reklama

Na omikron umře méně lidí než na chřipku. Promoří se úplně všichni, tvrdí experti

Někteří odborníci tvrdí, že koronavirus se nakonec změní v sezónní nemoc podobnou nachlazení, protože lidé si díky očkování a nákaze vytvoří imunitu. Výskyt varianty omikron by mohl tento proces ještě více urychlit. Jejich tvrzení posilují naději, že nejhorší část pandemie je již za námi.

reklama

Analýza zveřejněná webem MailOnline ukazuje, že covid zabil jednoho ze 33 lidí, kteří byli pozitivně testováni na vrcholu ničivé druhé vlny loni v lednu, zatímco nyní je to pouze jeden ze 670 lidí. Odborníci se však domnívají, že toto číslo by mohlo být v budoucnu kvůli omikronu ještě lepší. Jiní naopak oponují, že koronavirus je mnohem přenosnější než chřipka, takže nevyhnutelně způsobí i více úmrtí. Míra úmrtnosti u sezónní chřipky je 0,1 procenta, což odpovídá jednomu případu z tisíce.

Vědci z Washingtonské univerzity, kteří modelují další fázi pandemie, očekávají, že omikron bude zabíjet až o 99 procent méně lidí než varianta delta, což je další náznak, že by mohl být méně smrtelný než chřipka. Tato cifra odpovídá jednomu mrtvému ze 40 tisíc pozitivně testovaných.

Výzkum schytal i kritiku

To je ale podle jiných vědců nepravděpodobné a nezávislí akademici odhady týmu Washingtonské univerzity zpochybňují. Kolem údajů týkajících se omikronu je totiž stále mnoho nejasností a autoři výzkumu sami uznali, že jejich prognózy nemusí být úplně přesné.

Profesor Robert Dingwall, odborník na sociologii z Nottingham Trent University, uvedl že potrvá několik týdnů, než budou k dispozici definitivní údaje o úmrtnosti na omikron, ale pokud budou v souladu se zjištěními, že je tato varianta méně závažná, protiepidemická opatření by se mohla zmírnit. „Pokud závažnost covidu klesá do té míry, že je srovnatelná s chřipkou, pak nebudou výjimečná opatření nutná,“ tvrdí Dingwall.

Podle některých analytiků by současná vlna epidemie mohla mít rychlý průběh a počty infekcí by mohly začít klesat. „Pozorovali jsme to v Jihoafrické republice, kde měli silnou vlnu, ale obrátila se stejně rychle, jako se zvedla,“ řekl televizi ABC protiepidemický poradce Bílého domu Anthony Fauci. Varianta omikron se poprvé vyskytla právě v Jihoafrické republice.

Omikronem se promoří celá populace

Omikronem se podle ředitele brněnské laboratoře Elisabeth Pharmacon Omara Šerého promoří celá populace, nelze to podle něj už zastavit. V laboratoři Šerého jen za neděli zachytili devět procent pozitivních vzorků na koronavirus, z nich ale už 74 procent byla varianta omikron. „Dá se předpokládat, že příští týden to už bude skoro 100 procent. Omikron plně převládne, stejně jako se to stalo u předchozích variant,“ sdělil Šerý.

Podle Šerého se nyní už nedá nic dělat a populace bude omikronem promořena celá a šíření omikronu už nyní můžeme jen brzdit. Postupně se také ukazuje, že prodělání současné varianty delta tolik nechrání před omikronem, naopak prodělání omikronu chrání před deltou i dalšími variantami.

Tagy:

Hlavní zprávy

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi
Miloš Zeman

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

Vondráček: Farský nám zavařil. Jeho odlet odneseme všichni, dopadne na Sněmovnu

Poslanec Jan Farský (STAN) nám svým odletem do USA zavařil, dopadne to na nás všechny a odnese to i Sněmovna, varoval v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS bývalý šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO). Farský do USA odletěl na půlroční stáž, přesto zůstal poslancem. Podle šéfa klubu SPD Radima Fialy je to faul na voliče. Farský ale slíbil, že z USA bude svou práci vykonávat a do Česka bude létat na důležitá hlasování.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama