Afghánské hnutí Tálibán od svého srpnového nástupu k moci zabilo při mimosoudních popravách nejméně 72 příslušníků bývalých afghánských bezpečnostních sil a dalších lidí spojených s bývalou afghánskou vládou. Podle agentury AFP to uvedla zástupkyně vysoké komisařky OSN pro lidská práva Nada Našífová.
„Od srpna do listopadu jsme získali důvěryhodná obvinění z více než stovky poprav někdejších příslušníků afghánských bezpečnostních složek a dalších osob spojených s někdejší vládou, z nichž nejméně 72 je připisováno Tálibánu,“ prohlásila Našífová.
Afghánka prodala syna za 100 dolarů. Jídlo mám sotva pro jedno dítě, říká zoufalá žena
Afghánská matka byla nucena prodat jedno ze svých novorozených dvojčat, aby získala peníze na výživu druhého v situaci, kdy se v zemi rychle zhoršuje potravinová krize. Čtyřicetiletá žena ze severní provincie Džúzdžán poskytla dítě bezdětnému páru výměnou za 104 dolarů (asi 2 300 korun). Doufala, že za ně nakoupí dostatek potravin pro svou rodinu na dalších šest měsíců.
„Jsem zděšena neustálými zprávami o mimosoudních popravách po celé zemi, navzdory tomu, že Tálibán po 15. srpnu vyhlásil všeobecnou amnestii,“ uvedla Našífová, podle níž byla v mnoha případech těla zabitých vystavena na veřejnosti. „To zvýšilo strach u velké části obyvatel,“ řekla.
„Jen v provincii Nangarhár bylo navíc spácháno nejméně 50 mimosoudních poprav lidí, kteří podle všeho patřili k afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát,“ dodala Našífová.
Mezinárodní organizace pro lidská práva jako Human Rights Watch již dříve uvedly, že od nástupu Tálibánu k moci byly v Afghánistánu zavražděny nebo beze stopy zmizely desítky členů bývalých afghánských bezpečnostních sil. Znepokojení vyjádřily Spojené státy a další západní země.
Tálibán zmíněná obvinění odmítl. „Někteří členové bývalých afghánských bezpečnostních sil byli zabiti, stalo se tak ale z důvodu osobních sporů či nepřátelství,“ řekl podle AFP mluvčí ministerstva vnitra v současné vládě vedené Tálibánem.