reklama
CNN Prima News Omar Šerý

Omar Šerý

Výpis příspěvků ke štítku „Omar Šerý“

Biolog: Omikron nebude tečkou, zemřou tisíce lidí. Na podzim přijde nová varianta

19. ledna 2022 21:08

Čeští odborníci se nemohou shodnout, zda je nová varianta koronaviru s názvem omikron spásou, nebo naopak další eskalací nekonečného boje s covidem. Tato jihoafrická mutace je sice mnohonásobně nakažlivější než například indická delta, ale zároveň také mnohem méně patogenní. Molekulární biolog Omar Šerý se obává, že nastupující omikronová vlna v Česku může mít na svědomí tisíce mrtvých.

Omikron v ČR převládne. Někteří experti radí kombinaci očkování a vystavení se nákaze

11. ledna 2022 20:11

Koronavirová varianta omikron již v České republice převážila a bude obtížné neprojít infekcí, myslí si mnozí čeští experti. Někteří v takovém scénáři ale vidí výhody – strmý nárůst nákaz může vyústit ve strmý pokles. V nejoptimističtějším scénáři by omikronová vlna mohla odeznít i po měsíci. Jiní experti ovšem varují, že se tím neeliminují rizika nemoci. I to je důvod, proč se ozývá nesouhlas se zkrácením karantény a izolace na pět dnů.

Biolog Šerý: Nový smrtelnější covid má 18 mutací, které umí obejít očkování

26. listopadu 2021 20:02

Nová varianta covidu z Jihoafrické republiky může být smrtnější, infekčnější a mít rychlejší průběh onemocnění. Pro CNN Prima NEWS to řekl neurobiolog a specialista na DNA Omar Šerý. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila v pátek novou variantu B.1.1.529 mezi znepokojivé. Země Evropské unie souhlasí se zastavením letů ze sedmi států v jižní Africe.

Průběh covidu komplikují další infekce, objevuje se i chřipka. Pomohou znovu respirátory?

11. listopadu 2021 18:38

Loni chřipka především kvůli přísným lockdownům a nošení roušek a respirátorů prakticky vymizela, letos by proto mohla vzhledem k nižší imunitě lidí udeřit o to silněji, a výrazně tak zkomplikovat průběh nemoci COVID-19 u řady pacientů. Některým už totiž jiné respirační choroby průběh koronaviru znepříjemňují. Jde například o tzv. RS viry. Na sociální síti upozornil na některé případy molekulární biolog Omar Šerý. Podle epidemiologa Romana Prymuly se ale i letos dá chřipková nákaza redukovat nošením respirátorů.

Lidé musí vědět, kde se v Česku šíří mutace. Přitom se na ně netestuje, říká biolog

11. března 2021 12:02

Veškeré informace o mutacích koronaviru v Česku by měly být veřejné, je přesvědčený ředitel laboratoře Elisabeth Pharmacon a biolog Omar Šerý. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS uvedl, že když lidé budou vědět, kolik takových případů v zemi je a kde se vyskytují, budou opatrnější. Jeho laboratoř v Brně od pondělí zkoumá britskou a jihoafrickou mutaci u všech pozitivních vzorků na COVID-19 a od středy svou testovací sadu nabízí i všem laboratořím v České republice.

Odvolali, co zakázali. Po jednodenním zákazu mohou zaměstnanci opět chodit do jídelen

2. března 2021 13:23

Vláda den poté, co znemožnila konzumaci pokrmů v závodních jídelnách, své rozhodnutí opět změnila. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že u stolu bude moci být pouze jeden strávník a u dlouhých stolů budou povinné dvoumetrové rozestupy. Proti pondělnímu zavření se ohradili například odborář Josef Středula nebo neurobiolog Omar Šerý.

reklama