OS Buldočí naděje: Zkazit buldočka dá velkou práci, ale když už se to povede, stojí to za to

Mít buldočí vytrvalost, pustit se do něčeho s buldočí vervou, jít si za svým cílem jako buldok… Ne nadarmo se lidé přirovnávají k tomuto plemeni v případech, kdy se nedívají nalevo ani napravo a často ani před sebe. Buldoci (i buldočci) jsou totiž známí svou urputností a tvrdohlavostí, která se může v době jejich puberty vymknout majitelům z rukou.

V encyklopediích psů se o buldočcích dočtete, že jsou svou povahou veselí, družní a nekomplikovaní. Což je podle organizace OS Buldočí naděje (OSBN), která se na toto plemeno zaměřuje, pravda pravdoucí. „Jsou to úžasní psi s nejlepším smyslem pro humor, jsou vnímaví, empatičtí a proto všechno je milujeme. I oni ale mají své temné stránky,“ říká Hana Ďuráková z OSBN. Naráží tím na typickou buldočí svéhlavost, která se někdy může stát skutečným problémem.

„Buldočci jsou skvělí rodinní psi, milují děti a svým páníčkům se odmění skvělým smyslem pro humor, velkým srdcem a oddaností. V životě každého buldočka ale přijde chvíle, kdy zapomene na vše, co kdy uměl nebo čemu rozuměl, a dá průchod své buldočí svéhlavosti. Té chvíli říkáme psí puberta,“ popisuje Ďuráková. Projevuje se tím, že pes neposlouchá, dělá si v zásadě jenom to, co chce a začne zkoušet, co jeho majitelé vydrží. Celý proces doprovází pověstná buldočí tvrdohlavost.

Za trest do útulku

Rodiny, které pubertální období vysněného mazlíčka nezvládnou, se bohužel nepočítají na jednotky. Pes tak putuje k sousedům nebo do útulku. Mnohdy je na vině (kromě lehkovážnosti při výchově) i zažité tvrzení, že buldočci nevyžadují zkušené majitele. Ti se pak dostávají do úzkých a svému psovi přestávají rozumět – čehož pravý budloček náležitě využije. V internetových diskuzích se pak množí stížnosti na jeho chování, náznaky agrese nebo značkování. Což jsou jedny z hlavních důvodů, proč se lidé buldočků zbavují.

„Často se psi s nezvládnutou výchovou dostávají i k nám. Jejich majitelé si málokdy dokáží přiznat svou chybu, své selhání a na vině je samozřejmě vždy ten nemožný pes. Přitom v drtivé většině se z těchto beznadějných případů, kteří terorizovali své rodiny, vyloupne pes, který prostě jen nezná své místo ve smečce a nikdy od svých lidí nedostal žádné jasné hranice,“ vysvětluje Ďuráková.

Anonymní zloun

Zbavit se „zkaženého“ psa ale není řešení problému. Zodpovědnost za své činy tak lidé jen přenesou na druhé a ty čeká nelehký úkol. „Vrátit zkaženého buldoka zpátky na začátek, resetovat všechny zlozvyky a udělat z něj znovu toho mazlíčka, dá občas velkou práci. Buldoci navíc nejsou vlčáci a více než kdykoliv jindy u nich platí, že ‚na sílu‘ z nich nikdy nic nedostanete,“ přibližuje úskalí buldočí povahy Hana Ďuráková. A upozorňuje ještě na jedno nebezpečí – anonymní chovy.

Koupili jste si buldočka bez průkazu původu přes inzerát? Pak jste zaplatili za časovanou bombu, která může explodovat nejen v podobě vrozených vad či onemocnění, ale hlavně nepředvídatelné povahy. „Vzhledem k tomu, že i povaha se dědí a o předcích takového psa nic nevíte, může vám z roztomilého štěňátka snadno vyrůst nekomunikativní zloun, který nebude mít rád jiné psy a vlastně ani vás, a nic s tím neuděláte,“ uzavírá Ďuráková.

Chcete vědět více nejen o buldočcích, ale i organizaci samotné? V článcích jsme už pro vás zpracovali tato témata:

Co je OS Buldočí naděje a proč vznikla?

Proč nepodporovat neznámé chovy a nenakupovat psy přes inzerát?

Jak může „módní barva“ srsti ohrozit život psa?

Co je pro buldočky přirozené a co ne?

Tagy: