Putin zahájil masivní útok, výbuchy zněly i Kyjevem. Zelenskyj vyostřil rétoriku

Ruská armáda v noci na čtvrtek zahájila masivní letecký útok na ukrajinskou infrastrukturu, následovalo nouzové vypínání elektřiny. Výbuchy se ozývaly z několika velkých měst včetně Kyjeva. S Putinem bych se nepotkal, protože nedrží slovo, řekl Zelenskyj CNN. Ruská žoldnéřská Vagnerova skupina tvrdí, že má plně pod kontrolou východní část Bachmutu. Generální tajemník OSN António Guterres navštívil Kyjev. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem.

Sirény varující před leteckým útokem se v noci na čtvrtek rozezněly nad všemi ukrajinskými oblastmi. Výbuchy se ozývaly z Kyjeva, Lvova, Oděsy a Dnipra. V Charkově a Oděse se útočníkům podařilo zasáhnout energetickou infrastrukturu.

„Nepřítel provedl asi 15 úderů na město a oblast. Dříve byl zasažen soukromý obytný dům. Informace o obětech a rozsahu škod se upřesňují,“ uvedl na sociální síti Telegram gubernátor Charkovské oblasti Oleh Syněhubov. Starosta Charkova Ihor Terechov předtím napsal, že ve městě jsou problémy s elektřinou a energetická infrastruktura je pod útokem.

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Putinovi nejde věřit, proto nevidí důvod s ním teď jednat. Řekl to v noci na čtvrtek v rozhovoru na stanici CNN. „Nemáme v něj důvěru,“ řekl Zelenskyj. „Rusko by mělo opustit naše území. Poté rádi využijeme diplomatické prostředky.“

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Záběry z bojů: Ukrajinci likvidují okupanty pomocí dronů. Potřebujeme víc „ptáků“, vzkazují

Ruská žoldnéřská Vagnerova skupina tvrdí, že má plně pod kontrolou východní část ukrajinského města Bachmut. Podle agentury Reuters to uvedl zakladatel skupiny Jevgenij Prigožin. Některé jeho výroky o úspěších vagnerovců se ale v minulosti ukázaly být nepravdivé. Kyjev zatím na jeho prohlášení nereagoval. O plné ovládnutí ukrajinského města se žoldnéři spolu s jednotkami ruské armády snaží za cenu vysokých ztrát už řadu měsíců.

Generální tajemník OSN António Guterres a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve středu vyzvali k prodloužení obilné dohody s Ruskem, která Kyjevu umožnila vývoz zemědělských plodin z černomořských přístavů Ukrajiny do světa navzdory pokračující válce.

Dohoda má být 18. března automaticky prodloužena, pokud žádná strana nevznese výhrady. Moskva však již dala najevo, že nejprve by měly být odstraněny překážky, které brání vývozu zemědělských komodit z Ruska, než dohoda bude moci pokračovat, napsala agentura Reuters.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval předsedu americké Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho na návštěvu Kyjeva. Republikánský politik pozvání odmítl a zopakoval, že Spojené státy by neměly poskytovat Ukrajině „bianco šek“. Informovala o tom stanice CNN.

Pentagon brání administrativě amerického prezidenta Joea Bidena sdílet s Mezinárodním trestním soudem (ICC) důkazy o ruských zločinech spáchaných na Ukrajině. S odkazem na současné i bývalé představitele amerického ministerstva obrany o tom ve středu napsal list The New York Times (NYT).

Tagy:
válka OSN Ukrajina on-line USA Rusko Kyjev Vagnerova skupina Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj ruská invaze na Ukrajinu António Guterres Jevgenij Prigožin