Varování před přetížením dětských jednotek intenzivní péče v USA přinesla nová studie, kterou publikoval Journal of Public Helath Management and Practice. Uvádí, že i malé procento dětí, které by mohly potřebovat intenzivní péči, stačí do konce tohoto roku na to, aby přetížilo kapacity pediatrických JIP.
Výzkumy, které se snažily popsat vlastnosti nového koronaviru, předpokládají, že až 90 % dětí, jež se s virem setkají, je asymptomatických. To znamená, že se u nich nákaza nemusí vůbec nijak projevit. Převažující přístup byl proto ten, že je nutné zavřít školy, aby děti neohrozily zranitelné skupiny, například seniory a chronicky nemocné v rodinách. Nová studie pětice amerických výzkumníků varuje, že v americké populaci je mnohem více nakažených dětí, než uvádějí oficiální statistiky, přičemž většina z nich je právě bez příznaků nebo s příznaky velice mírnými. Dokument přesto predikuje vývoj pandemie v USA do konce roku 2020 s tím, že procento dětí s nemocí COVID-19, které budou potřebovat intenzivní péči, může převýšit kapacitu dětských oddělení.
Mezi 18. březnem a 6. dubnem zaznamenaly Spojené státy 74 dětí s onemocněním COVID-19. Výzkumníci z University of South Florida a Women’s Institute for Independent Social Enquiry však odhadují, že skutečné číslo nakažených dětí v tomto období se pohybovalo okolo 176 190 případů. Na jedno dítě s potvrzenou nákazou podle nich připadá přes dva tisíce dalších nakažených.
Proč koronavirus ohrožuje víc muže než ženy?
Důvodem, proč nemoc COVID-19 ohrožuje více muže než ženy, je možná to, že koronavirus proniká do varlat, která jsou chráněna před imunitním systémem. S touto hypotézou přišli vědci z USA a Indie, kteří zkoumali rozdíly v době zotavení několika desítek infikovaných pacientů v indické Bombaji. Předběžné výsledky své studie zveřejnili na webu MedRxiv.
Pokud se nakazí čtvrtina americké populace, tři miliony z nich budou děti, předvídá výzkumný tým. Data jsou podložená případovou studií z Číny, kde se rovněž objevily děti s onemocněním COVID-19, které potřebovaly intenzivní péči. Nejrizikovější skupinou přitom překvapivě byly nejmladší děti. Z 10 % nakažených čínských dětí, které měly vážný průběh nákazy, byly téměř tři čtvrtiny mladších pěti let.
300 amerických dětí bez péče JIP lůžek
Studie COVID-19 u dětí ve Spojených státech předpokládá, že 11 % nakažených dětí bude potřebovat nemocniční péči, tedy o jeden procentní bod více než v Číně. Pokud si pandemie v USA udrží tempo, jaké vědci předpokládají, a do konce roku se nakazí čtvrtina populace, 44 tisíc dětských pacientů bude vyžadovat hospitalizaci a přibližně 5 400 z nich intenzivní péči. Pediatrická oddělení však v současnosti disponují pouze 5 100 lůžky.
Podle předchozích případových studií navíc děti stráví v nemocnici v průměru dva týdny. Znamená to, že při rychlém šíření viru mezi nejmladší částí americké populace by byly jednotky intenzivní péče přetíženy velice rychle.
„Nemocnice by měly být připravené, mít vhodné vybavení a dostatek personálu na potenciální zahlcení mladšími pacienty,“ uvedl jeden ze spoluautorů studie Jason Salemi, epidemiolog z floridské univerzity.