Omikron je podle japonských vědců velmi odolný a dokáže dlouho přežívat i mimo lidský organismus. Jejich studie tvrdí, že na rozdíl od předchozích covidových mutací se drží například na nábytku i několik dní.
Na dezinfekci se v obchodních centrech dodnes velmi dbá. Přesto si v jednom z nákupních center, které jsme navštívili, za 10 minut ruce u vstupu vydezinfikovalo z třiceti zákazníků jen pět.
Podle japonských vědců by lidé měli na hygienu dbát více. Po zkoumání odolnosti jednotlivých mutací zjistili, že například delta vydrží na plastovém povrchu necelých pět dnů, omikron až o 70 procent déle – zhruba 8 dní.
Madla na eskalátorech, kliky u toalet, madla košíků nebo vozíků nebo tlačítka ve výtazích. Na těchto místech zjišťoval loni v únoru molekulární biolog Omar Šerý přítomnost koronaviru. A došel k jasnému závěru – 51 vzorků mělo negativní výsledek. „Infikovat se nemohl z povrchu nikdo, prošlo tam tisíc lidí za den, osahali ty povrchy a schválně se tam neuklízelo, takže beru výsledky této studie za velmi relevantní,“ sdělil už dříve Šerý CNN Prima NEWS.
Čeští vědci jsou k výsledkům současného japonského výzkumu opatrní. „Souhlasím s Japonci, omikron drží dlouho, ale přehnaná hygiena rukou škodí,“ reagoval virolog Jiří Černý. „Myslím, že šíření viru po površích není skutečně velký problém a je zajímavé, že ten omikron se na některých površích šíří daleko déle, než třeba jiné varianty,“ poznamenal pro CNN Prima NEWS biochemik Zdeněk Hostomský.
Oslovení lidé uvádí, že si ruce pravidelně dezinfikují. Nejlepší ochranný mix proti omikronu je podle odborníků následující: ochrana dýchacích cest, dezinfekce povrchů a správná hygiena rukou.