To, co předvádí Glen Kamara, jeho infantilní právník, Glasgow Rangers a britské mediální prostředí, je svým způsobem i trochu kouzelné. Fanouškovsky roztříštěnou Českou republiku nebývale sjednotili, donutili slávisty držet palce sparťanům. Ve všech ostatních ohledech jsou jejich reakce ryze stupidní.
Ten britský nedostatek sebereflexe a neuvažování v celkovém kontextu je ubíjející. Opravdu je pro mě složité se nad to jen tak povznést, mávnout rukou a říct si „ok, v tý Británii žijou prostě jinak“.
Sparta ve čtvrtek porazila v Evropské lize glasgowský tým zaslouženě 1:0. Stejně jako v březnové konfrontaci se Slavií skotský tým fotbalově zaostával a stejně jako před půlrokem se staví do role oběti. „Rangers a Glen Kamara opět čelili rasismu,“ píšou od večerních hodin média v Británii.
Ne. Míra ubrečenosti především tábora Rangers je opravdu alarmující, zcela irelevantní.
Sparťané původně měli mít zavřený stadion kvůli tomu, že pár fanoušků z kotle se zachovalo krajně nevhodně v předkole Ligy mistrů vůči hráči Monaka Aurélienu Tchouaménimu. Ano, tehdy opravdu šlo o rasismus – „huhuhu“ je zkrátka špatně. Nakonec ale Pražané sáhli po výjimce, která je udělena pro organizované dětské skupiny. V takovém případě mohou zaplnit téměř polovinu kapacity, tedy přes deset tisíc míst.
Děti a jejich doprovody si rozebraly vše, co šlo. A dokázaly vytvořit fantastickou atmosféru, kterou si sami hráči Sparty tuze pochvalovali. Stadion „pištěl“ celých 90 minut, v určitých fázích utkání trochu intenzivněji. Nejen, když Dávid Hancko dal ve 29. minutě jediný gól zápasu. Vždy, když se míče ujal záložník Rangers Glen Kamara, ozvalo se bučení namíchané s trochou pískotu. Opakuju bučení, chcete-li hučení. Ne ono „huhuhu“. V okamžiku, kdy byl Fin po druhé žluté kartě vyloučen, spustil se na tribunách jásot.
Zadostiučinění cítilo s trochou nadsázky celé Česko, to Britské ostrovy už zase „jely to svoje“. Právník Kamary Aamer Anwar, jehož twitterová vyjádření nepřestávají udivovat, si postěžoval, že český rasismus má pokračování, a to překvapivě od dětí. Britská média jeho vyjádření všemi možnými titulky podpořila. Sakra, jaký rasismus?
Kamara víceméně jen dostal to, o co si dříve v tomto roce řekl. Pro to, že mu slávista Ondřej Kúdela v březnu pošeptal v březnu do ucha „fucking monkey“, neexistovaly přímé důkazy. V útrobách glasgowského stadionu si pak hráč Rangers před několika svědky zahrál na boxera a vpálil Kúdelovi ránu do obličeje. Klub se postaral o to, aby se mluvilo jen o údajném rasismu a na prasáckou hru v samotném zápase se zapomnělo. Když Kamara měl vypovídat o incidentu s Kúdelou, několikrát změnil výpověď, než nakonec nabídl finální verzi.
Měly děti vytáhnout transparent „Glene, jsme s tebou“?
Některé děti přítomné ve čtvrtek na Letné si zřejmě samy dokázaly dát pět a pět dohromady a usoudily, že Kamara je „záporák“. Jiné „naočkovaly“ ty starší a středopolař Rangers to proti Spartě neměl jednoduché. Což je v pořádku. Ke sportu zkrátka patří nepřátelská atmosféra. Ne rasistická. O tom, jaké je to hrát na stadionu Sparty pod enormním tlakem, by mohl vyprávět třeba bývalý obránce Plzně David Limberský, který si letenské publikum proti sobě poštval nasimulovanou penaltou a dlouhé roky se na něj bučelo a pískalo.
Limberský udělal něco špatně, a proto si to od sparťanů vyslechl. Kamara svým chováním ve sporu se Slavií naštval celou českou fotbalovou komunitu, proto si to teď vyslechl. Na bučení naráží hráči, kteří přestoupí mezi znepřátelenými týmy. Na hlasitou nevoli z tribun občas stačí i to, když je některý fotbalista extrémně dobrý a publikum se ho jen snaží rozhodit. Mnohokrát si fanoušci jen tak zabučeli na Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho.
Přesto i web renomované stanice BBC uvedl: „Rasismus byl deprimujícím pozadím tohoto zápasu.“
Británie a zejména pak Aamer Anwar, trenér Rangers Steven Gerrard, fanoušci skotského týmu a samotný Glen Kamara by si zřejmě zápas na Spartě a vše okolo něj představovali nějak takto:
Slávista Ondřej Kúdela, který momentálně nemůže hrát kvůli poraněnému kotníku, bude čekat při příletu Rangers do Prahy na letišti. Kamarovi se osobně omluví a přizná, že se dopustil rasismu.
Děti před začátkem zápasu na Letné vytáhnou obrovský transparent „Jsme s tebou, Glene“.
Při každém kontaktu Kamary s míčem bude následovat ohlušující potlesk oceňující, jak byl záložník ve složitém období silný.
MS ve fotbale 2022
Po zápase dostane Kamara dárkový košík, do kterého mohly děti dobrovolně přispět třeba lízátky nebo karamelkami.
Prohlubování příkopů
Snaha našroubovat rasismus na všechno akorát ještě více prohlubuje příkopy. Nikdo po této stupidní hysterii nemůže čekat, že Češi budou mít více pochopení pro „britský pohled“ na věc.
Bezpochyby je důležité vymýtit rasismus nejen z fotbalových trávníků. Utkání v české lize často ukazují, že nás čeká ještě dlouhá cesta. Je každopádně úsměvné, když „ostrovy“ vidí naši republiku jako nevídané rasistické doupě, když samy nemají dokonale zameteno. V létě byli potrestáni fanoušci Rangers za to, že si při derby s Celtikem zešikmovali oči a uráželi hráče soupeře Kjoga Furuhašiho.
Anglická reprezentace ve finále Eura prohrála na penalty s Itálií kvůli tomu, že při svém kopu selhali Marcus Rashford, Jadon Sancho a Bukayo Saka. Všechno fotbalisté tmavé pleti. Sociální sítě nabídly sprchu rasistických urážek. A troufnu si říct, že nadávat tímto způsobem na vlastní hráče je ještě jinačí level. Bučení fanoušků na stadionu při hymnách soupeře je pak samostatnou ostudou.
Děti na Letné jen byly zapálenými fanoušky. Nic víc. Ale Kamara je zřejmě po březnové kauze nedotknutelným mužem, proto v Británii nepochopí, že v duelu se Spartou se nic špatného nestalo.