reklama

S pátráním po Julii pomůže speciální jednotka z Alp. Česká policie prosí o pomoc svědky

Pátrání po osmileté Julii z Německa, která se v neděli ztratila při hře v lese v okolí Čerchova na Domažlicku, pokračovalo i v noci na úterý, ovšem bez výsledku. Ten přišel až během úterka, dívku se podařilo najít – hlavně díky záchranářům, kteří nepolevovali ve svém úsilí. „Děláme vše pro to, abychom Julii našli živou. Všichni do toho dáváme srdce,“ sdělil mluvčí hornofalcké policie Florian Beck.

reklama

Jen chvíle bez dozoru se pro rodiče osmileté dívenky proměnila v noční můru. Společně s dcerou, šestiletým synem a devítiletým synovcem se v neděli vydali přes německé hranice do Česka na pěší túru. V lese u Čerchova na Domažlicku si chtěli cestu zpět zpříjemnit hrou stopovačka, děti se však od dospělých vzdálily příliš daleko a všechny se ztratily.

„Děti utíkaly dopředu a rodiče je ztratili z dohledu. Chlapci pak potkali cyklistku, která s nimi čekala na dospělé, dívka ale byla pryč,“ přiblížil mluvčí hornofalské policie Florian Beck webu bz-berlin.de. Zhruba v půl šesté odpoledne manželé z Berlína zalarmovali policisty, kteří okamžitě vyhlásili po jejich dceři pátrání.

Hledali ji i celou noc na pondělí, kdy teploty klesaly pod bod mrazu. Ve chvíli, kdy ji viděli naposledy, měla dívka na sobě modrou bundu, tmavé kalhoty a červené boty. Oblečení však nebylo dostatečně teplé, aby Julii ochránilo před nočním chladem.

Nelze najít směr

„Takové teploty kolem bodu mrazu jsou samozřejmě nebezpečné. Děláme vše pro to, abychom Julii našli živou. Všichni do toho dáváme srdce,“ uvedl Beck. Do akce se zapojili jak záchranáři z Česka, tak Německa. Ze vzduchu prostor monitorovaly vrtulníky s termovizí, na zemi pomáhalo i téměř 40 kynologů s vycvičenými psy. Ti však nejdříve nedokázali určit konkrétní směr, kterým se mohla dívka vydat.

Rodina dívky byla na místě v péči odborníků. Matka záchranářům ukazovala, ve kterých místech se dívka ztratila. „Jsou to velmi milé děti. Rodinu tak dobře neznám, ale samozřejmě jí držíme palce a doufáme, že se holčička brzy najde nezraněná,“ sdělila médiím sousedka z bytového domu v berlínském Buchu. Oba rodiče podle ní pracují a hodně cestují.

„Budeme po Julii pátrat, dokud ji nenajdeme,“ zdůrazňoval bavorský ministr vnitra Joachim Hermann. V pondělí večer proto záchranáři opět nepolevili ve svém úsilí a pokračovali v pátrání i v noci.

„Do pátrací akce se zapojily stovky policistů a hasičů. Společně udělali několikasetmetrovou rojnici a propátrávali lesní porost. Bohužel zatím s negativním výsledkem. Spolupracujeme s německými policisty, probíhají schůzky českého velitele opatření a německého koordinátora,“ hlásila v úterý ráno CNN Prima NEWS domažlická policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Policisté prověřují i další verze

Doplnila, že po dívce budou pátrat tak dlouho, dokud se nenajde. „Nadále budeme připravovat nová opatření a budeme doufat, že se ji podaří najít živou a zdravou,“ uvedla Brožová. Podle německé stanice Bayerischer Rundfunk měla nově pomáhat také policejní jednotka z bavorských Alp, jejíž členové jsou speciálně vyškolení pro zásahy v horském terénu.

Děvčátko hledaly záchranné týmy policistů z pořádkové, dopravní policie, ze zásahové i pořádkové jednotky, studenti z policejní školy, profesionální i dobrovolní hasiči. Na pomoc přijeli v pondělí i s technikou pracovníci ze šumavského národního parku a lesníci Městských lesů Domažlice, kteří měli zkušenosti s pohybem v zalesněné krajině. Do hledání se zapojily české i německé vrtulníky, na místě byli čeští i němečtí kynologové se služebními psy.

Nakonec přišla dobrá zpráva, dívenku se povedlo najít a byla předána do péče zdravotníků.

Tagy:

Hlavní zprávy

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy
Sociální sítě

Schillerová ležící spící. Internet si střílí z exministryně kvůli nákladům na fotografy

Bývalá ministryně financí Alena Schillerová (ANO) se opět stala terčem internetových vtípků. Tentokrát lidé na sociálních sítích reagovali na informaci, že prezentace někdejší šéfky resortu na Instagramu a Facebooku stála miliony korun. Fotografové a kameramani si tak měli přijít na štědré odměny, což se stalo inspirací pro tradiční lidovou tvořivost – pozadu nezůstali ani Cimrmani. Vybrali jsme nejpovedenější výtvory.

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů
Koronavirus

Do vězení půjdu s hrdostí, říká Kubkův stalker. Pekarová chce víc stíhání dezinformátorů

Známí antivaxeři Jana Peterková a Patrik Tušl odmítají nejen očkování, ale i obvinění ze strany policie, která je stíhá kvůli dezinformacím a stalkingu. Zatímco bývalá reportérka podle vyšetřovatelů opakovaně lhala o covidové situaci i účincích vakcín, Tušl zase pronásledoval známé osobnosti boje s pandemií. Oba dva si za své výstupy na sociálních sítích nechali platit od svých podporovatelů.

Šlachta: ODS si vodí Rakušana jak slepého koně. Pustil se i do Topolánka s Kalouskem

Chtějí zpolitizovat policejní složky. To je podle šéfa Přísahy a někdejšího elitního policisty Roberta Šlachty motivace vládní koalice pro výměnu policejního prezidenta. Tím se má stát po odchodu Jana Švejdara na konci března jeho náměstek Martin Vondrášek. Je to podle Šlachty přání ODS, která si ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) vodí jako slepého koně, prohlásil ve vysílání CNN Prima NEWS. Šlachta zkritizoval také expremiéra Topolánka či exministra financí Kalouska (TOP 09).

Sledujte ŽIVĚ Partii: Vypukla válka ve Sněmovně? Střetnou se Pekarová a Vondráček

Vládní strany si jdou s opozicí tvrdě po krku prakticky od první schůze nové Sněmovny. Hnutí ANO a SPD se nelíbí plánovaná novela pandemického zákona, obě uskupení by také chtěla větší zastoupení ve vedení dolní komory Parlamentu. Pětikoalice zase viní opozici z toho, že jí zbytečně hází klacky pod nohy. I o tomto tématu budou diskutovat v nedělní Partii šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a poslanec Radek Vondráček (ANO). V druhé části se pak uskuteční velká debata čtyř politiků na téma krize na Ukrajině. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna od 20:00 na CNN Prima NEWS i přímo zde v článku. A ve 22:30 bude druhá hodina mimořádně i na Primě.

Někteří poslanci TOP 09 a ODS dostali falešné SMS, že mají nastoupit do karantény

Aktualizováno

Několik poslanců koaličních stran ODS a TOP 09 v pátek obdrželo falešnou SMS zprávu o povinné karanténě kvůli kontaktu s osobou pozitivně testovanou na koronavirus. Uvedla to ODS v tiskové zprávě. Ministerstvo zdravotnictví sdělilo, že jde o evidentní podvod. Zváží další právní aspekty takové činnosti a podle toho učiní právní kroky, úřad také podá trestní oznámení.

reklama

Domácí zpravodajství

Přijímací zkoušky 2022 PŘEHLEDNĚ: Kdy podat přihlášky a na co se připravit

Přijímací zkoušky se neúprosně blíží. Žáci základních škol mají pro podání přihlášek čas do 1. března. U středoškoláků, kteří se chystají ve svém studiu pokračovat na vyšších odborných nebo vysokých školách, se termíny různí. Kdy si musí studenti vybrat své budoucí obory a na co vše by se měli připravit? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila přehled všech náležitostí.

reklama