reklama

Omikron v ČR převládne. Někteří experti radí kombinaci očkování a vystavení se nákaze

Koronavirová varianta omikron již v České republice převážila a bude obtížné neprojít infekcí, myslí si mnozí čeští experti. Někteří v takovém scénáři ale vidí výhody – strmý nárůst nákaz může vyústit ve strmý pokles. V nejoptimističtějším scénáři by omikronová vlna mohla odeznít i po měsíci. Jiní experti ovšem varují, že se tím neeliminují rizika nemoci. I to je důvod, proč se ozývá nesouhlas se zkrácením karantény a izolace na pět dnů.

reklama

Podle biochemika profesora Omara Šerého se šíření omikronu už nedá zastavit, maximálně jen zbrzdit. Postupně se s nakažlivou a odolnou variantou má setkat celá česká populace. Průběh nemoci ale bude i podle něj mnohem lehčí.

„Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant. Lidé se vždy začnou ptát, co mají dělat, když už je pozdě – když narazí Titanic do ledovce,“ uvedl v rozhovoru pro ČTK. Rozhodnutí zkrátit karanténu i izolaci nehodnotí příliš kladně. „Pokud budeme pozitivně testované lidi po pěti dnech pouštět do práce, tak se to rozjede ještě mnohem více,“ upozornil Šerý.

Proti je i Petr Husa, přednosta Kliniky infekčních chorob FN Brno a místopředseda Společnosti infekčního lékařství ČLS JEP. „Doufám, že k tomu nedojde. Že ta situace nebude tak špatná a vláda si to rozmyslí,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS. Během své kariéry se prý ještě nesetkal se situací, kdy by posílali do práce lidi, kteří mají správně zůstat v izolaci.

Molekulární imunolog Václav Hořejší varoval, že není vyloučené ani opětovné přehlcení zdravotnických zařízení. „Je zcela reálné očekávat, že se nemocnice dostanou zase do problému, protože při denních případech okolo desítek tisíc bude počet lidí, kteří budou potřebovat hospitalizaci, vysoký,“ zdůvodnil svůj postoj.

Vystavit se nemoci? Experti se neshodnou

Omikron je dle aktuálních dat mnohem nakažlivější než varianta delta a umí částečně prokličkovat i dokončeným očkováním. Na druhou stranu u něj nehrozí tak těžký průběh nemoci, což ale odborníky postavilo před další dilema – očkovat se třetí dávkou, nebo se nechat nakazit a vytvořit si protilátky přirozenou cestou?

Podle biochemika Zdeňka Hostomského je kombinace vakcinace a následného vystavení omikronu možnou cestou, jak si vybudovat nejlepší ochranu. S očkováním totiž bude průběh nemoci pravděpodobně lehký. „Vystavte se, ano. Skutečně si myslím, že omikron nám může velice pomoci zatočit s epidemií, ale musíme uchránit ty lidi, kteří jsou v rizikové kategorii,“ podotkl Hostomský.

S „promořením“ nicméně nesouhlasí Hořejší. „Rozhodně ne vystavit. Je to varianta viru, která způsobuje životu nebezpečné onemocnění. Jediné účinné opatření je si dát, pokud je možnost co nejdříve, třetí dávku očkování,“ oponoval imunolog.

Tagy:
izolace experti karanténa koronavirus COVID-19 imunolog Václav Hořejší Omar Šerý Zdeněk Hostomský biochemik infektolog varianty Petr Husa omikron

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama