CNN Prima News ordinace

ordinace

Výpis příspěvků ke štítku „ordinace“

Tragédie na zubařském křesle: Pětiletý chlapec zemřel při běžném zákroku, případ šetří policie

Nečekaná ztráta milovaného pětiletého syna zasáhla ukrajinský pár ze Lvova. Během rutinní návštěvy, při které měl zubař vytrhnout chlapci mléčné zuby, došlo při zákroku k srdeční zástavě dítěte. Chlapec byl následně převezen do nemocnice, kde o několik dní později zemřel. Policisté nyní vyšetřují, zda nejsou za smrt zodpovědní zaměstnanci dentální ordinace. O smutném případu píše web The Mirror.

Seniory trápí nedostatek lékařů i on-line systémy. Je to začarovaný kruh, říká odbornice

Nedostatek praktických lékařů, špatná dostupnost ordinací či příliš krátké ordinační hodiny jsou problémy, s nimiž se často potýkají senioři, tvrdí Lenka Desatová, předsedkyně Rady seniorů České republiky. Přechod lékařů na on-line objednávací systém po pandemii situaci podle ní ještě více zkomplikoval. Řada seniorů internet nepotřebuje, ani se ho nechce na sklonku života učit používat.

Zdravotnictví se řítí do zdi. Proč budou Česku zoufale chybět lékaři i základní péče?

Hrozí černý scénář českého zdravotnictví? Už teď trpí všeobecné lékařství v České republice hrubým nedostatkem praktiků, a podle prognóz bude hůře. Bojují s brutálním náporem ve svých ordinacích, mladí adepti mnohdy radši utečou do zahraničí a ti starší odcházejí do důchodu, aniž by za ně přicházela adekvátní náhrada. O moc lépe na tom nejsou ani další složky zdravotní péče, od pracovníků v nemocnicích po dětské psychiatry. Proč hrozí, že v blízké budoucnosti zkrátka budou chybět lékaři? Ve spolupráci s nimi jsme sepsali hlavní důvody.

EXKLUZIVNÍ ANALÝZA: Děti ani seniory nebude mít kdo léčit, chybí praktici. Už teď nestíhají

Již nyní mají plné ordinace a v následujících letech se situace nezlepší. Spíše naopak. Praktičtí lékaři budou v roce 2050 podle propočtů muset odbavit o stovky lidí více než v současnosti, kdy čelí obřímu tlaku. Vyplývá to z prognózy Institutu plánování a rozvoje Prahy (IPR), kterou má redakce CNN Prima NEWS k dispozici. Počet obyvatel na jednu ordinaci praktického lékaře se totiž má zvýšit o třetinu, už nyní nicméně panuje nedostatek praktiků. Řada pediatrů stárne a odchází do důchodu, aniž by za ně přišla náhrada, mladí absolventi zase míří do zahraničí za lepšími pracovními podmínkami.

Zubaře v Raškovicích lákají i na byt. Brali by i ukrajinského, zákon to však neumožňuje

Plně vybavená ordinace, dvoupokojový obecní byt a tři tisícovky pacientů k registraci. A jako bonus – krásné prostředí Beskyd. Ani to ale není dostatečným lákadlem, aby se našel zubař, který by chtěl ordinovat v Raškovicích na Frýdeckomístecku. Stomatologa tam hledají marně už několik let. Brali by i odborníka z Ukrajiny, ale v tom jim zase brání legislativa.

Rath se pár dnů po propuštění stane pacientským ombudsmanem. Pomáhat by měl i ve vězení

Exministr zdravotnictví David Rath se stane pacientským ombudsmanem pro Prahu a střední Čechy, informuje Svaz pacientů ČR. Právě tato organizace podala žádost o Rathovo podmínečné propuštění z vězení. Tam skončil někdejší středočeský hejtman v roce 2019 poté, co byl usvědčen z korupce. Ze sedmiletého trestu si odseděl zhruba polovinu, v úterý byl propuštěn.

Část zdravotníků vyhoří. Skončí na psychiatrii, bojí se šéf Mladých praktiků

Ordinace praktických lékařů čelí obrovskému tlaku. Kromě sezónních viróz musí mimo jiné řešit i očkování proti covidu či nakažené pacienty. Předseda Mladých praktiků Vojtěch Mucha se proto obává, že po této vlně pověsí řada zdravotníků svou profesi na hřebík, případně vyhoří či skončí na psychiatrii. Setkává se i s odmítači vakcín, kterým podle něj vydrží hrdinství jen do prvních příznaků onemocnění.