Ukrajinci zaútočili raketami HIMARS na drůbežárnu a zabili pět lidí, tvrdí okupanti

Při ukrajinském ostřelování zemřelo v Luhanské oblasti pět lidí, tvrdí Moskva. Ukrajinci měli údajně použít raketomety HIMARS. V rafinerii v Krasnodarském kraji hořelo, Belgorodská oblast hlásí ostřelování. Kyjev v noci na úterý čelil dalšímu masivnímu útoku dronů, vyžádal si nejméně jednu oběť. Trosky jednoho ze sestřelených vražedných strojů dopadly na vysoký věžák, který vzplál. Budete toho velmi brzy litovat, vzkázal Rusům po sérii útoků šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Dronovému útoku pak čelila v úterý ráno i Moskva, dva lidé byli zraněni.

Při ukrajinském ostřelování obce Karpaty v Ruskem okupované ukrajinské Luhanské oblasti na východě země v noci na středu zahynulo pět lidí a 19 bylo zraněno, tvrdí podle agentur Moskvou dosazená správa regionu. Ukrajinské úřady mezitím informovaly o pěti zraněných civilistech v Chersonské oblasti za uplynulý den a o zraněném dítěti v Dněpropetrovské oblasti při útocích ruské armády.

Ukrajinské ozbrojené síly podle okupační správy Luhanské oblasti zaútočily pomocí amerických raketometů HIMARS a zasáhly mimo jiné místní drůbežárnu. Kyjev zatím na zprávu nereagoval, nicméně téměř nikdy se oficiálně nehlásí k útokům na Moskvou kontrolovaná ukrajinská území nebo přímo v Rusku, poznamenala agentura Reuters.

V ropné rafinerii v ruském Krasnodarském kraji ve středu propukl požár, který podle předběžných dat způsobily bezpilotní letouny. Na Telegramu to oznámil krasnodarský gubernátor Veniamin Kondratěv. Ostřelování ruského území v noci na středu oznámil také šéf Belgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov. Podle agentury Reuters je to už potřetí tento týden.

„Nejsou žádné oběti,“ napsal na Telegramu Kondratěv. Plameny se rozšířily v areálu rafinerie Afipskij v obci Něftěkačka nedaleko Krasnodaru. Gubernátor brzy ráno oznámil, že hasiči požár zlikvidovali. Gladkov na Telegramu uvedl, že se pod palbou opět ocitlo hraniční ruské město Šebekino. „Situace v Šebekinu se zhoršuje. V noci, přesněji ve 03:15 (02:15 SELČ) byl na město podniknut masivní úder,“ napsal gubernátor později na Telegramu, kde informoval o čtyřech zraněných. Původně hovořil o jednom poranění.

Kyjev v noci na úterý čelil dalšímu ruskému vzdušnému útoku, invazní síly na ukrajinskou metropoli útočily třetí noc v řadě. Zahynula třiatřicetiletá žena a dalších 13 lidí bylo v metropoli a Kyjevské oblasti zraněno, informoval web Ukrajinska pravda s odvoláním na úřady. Ukrajinská protivzdušná obrana sestřelila 29 z 31 ruských dronů, většinu zlikvidovala u Kyjeva nebo nad metropolí, oznámilo později ukrajinské letectvo.

ČTĚTE TAKÉ: Impozantní panika. Rusové takovou nezažili od roku 1941, hodnotí expert obří dronový útok

Při pondělním útoku Kyjev čelil desítkám dronů i ruským střelám. Rusové na ukrajinskou metropoli zaútočili i ve dne, kdy byla většina lidí v práci a na ulici, uvedla správa ukrajinské metropole na platformě Telegram.

Dronovému útoku čelila i Moskva, a to v úterý ráno. Z města přišly zprávy o zásazích a poškození tří obytných domů. Nikdo nezemřel, jsou hlášeni dva zranění. Válka v sousední zemi, kterou Rusko rozpoutalo před 15 měsíci, se tím podle agentury Reuters přenesla do ruské metropole. Tamní ministerstvo obrany útok označilo za teroristický a viní z něj Kyjev. Ten se k náletu nehlásí.

„Všechny v Rusku, kteří se stále domnívají, věří a možná sní o tom, že mohou zastrašit Ukrajinu, chci trochu rozrušit – není to pravda: všichni byli a jsou na svých místech a pokračují ve své práci. Všichni, kteří se nás snažili zastrašit a snili o tom, že to bude mít nějaký efekt – budete toho velmi brzy litovat,“ řekl po předchozích útocích šéf ukrajinské vojenské rozvědky Kyrylo Budanov.

Zelenskyj ve večerním projevu prohlásil, že Ukrajina skoncuje s tyranií Moskvy, která dlouho zotročovala jiné národy. „Nespasí ji (íránské drony) šáhidy ani jakékoliv jiné nástroje, které hledají po celém světě. Před porážkou ji nezachrání ani stovky šáhidů, jen zvětší ostudu Ruska,“ prohlásil podle listu Ukrajinska pravda.

Tagy:
Moskva dron Ukrajina on-line Rusko Kyjev Telegram Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj válka na Ukrajině Kyjevská oblast Kyrylo Budanov Ukrajinska pravda