Platnost svislých dopravních značek s omezením rychlosti je jasně popsána v zákoně o silničním provozu a většina řidičů daná pravidla zná. Nicméně někteří řidiči výklad stále nechápou a zbytečně se tak vystavují pokutám nebo se v tom lepším případě jen omezují delším časem jízdy. Hlavním problémem jsou v tomto ohledu křižovatky.
Pojem křižovatka je definován jako: „místo, v němž se pozemní komunikace protínají nebo spojují; za křižovatku se nepovažuje vyústění polní nebo lesní cesty nebo jiné účelové pozemní komunikace na jinou pozemní komunikaci.“ Z autoškoly víme, že omezení rychlosti končí právě ve chvíli, kdy křižovatku míjíme, případně je-li u silnice cedule značící ukončení její platnosti.
K TÉMATU: Řidičům kamionů chybějí odstavné plochy u dálnic. Často parkují na místech, kde nejsou vidět
Jedná se o kulatou značku s bílým polem, která je přeškrtnuta jedním či více souběžnými černými pruhy. Pokud je například v obci místní úpravou naopak zvýšen rychlostní limit, jeho konec je opatřen stejnou značkou, jen je na ní ještě přidané číslo se stanovenou maximální povolenou rychlostí.
Jak je to na dálnici?
Co si ovšem někteří lidé neuvědomují, za křižovatku se na dálnicích i silnicích pro motorová vozidla považuje místo, kde se ostatní řidiči mohou připojit takzvaným připojovacím pruhem. Jakákoli omezení tak za ním již neplatí. A je to zcela logické. Řidič, který vjíždí kupříkladu na rychlostní komunikaci, nemůže nijak tušit, že na ní došlo ke změně pravidel, když před ním není žádná další značka. Zároveň by mohl jet předepsaných 110 km/h, zatímco ostatní by se stále museli pohybovat sníženou rychlostí.
Pozor si však dejte ve městech, pokud jimi projíždíte právě po dálnici nebo silnici pro motorová vozidla. Zákonem stanovená povolená rychlost je 80 km/h, nicméně například v Praze je na okraji směrem do centra na některých místech zvýšená i na 100 km/h. A také jsou tam kamery. Pokud byste přehlédli výše popsanou křižovatku a nezpomalili, mohla by na vás čekat tučná pokuta. Naštěstí ve většině případů je konec rychlostní komunikace označen dříve, než by k takové situaci mohlo dojít.
Tady pravidlo neplatí
Jsou ovšem i místa, kde konec omezení rychlosti křižovatka neurčuje. Je to především v obytných zónách, které jsou označeny patřičnou značkou, a také v místech, kde je zónovou cedulí předepsaná maximální povolená rychlost. V obou případech je jejich platnost ukončena příslušnou dopravní značkou.
Námi vštípené pravidlo nicméně neplatí ani u našich západních sousedů. V Německu totiž v žádném případě křižovatka neukončuje omezení rychlosti, ale pouze značka s bílým polem a černými pruhy a nebo stejně jako u nás výjezd mimo obec či město. Buďte tak obezřetní, protože pokuta se může vyšplhat až na 800 eur (zhruba 20 tisíc korun) v závislosti na míře prohřešku.