Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) jednal s britským velvyslancem Nickem Archerem o tom, co následovalo po zápase Sparty Praha s Glasgow Rangers. V „ostrovních“ médiích se to hemžilo výroky o rasismu na stadionu ze strany dětí, s čímž česká veřejnost zásadně nesouhlasí. Kulhánek proto požádal o omluvu ze strany Skotské fotbalové asociace, případně distancování se od jejího poradce, který označil českou společnosti za misku se shnilým ovocem.
Příspěvek o „shnilém ovoci“ napsal poradce Skotské fotbalové asociace pro rovnoprávnost a diverzitu a příležitostný novinář Marvin Bartley. Na Twitteru uvedl: „Nejhorší věcí na tom, co se stalo v Praze, je to, že nejsem ani trochu šokován. Není to chyba dětí, protože ty se chovají tak, jak to vidí u dospělých. Co mohou dělat, když jsou umístěny do misky se shnilým ovocem.“
Bylo to jedno z mnoha vyjádření, které označovalo český národ za rasistický. Ale právě slova Bartleyho donutila tuzemské politiky konat. „Nelze k tomu mlčet, nebo to přehlížet. Informoval jsem velvyslance o velkém rozhořčení napříč českou společností,“ řekl Kulhánek na briefingu po setkání s britským velvyslancem Nickem Archerem.
„Chápu, že sportovní utkání přináší emoce, které se přenáší i mimo hřiště. I to má ale své hranice. Nesmí to přerůst do xenofobních urážek mířených na nezletilé děti,“ pokračoval Kulhánek. Ministr zahraničí proto sdělil velvyslanci jasný požadavek. „Žádost o omluvu ze strany Skotské fotbalové asociace, případně distanc od muže, který psal o shnilém ovoci. Tento člověk je odpovědný za pravý opak toho, co předvádí,“ sdělil ministr zahraničí.
Skoti by se měli k záležitosti postavit čelem
Vášně způsobilo bučení na záložníka Rangers tmavé pleti Glena Kamaru, který se stal po březnovém incidentu se slávistou Ondřejem Kúdelou stal nepřítelem české fotbalové komunity.
„Žádný hráč se nestal terčem rasistického urážení. Nevole neměla nic společného s barvou pleti, ale s konflikty, které měl (Kamara) v minulosti s českými hráči,“ podotkl ke kontextu Kulhánek. Archerovi, respektive Skotské fotbalové asociace, nestanovil žádnou konkrétní lhůtu. „Považuju situaci za natolik závažnou, že se k tomu představitelé sociace postaví čelem.“ Podle něj to přispěje k uklidnění nyní vyhrocené situace.
25letý Kamara – rodák z finského Tampere, který má kořeny v Sierra Leone – upadl v Česku v nemilost po březnovém dvojzápasu v osmifinále Evropské ligy se Slavií Praha. Zdejší veřejnosti vadí, že se vytrvale oháněl rasismem Ondřeje Kúdely, ke kterému však neexistovaly důkazy. Přesto schytal stoper Slavie od UEFA desetizápasový distanc, přičemž Kamara dostal trest jen na tři utkání za to, že v útrobách glasgowského stadionu Ibrox českého hráče fyzicky napadl.
Kulhánek považuje Británii za důležitého přítele a spojence, záleží mu na dlouhodobě vynikajících vztazích mezi zeměmi. Zmínil české letce za druhé světové války nebo čin Sira Nicolase Wintona, který z okupovaného Československa zachránil skoro 700 převážně židovských dětí. „Přesto nemůžeme nevidět, že v posledních letech se v britském veřejném prostoru objevují verbální a bohužel někdy i fyzické útoky vůči občanům ze střední a východní Evropy,“ dodal šéf zahraničního resortu.