CNN Prima News Ostravsko

Ostravsko

Výpis příspěvků ke štítku „Ostravsko“

Bomby, kostry, granáty aneb Proč na Ostravsku ještě neskončila druhá světová válka

Lesy, polnosti i dědiny mezi Opavou a Ostravou jsou ještě 76 let po válce prošpikovány municí. Na sklonku druhé světové války byla totiž Ostrava poslední muniční základnou německé armády a do tvrdých bojů o zbrojní centrum Třetí říše se na jaře 1945 zapojilo až 400 tisíc německých a sovětských vojáků. S následky bitvy se region potýká dodnes, v sobotu 20. listopadu například stokilová puma ochromila část Ostravy. Letos se našlo i celé sovětské letadlo včetně kostry pilota.

Kupčení s hlasy, hlášená bomba a porušování opatření. Policie měla při volbách napilno

Policie při volbách zjistila desítky porušení protiepidemických opatření a má zatím dvě oznámení o možném kupčení s hlasy – ze Slaného a Ostravska. V Brně se zabývala anonymním ohlášením bomby ve volební místnosti, které se však nepotvrdilo. Vyplývá to z vyjádření policie na Twitteru a středočeské krajské policejní mluvčí. Dvoudenní volby do Sněmovny skončily v sobotu ve 14 hodin odpoledne.

Lidé z Hlučínska u Ostravy ctí padlé vojáky wehrmachtu, jsou to jejich předci

Většinou mluvili dobře česky, ale v uniformách německého wehrmachtu bojovali ve Francii, Polsku, v severní Africe, na Krymu i u Moskvy. Ale také u Stalingradu, kde jedna z největších bitev v dějinách lidstva skončila v únoru před 78 lety. Na Hlučínsku nedaleko Ostravy si vojáky wehrmachtu stále připomínají s patřičnou pietou. Jsou to jejich mrtví, tomuto specifickému regionu se totiž po válce vyhnul odsun Němců.

U Těšína se čepuje pivo a grilují steaky. Mám na to ústavní právo, říká hospodský

Pouhých 350 metrů chůze za česko-polským hraničním přechodem Český Těšín / Cieszyn se točí pivo a grilují steaky. Ačkoliv polská vláda trvá na uzavření restaurací, podnikatel Tomasz Kwiek hospodu U Trzech Braci (U Tří bratrů) stejně otevřel. Napřed sice způsobil policejní manévry, nyní už ale strážci zákona nezasahují. A po vzoru těšínského výčepu se otvírají další v celém Polsku.

Nedočkaví štamgasti vyrazili na pivo už v šest ráno. O půl sedmé byla plná hospoda

Je šest hodin ráno, výčepní Žaneta z ostravské pivnice Venuše právě odmyká hospodu. Dříve to ani nešlo, restaurace mohou otevírat až v šest, a to po pauze, která trvala od 14. října. Přijde vůbec někdo tak brzo? „V půl sedmé bude plno,“ prorokuje číšnice. První host vejde přesně osm minut po šesté. „Už mi to chybělo,“ těší se na pivo železničář Roman Dluhoš.