Záběry z bojů: Ukrajinci likvidují okupanty pomocí dronů. Potřebujeme víc „ptáků“, vzkazují

Ukrajinská 10. horská útočná brigáda sdílela další video, na němž provádí údery na ruské okupanty. Obávaná vojenská skupina velmi často využívá drony, pomocí nichž svrhává bomby do ruských zákopů a dalších úkrytů. Okolnosti jednotlivých záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.

„Naše jednotky cvičí s drony na nepřátelských pozicích. Proto potřebujeme ptáky (drony). Čím více dronů budeme mít, tím více snížíme touhu nepřítele postoupit,“ uvedla 10. brigáda ve svém prohlášení. K tomu zveřejnila další záběry, na nichž je vidět série úderů na okupanty pomocí bezpilotních letounů s granáty.

Ukrajinská 10. brigáda využívá zmíněnou taktiku poměrně často. Tato horská jednotka se zviditelnila již po vypuknutí ruské invaze v únoru 2022. Tehdy přispěla k ukrajinskému vítězství v bitvě o Kyjev. Nyní pomáhá s likvidací okupantů na mnoha úsecích východní fronty. V uplynulé době útvar často operoval u doněckého Bachmutu i Soledaru.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žádný hollywoodský konec války. Západ si hraje na Churchilla, varuje profesor z Harvardu

Z území centrálního Donbasu často sdílí brutální záběry přímo z bojů. V tom se činí obzvlášť 108. prapor 10. brigády. Redakce CNN Prima NEWS o činnosti horské brigády informovala například koncem února, kdy se jednomu z vojáků povedlo pomocí raketometu z bezprostřední blízkosti zlikvidovat ruský obrněnec.

Vedoucí zahraniční redakce CNN Prima NEWS Matyáš Zrno měl před časem možnost s vojáky z ukrajinské 10. brigády mluvit, a to během vojenské výstavy v centru Kyjeva. „Je pravda, že Rusy tu nikdo v lásce nemá, ale zároveň je nepodceňujeme. Nikdy nesmíte podceňovat protivníka,“ řekl Zrnovi kapitán Mikyta.

Spor kvůli přízvisku „Edelweiss“

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj 10. brigádu v lednu vyznamenal, když jí udělil čestný titul „Edelweiss“, což popudilo představitele zločinného režimu v Moskvě včetně ruského prezidenta Vladimira Putina. Zmíněné přízvisko totiž nosila i nacistická horská divize bojující s partyzány na Slovensku.

A co na kritiku říkají samotní členové ukrajinského útvaru? „Proč ‚Edelweiss‘? No protože jde o horskou brigádu,“ odpověděl na otázku reportéra CNN Prima NEWS kapitán Mikyta. Otázka ho podle Zrna překvapila.

Edelweiss, neboli protěž alpská, je totiž symbolem horských jednotek v Německu a Rakousku, ale i v širším regionu střední Evropy – třeba v Rumunsku nebo Polsku. Ukrajinská 10. brigáda navíc pochází z Ivanofrankivské oblasti pod Karpaty, kde protěž alpská roste. Ukrajinci květinu tradičně označují poněmčeným názvem edelweiss.

Moskva ve své propagandě ničivou agresi ospravedlňuje tím, že chce „demilitarizovat a denacifikovat“ Ukrajinu. Takový cíl lze označit za absurdní i vzhledem k tomu, že se ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj netají židovským původem a krajně pravicové strany se na Ukrajině netěší zrovna velké podpoře.

Tagy: