Aktuální covidová statistika
Někteří odborníci tvrdí, že koronavirus se nakonec změní v sezónní nemoc podobnou nachlazení, protože lidé si díky očkování a nákaze vytvoří imunitu. Výskyt varianty omikron by mohl tento proces ještě více urychlit. Jejich tvrzení posilují naději, že nejhorší část pandemie je již za námi.
Analýza zveřejněná webem MailOnline ukazuje, že covid zabil jednoho ze 33 lidí, kteří byli pozitivně testováni na vrcholu ničivé druhé vlny loni v lednu, zatímco nyní je to pouze jeden ze 670 lidí. Odborníci se však domnívají, že toto číslo by mohlo být v budoucnu kvůli omikronu ještě lepší. Jiní naopak oponují, že koronavirus je mnohem přenosnější než chřipka, takže nevyhnutelně způsobí i více úmrtí. Míra úmrtnosti u sezónní chřipky je 0,1 procenta, což odpovídá jednomu případu z tisíce.
Vědci z Washingtonské univerzity, kteří modelují další fázi pandemie, očekávají, že omikron bude zabíjet až o 99 procent méně lidí než varianta delta, což je další náznak, že by mohl být méně smrtelný než chřipka. Tato cifra odpovídá jednomu mrtvému ze 40 tisíc pozitivně testovaných.
Výzkum schytal i kritiku
To je ale podle jiných vědců nepravděpodobné a nezávislí akademici odhady týmu Washingtonské univerzity zpochybňují. Kolem údajů týkajících se omikronu je totiž stále mnoho nejasností a autoři výzkumu sami uznali, že jejich prognózy nemusí být úplně přesné.
Profesor Robert Dingwall, odborník na sociologii z Nottingham Trent University, uvedl že potrvá několik týdnů, než budou k dispozici definitivní údaje o úmrtnosti na omikron, ale pokud budou v souladu se zjištěními, že je tato varianta méně závažná, protiepidemická opatření by se mohla zmírnit. „Pokud závažnost covidu klesá do té míry, že je srovnatelná s chřipkou, pak nebudou výjimečná opatření nutná,“ tvrdí Dingwall.
Podle některých analytiků by současná vlna epidemie mohla mít rychlý průběh a počty infekcí by mohly začít klesat. „Pozorovali jsme to v Jihoafrické republice, kde měli silnou vlnu, ale obrátila se stejně rychle, jako se zvedla,“ řekl televizi ABC protiepidemický poradce Bílého domu Anthony Fauci. Varianta omikron se poprvé vyskytla právě v Jihoafrické republice.
Omikronem se promoří celá populace
Omikronem se podle ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omara Šerého promoří celá populace, nelze to podle něj už zastavit. V laboratoři Šerého jen za neděli zachytili devět procent pozitivních vzorků na koronavirus, z nich ale už 74 procent byla varianta omikron. „Dá se předpokládat, že příští týden to už bude skoro 100 procent. Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant,“ sdělil Šerý.
Podle Šerého se nyní už nedá nic dělat a populace bude omikronem promořena celá a šíření omikronu už nyní můžeme jen brzdit. Postupně se také ukazuje, že prodělání současné varianty delta tolik nechrání před omikronem, naopak prodělání omikronu chrání před deltou i dalšími variantami.