Oplzlé hovory, nevěry i drogy. Projděte si největší skandály v britské královské rodině

Rozvody, sexuální aféry či bouřlivá odhalení. Britská královská rodina by měla být pro veřejnost vzorem, ani ji však v minulosti neminuly četné skandály. O pořádný poprask se ve 30. letech 20. století postaral tehdejší král Eduard VIII., který se kvůli lásce k rozvedené Američance vzdal trůnu. Velkou mediální pozornost si vysloužilo také bouřlivé manželství krále Karla III. s princeznou Dianou či sexuální aféra, do které se připletl princ Andrew.

Základy britské monarchie se otřásly koncem roku 1936, když se tehdejší král Eduard VIII. rozhodl rezignovat kvůli lásce k dvakrát rozvedené Američance Wallis Simpsonové. Rozvedená žena byla nepřijatelná pro tehdejší vládu i anglikánskou církev, v jejímž čele Eduard stál. Aby se s ní mohl oženit, vzdal se 10. prosince britské koruny. Na svém postu přitom setrval necelý rok a nikdy nebyl korunován. Právě tvrdohlavostí a následnou abdikací kvůli lásce se nejstarší syn krále Jiřího V. navždy zapsal do dějin.

Na trůnu ho poté vystřídal jeho mladší bratr princ Albert, otec zesnulé královny Alžběty II., který po korunovaci přijal jméno Jiří VI.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Napřed nenáviděná, ale vždy po boku monarchy. Jaká je minulost britské královny Camilly?

Odepřený sňatek princezny Margaret

S přezdívkou princezna rebelka se Margaret, mladší sestra královny Alžběty II., proslavila svými skandály a nekonvenčním chováním. V roce 1960 se provdala za módního fotografa Antonyho Armstronga-Jonese poté, co se musela vzdát své lásky ke kapitánovi Peteru Townsendovi, neboť byl rozvedený, což se nelíbilo politickým kruhům a církvi.

S Armstrongem-Jonesem se rozvedla v roce 1978, a stala se první členkou nejužší královské rodiny od Jindřicha VIII., která tak učinila. Se známým fotografem přivedla na svět dvě děti – syna Davida a dceru Sarah.

Nešťastné manželství Karla III.

Britskou monarchií silně otřáslo také nešťastné manželství Karla III. a lady Diany. Mladé aristokratce bylo pouhých dvacet let, když si vzala o 12 let staršího následníka trůnu. Přestože svatba byla pompézní, jejich vztah se brzy začal drolit. Společný život Karla a Diany definovaly mimomanželské aféry. Budoucí panovník se zřejmě začal scházet s tehdy vdanou Camillou Parker-Bowlesovou, se kterou se seznámil ještě před prvním manželstvím. A s největší pravděpodobností s ní udržoval i milostné pletky.

Diana navíc trpěla psychickými problémy se sklonem k sebepoškozování. V bestselleru Diana: Její pravdivý příběh například detailně popsala, jak byla osamělá, jak se pokoušela o sebevraždu a také řezat si ruce žiletkami, jak trpěla bulimií a nevěděla, jak ji léčit, a jak se jednou, zoufalá z Karlových věčných odchodů a těhotná, vrhla před zraky královny ze schodů.

ZAJÍMAVÉ DOMUNETY O BRITSKÉ KRÁLOVSKÉ RODINĚ NAJDETE NA PRIMA+. https://zeny.iprima.cz/online-na-prima-dokumenty-o-britske-kralovske-rodine-alzbeta-charles-diana)

Otevřenost Diany a její politicky nekorektní věty typu „v manželství s Charlesem jsme byli celou dobu tři, takže tam bylo docela narváno“, působily na královském dvoře hotové zemětřesení.

Vztah Karla a Diany, ze kterého vzešli synové William a Harry, nakonec dospěl k rozvodu. Princezna Diana o rok později – v roce 1997 – zemřela při autonehodě v Paříži.

Léta plná odloučení

Nepovedené manželství své mladší sestry Margaret tedy nebylo jediné, se kterým se musela tehdejší královna Alžběta II. potýkat. Rozvodem nakonec skončily i první sňatky jejích tří nejstarších dětí – Karla III., princezny Anny i prince Andrewa.

V prosinci 1992 po jedenácti letech nešťastného manželství oznámili odloučení Karel III. a princezna Diana. Oficiálně byli rozvedeni až v roce 1996. Nešťastně skončilo také první manželství druhorozeného syna královny Alžběty III., prince Andrewa, který v roce 1992 oznámil odluku s vévodkyní Sarah Fergusonovou po uveřejnění fotografií, na nichž se objevila u bazénu na jihu Francie „nahoře bez“ ve společnosti amerického byznysmana, který jí líbal palec na noze.

Jediná dcera Alžběty II., princezna Anna, se v roce 1973 provdala za britského olympionika Marka Phillipse. Vztah, do kterého se narodily dvě děti, syn Peter a dcera Zara, však nevydržel a v dubnu 1992 bylo manželství rozvedeno. Hned v prosinci téhož roku se Anna vdala podruhé – jejím vyvoleným se stal o pět let mladší námořní důstojník Timothy Laurence.

Život v kalhotách

V roce 1993, krátce poté, co se Karel III. a Diana oficiálně rozešli, se do britských médií dostal přepis intimního telefonního hovoru. Ten nynější král vedl s Camillou Parker-Bowlesovou a jeho záznam byl pořízen v roce 1989, což potvrzovalo, že byl nevěrný své manželce. V hovoru se své milence svěřoval s tím, že život by podle něj byl jednodušší, kdyby mohl žít v jejích kalhotách. Třešničku konverzaci nasadil, když řekl, že by mohl být jejím tamponem.

„Nastěhuji se snad k tobě do kalhot. Bylo by to mnohem snazší,“ řekl tehdy po telefonu Karel, načež se Camilla zasmála a řekla: „V co se přeměníš, v kalhotky?“ „Nebo, chraň Bůh, v tampon. To bude má výhra,“ reagoval se smíchem následník trůnu. „Ty jsi skutečně idiot. Opravdu skvělý nápad,“ smála se Camilla. Lidé byli hovorem natolik pohoršeni, že zpochybňovali i to, zda jednoho dne bude dobrým králem.

Smrt milované princezny

Vlna kritiky se na tehdejší panovnici Alžbětu II. snesla po smrti oblíbené lady Diany, přezdívané „princezna lidských srdcí“. Matka princů Williama a Harryho v roce 1997 zahynula při autonehodě v Paříži. Zatímco slzící zástupy Britů pokládaly miliony květin k branám Buckinghamského a Kensingtonského paláce, princ Charles a jeho matka setrvávali v mlčení na hradě Balmoral ve Skotsku.

Panovnice se k celé události vyslovila až v předvečer pohřbu. Údajně ani nechtěla pronést v televizi mimořádný projev a svolila až na synův nátlak.

Obvinění ze sexuálního zneužívání

Mezi nejméně oblíbené členy britské královské rodiny patří princ Andrew, a to kvůli skandálu kolem zneužívání nezletilých dívek z okruhu zesnulého amerického multimilionáře Jeffreyho Epsteina. Andrew se loni v únoru dohodl na mimosoudním vyrovnání, podle médií patrně ve výši milionů dolarů, s Virginií Giuffreovou. Ta tvrdila, že ji princ několikrát sexuálně zneužil, když jí bylo 17 let. Andrew obvinění odmítá, královna mu ale už dříve odebrala vojenské hodnosti a zbavila ho oficiálních povinností.

Harry v léčebně

Princ Harry se dal už jako dítě považovat za kvítko, ale v dospívání a jako dvacátník se teprve ukázal v barvách, které nejen britský lid nerad viděl. Nezapomenutelný je obzvláště skandál s nacistickou uniformou, ve které byl zachycen na tematickém večírku, píše web Content Time. Celá řada židovských komunit se k němu vyjadřovala jako k velkému zklamání a princ Harry se veřejně omluvil. Svým chováním ale nepobouřil veřejnost poprvé. Když byl přistižen s marihuanou, poslal ho otec do  odvykací léčebny.

Odchod Harryho a Meghan

Velkou mediální pozornost si v posledních letech vysloužil Harry s manželkou Meghan. Všechny v údiv uvedli poté, co předloni oznámili, že se vzdávají královských povinností a aktivní role v královské rodině a stěhují se za oceán. Tvrdili, že tak činí proto, aby si zachovali své soukromí. Místo toho však od té doby detailně a bez servítků informují veřejnost o životě v královské rodině. Po rozhovoru s americkou moderátorkou Oprah Winfreyovou v roce 2021, dokumentárním seriálu, který vyšel na streamovací platformě Netflix, a podcastu vysílaném vévodkyní Meghan přišla kniha Harryho memoárů s názvem Spare (Náhradník). V ní 38letý vévoda mimo jiné popsal incident, při kterém jej údajně jeho starší bratr William srazil na zem kvůli sporu ohledně manželky Meghan.

Časté útoky manželského páru na královskou rodinu způsobily velké rozepře mezi ním a některými členy rodiny. Příkladem je jeho poničený vztah se starším bratrem Williamem. Někteří odborníci proto odhadují, že se s ním vévoda jen tak neusmíří.

Speciální vysílání ke korunovaci britského krále začala CNN Prima NEWS vysílat už v pondělí 1. května. Vše vyvrcholí 6. května v den korunovace krále Karla III., kdy pro vás budeme vysílat po celý den.

Tagy: