Navštívit zubní pohotovost v Česku je v noci prakticky nemožné. Řada z nich zavírá už kolem 22. hodiny a kdo potřebuje akutní ošetření později, musí buď ujet i přes sto kilometrů, nebo počkat do rána.
Zhruba osmdesát pacientů čeká denně v Ostravě na zubní pohotovosti. „Jsem po zákroku, pořád to krvácí. Čekala jsem tři měsíce na vytržení zubu,“ popsala svou nepříjemnou zkušenost jedna z pacientek.
ČTĚTE TAKÉ: Povinná izolace skončila, covid ne, zdůrazňuje Prymula. Radí, jak teď při nemoci postupovat
„Odlehčíme jim od bolesti, nasadíme antibiotika a dostaneme je do stavu, kdy je to přestane bolet. 60 procent z nich ale řekne, že nemají zubaře,“ upozornil zubní lékař Lubomír Beran.
Zubní pohotovost v Ostravě je jedna z mála, kde mají otevřeno v pracovní dny i o víkendech nonstop. „Stalo se nám několikrát, že sem přijeli ze Zlína, protože to vzali přes Brno, tam je nevzali, vzali to na Olomouc, tam čekali a skončili až tady,“ přiznal zubař.
Problém i v jiných krajích
Navštívit zubní pohotovost bylo v Karlovarském kraji možné sedm dní v týdnu, od 1. dubna je ale všechno jinak, zubaři tady slouží pohotovost už jen o víkendech a ve státní svátky. „Vypsali jsme výběrové řízení, do kterého se nikdo nepřihlásil. V současnosti nabízíme na hodinu pohotovosti dva tisíce korun, což je nejvíce v celé České republice. A komoře se to zdálo málo,“ sdělil hejtman Karlovarského kraje Petr Kulhánek.
„Dlouhodobě jsme upozorňovali na nedostatečné platy se vzrůstající poptávkou, což dále nelze zajistit,“ popsal zubař předseda Oblastní stomatologické komory kraje Jaroslav Vaněk.
Jednodušší to nemají ani pacienti a lékaři v Praze, kde jsou dostupné dvě zubní pohotovosti. Za jednu službu lékaři ošetří až sto pacientů, na jednoho mají přibližně 15 minut. „Buď nemají svého ošetřujícího lékaře, nebo se jim nedostane pomoci u jejich lékaře s odůvodněním, že mají plno,“ řekl ředitel Městské polikliniky Praha David Doležil.
To je případ i pacienta, který si přál zůstat v anonymitě, protože zaměstnavatel ho údajně nechce pustit k lékaři. „Tři dny jsem měl bolesti, jsem si rychle odskočil z práce a tady mi pomohli,“ přiznal pacient.
Přetížená Praha
Třeba na pohotovosti v Praze ve Spálené ulici si lékaři stěžují, že k nim jezdí i lidé, kteří by mohli jinam. „Až polovina všech klientů ze Středočeského kraje je ošetřena na naší pohotovosti,“ dodal Doležil.
Podle radního Středočeského kraje je pohotovostí dost. „Středočeský kraj přispívá na zubní pohotovosti v 10 pracovištích v rámci devíti územních okresů. Prstenec blízký Praze to má blíže než třeba do Benešova nebo Mladé Boleslavi,“ dodal Pavel Pavlík (ODS).
Podle radního Pavlíka, kraje nemohou u lékařů pohotovostní službu vymáhat. Ministerstvo slibuje, že to zlepší novela. „Součástí této novely bude aktualizace mapy, kde budou urgentní příjmy a pohotovosti definovány. Tam bude mít kraj možnost nařídit sloužit,“ uvedl mluvčí resortu Josef Pavlovic (Piráti). Ministerstvo slibuje, že novela bude hotová v červnu.