Opusťte Ukrajinu, vyzývá své občany ambasáda USA. Na pomoc vlády nespoléhejte, upozorňuje

Velvyslanectví Spojených států na Ukrajině vyzvalo své občany, aby neprodleně opustili zemi. V oficiálním prohlášení upozornilo, že se mohou stát ruským vojenským cílem. Naposledy ambasáda k podobné výzvě přistoupila v polovině února ještě před vypuknutím války.

„Situace na Ukrajině je kvůli pokračujícím útokům Ruska nadále nebezpečná a nepředvídatelná,“ uvedlo velvyslanectví USA na Ukrajině ve svém prohlášení. Občany upozorňuje, aby do země nejezdili. Těm, kteří už tam jsou, doporučuje, aby okamžitě odjeli, pokud jim to jejich prostředky umožňují.

Ambasáda zveřejnila bezpečnostní instrukce pro občany, kteří se navzdory této výzvě rozhodnou v zemi zůstat. V několika bodech jim radí, jak se zachovat v případě útoku.

„Je důležité znát polohu nejbližšího úkrytu nebo bezpečného prostoru v okolí. V případě minometné nebo raketové palby postupujte podle pokynů místních úřadů a okamžitě vyhledejte úkryt,“ zdůrazňuje velvyslanectví.

Američany dále vyzývá, aby se ujistili o platnosti svých cestovních dokladů a měli připravený vlastní krizový plán, který nespoléhá na pomoc americké vlády.

Prohlášení bylo vydáno v reakci na čtvrteční ruský raketový útok na město Vinnycja, který si vyžádal podle ukrajinských úřadů nejméně dvaatřicet obětí.

Společně s dalšími zeměmi se Spojené státy rozhodly ukončit činnost své ambasády v Kyjevě a přesunout její působení do Lvova. Podobně reagovaly už v polovině února, činnost úřadu tam pak obnovily až v květnu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
22:37

V Lymanu, kde dnes zavlála ukrajinská vlajka, se ještě bojuje, ale už tam nejsou ani stopy po pseudoreferendu uspořádaném Ruskem, řekl Zelenskyj.

21:39

Lyman definitivně dobytý, vojáci vyvěsily vlajky na tamní radnici

20:42

Historik Zubov opouští Rusko a míří do Brna, bude učit na Masarykově univerzitě

19:32

Rusové podle Kyjeva rozstříleli auta s civilisty, zabili 24 lidí včetně dětí

Živě
ON-LINE: Z letiště na Krymu se ozval výbuch. Podle proruské správy vzplálo letadlo

Ruský prezident Vladimir Putin podepsal smlouvy o připojení čtyř ukrajinských regionů k Ruské federaci. Kyjev a Západ anexi odmítají. Na frontě hlásí vojáci obránců další úspěch, na jihu prý zničili ruský plamenometný systém, tři tanky, vrtulník a další techniku. Na letišti Belbek na Ruskem obsazeném poloostrově Krym se v sobotu večer ozval výbuch, uvedla agentura Unian, údajně tam vzplálo letadlo.

Sledujte Partii s Kupkou a Havlíčkem: Jak výsledky voleb ovlivnila energetická krize?

Česko po volbách. Kdo s kým a proč? V nedělní Partii Terezie Tománkové budou diskutovat ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda Sněmovny za hnutí ANO Karel Havlíček. Ve druhé části přijde na řadu velká politická diskuse, jejími aktéry budou: místopředsedkyně KDU-ČSL Šárka Jelínková, senátor Zdeněk Hraba a poslanci Aleš Juchelka z ANO a Radim Fiala z SPD.

Babiš: Druhé kolo voleb jsme prohráli. Vystrčil ale lhal a na kampaň v Jihlavě pršelo

Druhé kolo senátních voleb jsme prohráli, není to úspěch ANO, řekl v sobotu na tiskové konferenci šéf hnutí Andrej Babiš. Zároveň přiznal, že čekal lepší výsledek. Z ANO se totiž do horní komory Parlamentu nakonec dostali jen tři kandidáti. Neúspěch omlouval částečně tím, že když dělal kampaň s Janou Nagyovou (ANO) v Jihlavě, tak „strašně pršelo“. Současný předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) navíc podle Babiše „celou dobu lhal“.

Indie a Čína opouštějí Vladimira Putina. Chtějí, aby ukončil válku na Ukrajině

Indie a Čína zvýšily tlak na Vladimira Putina, aby ukončil válku na Ukrajině. Obávají se totiž přelití konfliktu do dalších zemí. Čínský ministr zahraničí Wang I na Valném shromáždění Organizace spojených národů (OSN) vyzval k mírovému řešení konfliktu. Indický premiér Naréndra Módí na šéfa Kremlu již dříve naléhal, aby vojska z Ukrajiny stáhl a válku tak ukončil.

Domácí zpravodajství

GLOSA: Smrkáte? Jasně, přistupte v metru ještě blíž aneb Covid nás vyškolil pořád málo

Smrkáte a prskáte? Jasně, přistupte, budeme smrkat a prskat spolu. I takhle vypadá cesta pražskou MHD na startu chřipkové a covidové sezóny. Metro plné sobeckých cestujících bez respirátorů, kteří zjevně čekají, až bude vybrán nový primátor. Zdá se totiž, že mnozí Češi asi nejsou schopni sami bez nařízení politiků vyhodnotit, zda je v jejich zájmu ochranu nosu a úst nosit.

Převaděč u Břeclavi ujížděl policii. Vůz s migranty naboural, zraněno je 21 lidí včetně dětí

Aktualizováno

Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 migrantů ze Sýrie, v sobotu ráno havaroval na kraji Břeclavi poté, co se snažil ujet policejní hlídce. Dodávka narazila do zaparkovaných aut a do domu, zranilo se 21 lidí, z toho šest těžce a 15 středně těžce a lehce. Bylo mezi nimi i pět děti. Uvedla to mluvčí záchranářů Michaela Bothová.