Opičí neštovice jsou v Česku. Šéf infektologů potvrdil první případ

V Česku se potvrdil první případ opičích neštovic. Webu Seznam Zprávy to řekl Pavel Dlouhý, předseda společnosti infekčního lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Nákazu podle něj potvrdil Státní zdravotní ústav (SZÚ), pacient je v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Státní zdravotní ústav předběžně potvrdil nákazu u člověka, který pobýval na festivalu v Belgii. Zkoumal další dva vzorky, oba ale byly negativní.

„Mohu potvrdit, že v České republice je prokázán první případ opičích neštovic,“ sdělil Seznam Zprávám Dlouhý. Státní zdravotní ústav předběžně uvedl, že se jedná o člověka, který pobýval na festivalu v Belgii.

Podle Dlouhého je pacient v pražské Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN). Nemocnice v tiskové zprávě uvedla, že pacient je v izolaci a personál používá osobní ochranné pomůcky. „Specifickou léčbu proti opičím neštovicím nedostává, je stabilní, léčeny jsou pouze symptomy onemocnění,“ napsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke.

Národní referenční laboratoř pro chřipku a nechřipková virová onemocnění SZÚ uvádí, že jde o předběžné potvrzení, protože vzorek byl v úterý dopoledne vyšetřen elektronovou mikroskopií. Pro konečné potvrzení je podle vedoucí laboratoře Heleny Jiřincové nutné udělat celogenomovou sekvenaci či PCR metodu. „Definitivní výsledky tedy budou známy zřejmě příští týden,“ uvedla.

Celkem laboratoř dostala tři vzorky, ale u dvou se prokázalo, že jsou negativní. V ČR se podle nedělních informací Státního zdravotního ústavu prověřovalo už jedno podezření, které se ale nepotvrdilo.

Pražská hygienická stanice hned po podezření na nákazu opičími neštovicemi zahájila epidemiologické šetření, které má zjistit možné rizikové kontakty nemocných a nastavit u nich protiepidemická opatření, tedy především karanténu.

„K pozitivně testované osobě lze (...) v obecnější rovině uvést, že začátkem května s přáteli pobývala na hudebním festivalu v belgických Antverpách. Po návratu začala vnímat první nespecifické příznaky od zarudlých až slzících očí, přes postupný výskyt vyšších tělesných teplot od 37,5 do 39 stupňů Celsia, až po výsev bolestivých pupínků na pokožce připomínajících akné na určitých částech těla. Pupínky se postupně měnily v praskající puchýřky, které po prasknutí bolet přestaly,“ uvedla ředitelka pražské hygieny Zdeňka Shumová.

Jak se poznají opičí neštovice?

Opičí neštovice jsou infekční onemocnění způsobené virem MPV, které se objevuje u některých druhů zvířat i u lidí. Název je odvozen od skutečnosti, že virus byl poprvé prokázán u opic. Nejvíce vnímaví vůči viru jsou však afričtí hlodavci.

Mezi počáteční příznaky opičích neštovic patří horečka, bolesti hlavy, svalů, zad, zduření lymfatických uzlin, zimnice a vyčerpání. Může se objevit vyrážka, která často začíná na obličeji a poté se rozšíří na další části těla včetně genitálií. Vyrážka prochází různými stadii, může vypadat jako plané neštovice nebo syfilis. Inkubační doba opičích neštovic je až 21 dní, což znamená, že symptomy se mohou objevit až po třech týdnech od nákazy.

Nakazit se člověk může blízkým kontaktem s nemocnou osobou nebo s jejím oblečením či povlečením. Infekční nemoc, která se obvykle vyskytuje v západní a střední Africe, by mělo být podle WHO možné mimo oblasti původního výskytu zastavit. Nebezpečí zasažení širší populace je „velmi slabé“, uvedlo Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

V Evropě se nemoc objevila například v Dánsku, Skotsku, Španělsku, Itálii, Slovinsku či Rakousku. Světová zdravotnická organizace (WHO) v úterý oznámila, že eviduje 131 potvrzených případů opičích neštovic a 106 podezření na tuto nemoc v 19 zemích, kde se toto onemocnění běžně nevyskytuje.

Tagy: