, po celé zemi hoří nejméně 586 požárů. Vláda se potýká s nedostatkem hasicí techniky a vody, lidé tak někde hasí oheň sami. Ostrov Euboia je nadále epicentrem katastrofy, z místa lidé prchají na lodích, jinam než k moři se často uprchnout nedá.
S hašením požárů v Řecku pomáhá nejméně 22 států světa, některé poskytly své hasiče, jiné hasicí letouny a požární techniku. Přesto to nestačí. Řecká vláda musí s rozmyslem zvažovat, kam hasiče pošle a které oblasti nechá prozatím hořet. A lidé, kterým stát nepřišel na pomoc, se teď v zoufalosti obracejí na média.
Stěžují si přitom i politici v postižených oblastech. „Viděli jste někdo, že by nám stát poskytl vodu? Nebo jídlo pro děti? Ne. Nechají majitele obchodů a dobrodince, aby lidem dávali vodu,“ sdělil pro agenturu AFP Giorgos Kelaitzidis, zástupce guvernéra ostrova Euboia.
Kyblíky místo vodních děl
Oheň mezitím postupuje a za sebou nechává jen spálenou pustinu. Plamenný pás rozpůlil Euboii na dva kusy a lidé na severu oblasti tak nemají po souši kam utéct. Museli proto nasednout na lodě či čluny a odplout pryč se sálajícím živlem v zádech. Informoval o tom web Euronews.
Kdo neutekl, snaží se chránit svůj domov holýma rukama. Mnohde hasí oheň kyblíky s vodou a rozhlížejí se, z jakého rohu přijedou hasiči či přiletí letecká podpora. Jenže mnozí čekají marně.
„Lidé bojují s ohněm úplně sami. Celý les shořel. Domy se zatím podařilo uchránit, protože za ně lidé bojovali. Jenom lidé. Nikdo jiný,“ popsal pro Sky News John Zisis z obce Gouves na ostrově Euboia, který nechápe, proč jim vláda nepřišla na pomoc. Také ostatní nemohou pochopit, proč stát už dříve neinvestoval do výcviku hasičů specializovaných na lesní požáry a místo toho, aby „kupoval stíhačky“.
Premiér už se omluvil, nebyl ale konkrétní
Jenže řecký premiér Kyriakos Mitsotakis je v těžké situaci a musí nahlížet na katastrofu v širší perspektivě. „To, co se stalo na Euboii, skličuje srdce nás všech. Omlouvám se za jakákoli pochybení, která mohla nastat,“ sdělil lidem. „Poslední dny byly jedny z nejtěžších za poslední dekády,“ dodal.
Plameny si zatím vyžádaly nejméně 12 oběti a desítky zraněných lidí. Živel sežehl Řecko také po ekonomické stránce, na mnoha místech shořela produkce oliv, fíků či medu. Za šíření plamenů může ve většině případů extrémní sucho a vedro spojené s větrem. Někde ale podezírají i žháře.
„Je zjevné, že klimatická krize ovlivňuje celou planetu. To je vysvětlení, není to výmluva, ani alibi,“ řekl řecký premiér pro média. „Možná jsme udělali všechno, co bylo v lidských silách, ale v některých případech to zkrátka v nerovné bitvě s přírodou nebylo dost,“ uzavřel Mitsotakis.
Lidé hasí oheň v Řecku kyblíky, mnohým vláda nepřišla na pomoc. Zdroj: Profimedia.cz