Domácnosti, které v ověřeném čestném prohlášení uvedou, že nesledují televizní nebo rozhlasové vysílání, by nemusely platit vysílací poplatky Českému rozhlasu nebo České televizi. Počítá s tím novela zákona o rozhlasových a televizních poplatcích, kterou ve Sněmovně předložil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček. Na Ondráčkův návrh upozornil server iDnes.cz.
Úředně ověřené prohlášení by domácnosti zaslaly Českému rozhlasu nebo České televizi. Ondráček uvádí, že reaguje na požadavky poplatníků, kteří nesledují nebo odmítají sledovat vysílání, ale přesto jsou ze zákona nuceni poplatky platit.
„Zastáváme názor, že každý má mít možnost volby, které vysílání chce sledovat. Pokud takovou volbu projeví celá domácnost a projeví to předepsanou formou, měla by existovat možnost být z povinnosti platit poplatek vyvázána,“ napsal Ondráček v důvodové zprávě.
Bouře v KSČM po katastrofálních volbách. Filip dá k dispozici funkci předsedy
Vedení KSČM po volebním debaklu zvažuje, že dá funkce k dispozici, a to na listopadovém volebním sjezdu. V médiích to připustil předseda strany Vojtěch Filip. Počet krajských zastupitelů klesl KSČM z 86 na 13, žádný z kandidátů komunistů nepostoupil do druhého kola senátních voleb. Do sjezdu ale členové vedení strany podle Filipa ve funkcích zůstanou.
„Zastáváme názor, že každý má mít možnost volby, které vysílání chce sledovat. Pokud takovou volbu projeví celá domácnost a projeví to předepsanou formou, měla by existovat možnost být z povinnosti platit poplatek vyvázána,“ napsal Ondráček v důvodové zprávě.
Česká televize podle své výroční zprávy o hospodaření za loňský rok vybrala loni na poplatcích téměř 5,7 miliardy korun. Poplatek představuje 135 korun měsíčně. ČT uvádí, že poplatky tvoří víc než 90 procent jejích příjmů. Zprávu právě dnes projednává sněmovní volební výbor. Rozhlasový poplatek činí 45 korun měsíčně a ČRo na něm loni vybral téměř 2,1 miliardy korun.
Školy a nízkopříjmoví poplatky neplatí
Zákon už nyní osvobození od poplatků v některých případech umožňuje. Nemusí ho platit například školy nebo jednotlivci a domácnosti s nízkými příjmy.
V další části svojí předlohy chce Ondráček také umožnit, aby si veřejnost mohla v Radě České televize stěžovat nejen na generálního ředitele, ale na všechny zaměstnance ČT. „V poslední době se množí stížnosti na jednotlivé zaměstnance, ale Rada ČT nemá pravomoc o těchto stížnostech rozhodovat,“ zdůvodnil svůj návrh.
Rada ČT je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do působnosti rady náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu.