reklama

OS Buldočí naděje: Zkazit buldočka dá velkou práci, ale když už se to povede, stojí to za to

Mít buldočí vytrvalost, pustit se do něčeho s buldočí vervou, jít si za svým cílem jako buldok… Ne nadarmo se lidé přirovnávají k tomuto plemeni v případech, kdy se nedívají nalevo ani napravo a často ani před sebe. Buldoci (i buldočci) jsou totiž známí svou urputností a tvrdohlavostí, která se může v době jejich puberty vymknout majitelům z rukou.

reklama

V encyklopediích psů se o buldočcích dočtete, že jsou svou povahou veselí, družní a nekomplikovaní. Což je podle organizace OS Buldočí naděje (OSBN), která se na toto plemeno zaměřuje, pravda pravdoucí. „Jsou to úžasní psi s nejlepším smyslem pro humor, jsou vnímaví, empatičtí a proto všechno je milujeme. I oni ale mají své temné stránky,“ říká Hana Ďuráková z OSBN. Naráží tím na typickou buldočí svéhlavost, která se někdy může stát skutečným problémem.

„Buldočci jsou skvělí rodinní psi, milují děti a svým páníčkům se odmění skvělým smyslem pro humor, velkým srdcem a oddaností. V životě každého buldočka ale přijde chvíle, kdy zapomene na vše, co kdy uměl nebo čemu rozuměl, a dá průchod své buldočí svéhlavosti. Té chvíli říkáme psí puberta,“ popisuje Ďuráková. Projevuje se tím, že pes neposlouchá, dělá si v zásadě jenom to, co chce a začne zkoušet, co jeho majitelé vydrží. Celý proces doprovází pověstná buldočí tvrdohlavost.

Za trest do útulku

Rodiny, které pubertální období vysněného mazlíčka nezvládnou, se bohužel nepočítají na jednotky. Pes tak putuje k sousedům nebo do útulku. Mnohdy je na vině (kromě lehkovážnosti při výchově) i zažité tvrzení, že buldočci nevyžadují zkušené majitele. Ti se pak dostávají do úzkých a svému psovi přestávají rozumět – čehož pravý budloček náležitě využije. V internetových diskuzích se pak množí stížnosti na jeho chování, náznaky agrese nebo značkování. Což jsou jedny z hlavních důvodů, proč se lidé buldočků zbavují.

„Často se psi s nezvládnutou výchovou dostávají i k nám. Jejich majitelé si málokdy dokáží přiznat svou chybu, své selhání a na vině je samozřejmě vždy ten nemožný pes. Přitom v drtivé většině se z těchto beznadějných případů, kteří terorizovali své rodiny, vyloupne pes, který prostě jen nezná své místo ve smečce a nikdy od svých lidí nedostal žádné jasné hranice,“ vysvětluje Ďuráková.

Anonymní zloun

Zbavit se „zkaženého“ psa ale není řešení problému. Zodpovědnost za své činy tak lidé jen přenesou na druhé a ty čeká nelehký úkol. „Vrátit zkaženého buldoka zpátky na začátek, resetovat všechny zlozvyky a udělat z něj znovu toho mazlíčka, dá občas velkou práci. Buldoci navíc nejsou vlčáci a více než kdykoliv jindy u nich platí, že ‚na sílu‘ z nich nikdy nic nedostanete,“ přibližuje úskalí buldočí povahy Hana Ďuráková. A upozorňuje ještě na jedno nebezpečí – anonymní chovy.

Koupili jste si buldočka bez průkazu původu přes inzerát? Pak jste zaplatili za časovanou bombu, která může explodovat nejen v podobě vrozených vad či onemocnění, ale hlavně nepředvídatelné povahy. „Vzhledem k tomu, že i povaha se dědí a o předcích takového psa nic nevíte, může vám z roztomilého štěňátka snadno vyrůst nekomunikativní zloun, který nebude mít rád jiné psy a vlastně ani vás, a nic s tím neuděláte,“ uzavírá Ďuráková.

Chcete vědět více nejen o buldočcích, ale i organizaci samotné? V článcích jsme už pro vás zpracovali tato témata:

Co je OS Buldočí naděje a proč vznikla?

Proč nepodporovat neznámé chovy a nenakupovat psy přes inzerát?

Jak může „módní barva“ srsti ohrozit život psa?

Co je pro buldočky přirozené a co ne?

Tagy:

Hlavní zprávy

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku
Koronavirus

Vánoční návštěvy chce omezit jen 14 procent Čechů. Vojtěch: Ideální je setkání venku

Přestože jsou denní počty nakažených stále vysoké, nechtějí se Češi o vánoční návštěvy nechat připravit. Podle průzkumu National Pandemic Alarm jen čtrnáct procent z nás plánuje omezit setkávání s rodinou. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve vysílání CNN Prima NEWS označil Vánoce za rizikové a jeho resort chystá doporučení, jak se o svátcích chovat.

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka
Pořady

Černocká: Děti zvládnou vše, válku i covid. Některým zničil kariéru, reagovala advokátka

Pandemie covidu trápí Čechy již takřka dva roky. Lidé jsou unavení a někteří začínají být vůči zdravotníkům agresivní. Jak se však pandemie podepíše na dětech? „Jsem přesvědčena, že situace na nich nezanechá následky, děti zvládnou vše. I za války z nich vyrostli skvělí lidé,“ podotkla v pořadu Co Čech, to politik! zpěvačka a herečka Petra Černocká. Advokátka Klára Long Slámová však oponovala.

Prvňáčkovi napálí pětku jen totální pitomec, zuří učitel. Kolegyni by na hodinu vyhodil

I když prvňáček příklady vypočítal správně, spletl si zadání. Učitelka základní školy ho proto nekompromisně ohodnotila známkou „pět“ a test mu celý opravila červenou barvou. Na necitlivé hodnocení upozornil školní psycholog a učitel Robert Čapek. Za takový přístup by podle něj učitelka zasloužila hodinovou výpověď. Podobně se k přístupu pedagožky staví i další odborníci i rodiče.

Chlapec, který zemřel s covidem, měl i další onemocnění. Co o tragickém případu víme?

Chlapec, který v Ostravě zemřel s covidem, by za pár dní oslavil třetí narozeniny. Podle informací CNN Prima NEWS měl další chronické onemocnění, patřil tak do rizikové skupiny. Takovým pacientům lze pro zmírnění nemoci podávat monoklonální protilátky, ovšem až od 12 let, dodal Zdeněk Zíma z Odborné společnosti praktických dětských lékařů.

reklama

Domácí zpravodajství

Čachry s bezinfekčností v Česku jen kvetou. Jaké triky odmítači používají nejčastěji?

Češi se snaží obejít, co se dá. V současnosti hlavně vládní restrikce, podle nichž je pro vstup do určitých zařízení nutné ukázat doklad o očkování nebo o prodělání nemoci. Kromě falšování zmíněných dokumentů nebo vyhledávání míst, kde se tato nařízení nedodržují, někteří odmítači očkování zvolili riskantnější taktiku, jak se opatřením vyhnout.

Lipavského nedáme, ať odstoupí Zeman, zní z koalice. Fiala si na jménech trvá

Miloš Zeman měl na úterní schůzce doporučit Janu Lipavskému (Piráti), aby nekandidoval na post ministra zahraničí. Podle koaličních partnerů Pirátů je to ale naopak Zeman, kdo by měl odstoupit. Lipavský je podle nich kandidátem celé koalice a budou na něm trvat. Mluvčí ODS Václav Smolka pro CNN Prima NEWS uvedl, že zatím žádné informace o tom, že by to Zeman skutečně řekl, nemají.

reklama