Letos v červnu je to osm let, kdy tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta vedl zásah na Úřadu vlády. Razie vyústila v pád kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS). Zásah na Úřadu vlády v roce má několik rovin. V článku si je můžete připomenout.
Trafiky pro poslance
Jednou z nich je kauza trafik pro poslance a krácení daně. Kromě Nečasových čelil obžalobě i někdejší náměstek ministra zemědělství Roman Boček. Podle žalobce přislíbili poslancům ODS Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Někdejší poslanci se na podzim 2012 vzdali mandátu, a umožnili tak schválení daňového balíčku, se kterým Nečasova vláda spojila žádost o vyslovení důvěry. Původně byli také stíháni, v jejich případě ale zasáhl v roce 2013 Nejvyšší soud s odvoláním na poslaneckou indemnitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, každému přiznal také statisícové odškodné.
V roce 2020 soud zprostil manžele Nečasovy viny v kauze politických trafik.
Krácení daně
Nečasová čelila i obžalobě z krácení daně, policie ji v březnu 2015 obvinila kvůli tomu, že finančnímu úřadu nepřiznala dary, například drahé kabelky, které jako ředitelka premiérova kabinetu dostávala. Cenu dárků policie vyčíslila na 10,1 milionu korun, zkrácená daň podle žalobců činila 736 000 korun. Nečasová ji posléze musela uhradit.
Kauza zneužití Vojenského zpravodajství
Kauza se týká zneužití Vojenského zpravodajství (VZ) ke sledování tehdejší manželky premiéra Nečase Radky. Spolu s Nagyovou v ní byli obžalováni bývalí šéfové rozvědky Ondrej Páleník a Milan Kovanda a bývalý zpravodajec VZ Jan Pohůnek. Případ přispěl v červnu 2013 k pádu Nečasovy vlády. Nagyové soud uložil tříletou podmínku a desetiletý zákaz působení ve vedoucích funkcích státní správy. Páleník, Kovanda a Pohůnek dostali podmínky v délce 2,5 let, dvou let a 20 měsíců a zákazy činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech na osm, sedm a šest let. Všichni podali dovolání. Nejvyšší soud (NS) označil odposlechy v kauze Nečasové za nezákonné. V listopadu 2019 policie obvinila Nečase v kauze VZ z křivého svědectví ve prospěch manželky Jany. Loni soud Nečase uznal vinným z křivé výpovědi.
Kauza možného úniku informací z BIS
O případu možného úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS) informovala média v březnu 2014, policie obvinila čtyři lidi. Kromě Nečasové a lobbisty Iva Rittiga to byli jeho obchodní partner Tomáš Jindra (advokát a exporadce ministra zemědělství) a právník David Michal z kanceláře MSB Legal. Soud nakonec zprostil Nečasovou, Rittiga i Michala obžaloby, žalobce se ale odvolal. Pražský vrchní soud v říjnu 2020 odvolání státního zástupce zamítl, a potvrdil tak osvobození Nečasové, Rittiga i Michala.