Biolog: Omikron nebude tečkou, zemřou tisíce lidí. Na podzim přijde nová varianta

Omar Šerý

Omar Šerý k omikronu

Čeští odborníci se nemohou shodnout, zda je nová varianta koronaviru s názvem omikron spásou, nebo naopak další eskalací nekonečného boje s covidem. Tato jihoafrická mutace je sice mnohonásobně nakažlivější než například indická delta, ale zároveň také mnohem méně patogenní. Molekulární biolog Omar Šerý se obává, že nastupující omikronová vlna v Česku může mít na svědomí tisíce mrtvých.

Zatímco někteří odborníci kvůli přítomnosti varianty omikron vyzývají vládu k tomu, aby ke covidu přistupovala jako k běžné chřipce, molekulární biolog Omar Šerý má opačný názor.

„Omikron nebude tečkou. Analýzou dat můžeme předpovědět, že přestože tato varianta vykazuje nižší smrtnost, jen v ČR se nakazí 1,5 až 2 miliony lidí a zemře 5 až 10 tisíc lidí. Na variantu delta zemřelo zhruba 6 tisíc lidí a prodělalo ji 750 tisíc osob. Počty nakažených budou dosahovat až 80 tisíc denně,“ uvedl.

Podle něj lze předpokládat, že omikron způsobí prudký nárůst počtu pozitivních osob od příštího týdne. „Kulminovat by pak křivka mohla v prvním únorovém týdnu a asi o měsíc později v prvním březnovém týdnu by měla omikronová vlna klesnout,“ dodal Šerý. Ve vysílání CNN Prima NEWS také předpověděl, kdy mohou Češi čekat další covidovou vlnu.

„Domnívám se, že na podzim tu můžeme mít další vlnu nové varianty. Od dubna do září můžeme plánovat dovolené, protože by vše mohlo být tak nějak v pořádku,“ řekl. Šerý se rovněž vyjádřil k takzvané pracovní karanténě, kterou vláda zavádí u zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. Představitelé těchto profesí mohou za určitých okolností chodit do práce, i když mají pozitivní antigenní test.

„Pokud osoba pozitivní na covid bude pracovat celou směnu v respirátoru, zadělává si na takové respirační problémy, že nakonec skončí na JIP. Právě pozitivní by měli být izolováni také proto, aby respirátory pokud možno vůbec nemuseli nasazovat. Škodí jim,“ obává se Šerý.

Vláda chce pomocí pracovní karantény udržet fungování státu v chodu i v případě, že varianta omikron udeří příliš silně a denní počty nově nakažených přesáhnou desítky tisíc. Sám Šerý však přiznává, že může nastat tak kritická situace, kdy by i on podporoval pracovní karanténu u některých profesí.

Tagy: