U Těšína se čepuje pivo a grilují steaky. Mám na to ústavní právo, říká hospodský

Pouhých 350 metrů chůze za česko-polským hraničním přechodem Český Těšín / Cieszyn se točí pivo a grilují steaky. Ačkoliv polská vláda trvá na uzavření restaurací, podnikatel Tomasz Kwiek hospodu U Trzech Braci (U Tří bratrů) stejně otevřel. Napřed sice způsobil policejní manévry, nyní už ale strážci zákona nezasahují. A po vzoru těšínského výčepu se otvírají další v celém Polsku.

Utišit neodolatelnou chuť na točené pivo, pizzu, brokolicový krém či něco grilovaného přímo u hospodského stolu už není nemožný jev. Alespoň pro obyvatele milionové ostravské aglomerace. Stačí zajet do Českého Těšína, přejít hraniční most na Hlavní třídě (hranice s Polskem jsou pro české občany otevřené) a prokličkovat se asi 350 metrů úzkými historickými uličkami Cieszyna k městskému divadlu. Přímo naproti tyátru provozuje 43letý Tomasz Kwiek restauraci U Trzech Braci, a to každý den – i v době nouzového stavu.

Nejslavnější slezský hospodský

Polská vláda sice v pondělí 1. února povolila opětovné otevření nákupních center, gastronomické služby ale musely zůstat nadále uzavřené či omezené jen na výdejní okénko nebo rozvoz. Zákaz platí od podzimu, podnikatel Tomasz Kwiek se ho ale rozhodl ignorovat. A restauraci v polské části dříve jednotného Těšína (do roku 1920) otevřel i navzdory restrikcím. Odhodlal se k tomu již 8. ledna a tento krok z něho postupně učinil jednoho z nejznámějších hospodských v polském Slezsku.

O neposlušném živnostníkovi z Cieszyna se autor tohoto textu dozvěděl z hlavního deníku polské opozice Gazeta Wyborcza. Teď přišel čas na osobní seznámení s rebelem. Je čtvrtek 3. února, krátce před druhou odpolední. Z česko-polské hranice jsem ke vchodu do restaurace dokráčel za pár minut a s jistým napětím zmáčkl kliku. Neuzavřela to tady přece policie? Ne, klika povolila, načež se ozvala známá hospodská melodie složená z cinkání příborů, ťukání sklenic a veselého halekání hostů.

Baraba z Těšína

Majitel Tomasz Kwiek mi nabízí pivo značky Baraba. Jak symbolické, baraba je výraz pro výtržníka, který se hojně používá i v nedaleké Ostravě. A Kwiek je asi taky pěkný baraba, když nedodržuje nařízení polské vlády.

„Svobodně podnikat je moje ústavní právo a nikdo mě v něm nemůže omezovat,“ sebejistě tvrdí 43letý muž s plnovousem.

A nerebeluje sám, již na počátku ledna vyhrál holič ze slezského městečka Głogówek soudní proces, který rozhodoval o oprávněnosti, či neoprávněnosti pokuty udělené loni v dubnu. Odmítl totiž v době nouzového stavu uzavřít holičství, za což ho stát potrestal pokutou 10 tisíc zlotých (60 tisíc korun). Zemský správní soud ve městě Opole ale pokutu letos v lednu zrušil a rozhodl, že potrestání živnostníka za výkon jeho práce byl „protiústavní krok“.

Hospodu obklíčilo 50 policistů

„Do jisté míry je to precedentní rozsudek a takových soudních rozhodnutí padlo více. Teď se o ně mohou opřít nejen holiči, ale i podnikatelé v gastronomii,“ věří Tomasz Kwiek, zatímco kolem stolů běhají číšníci. Nejčastěji s pizzami, podnik si zakládá na používání originálních receptur italského kuchaře. Konečně i slovo baraba je italského původu, takto se v 19. století přezdívalo stavitelům tunelů na železnici.

Když restaurace 8. ledna poprvé otevřela, vyvolalo to policejní manévry. „Na zásah přijelo dvanáct policejních vozů a padesátka policajtů. Vysvětlil jsem jim svoje ústavní právo, načež mi oznámili, že dostanu pokutu ve správním řízení. Podnik ale nezavřeli, ani mě neodvedli v poutech,“ vypráví hospodský. „Pokutu jsem zatím nedostal, už je to přitom skoro měsíc.“ Vlastně by raději zaplatil penále 10 až 30 tisíc zlotých, než by zavřel restauraci, protože takovou částku vydělá na tržbách v řádu dnů. „Ale samozřejmě že pokutu platit nebudu a celý případ dám k soudu.“

Nejlevnější policie na světě

V nedalekému Rybniku minulý pátek rozhánělo diskotéku v klubu Face 2 Face až 150 policistů. Druhý den ale muže zákona překvapila hlasitá demonstrace místní omladiny před policejní stanicí. Diskotéka je ovšem úplně jiný level než poklidná hospůdka a podnik U Trzech Braci se zatím další policejní návštěvy nedočkal. Zásah v Cieszyně sledoval i poslanec polského Sejmu (parlamentu) Przemysław Koperski (Lewica), který následně požádal policii, aby vyčíslila náklady na předimenzovanou akci. Ta oznámila, že byly nulové, což poslanec břitce komentoval: „Polsko má nejlevnější policii na celém světě.“

Rebelující baraba Tomasz Kwiek nyní pomáhá s radami při otevírání dalších restaurací v širém okolí – a vlastně v celém Polsku. Mnozí živnostníci v oboru jsou na mizině a stát prý nabízí kompenzace jen vybrané skupině zavedených podniků, tisíce jiných provozoven nemají na odškodnění nárok. „Teď jsem přesvědčil kolegu z kavárny tady za rohem,“ pochlubí se Kwiek, jak Cieszyn pomalu ožívá. A později odpoledne se opravdu přesvědčím, že i v kavárně Pycha Micha to vypadá, jako když Polsko zvítězilo nad pandemií.

Polsko má 37 897 obětí

Zvítězilo ale opravdu? Tomasz Kwiek existenci infekce nemoci COVID-19 nepopírá. Onemocněl jí i jeho 74letý otec a nebyl to lehký boj. Podnikatel souhlasí, že jde o smrtelnou infekci, Polsko mělo ve středu již 37 897 obětí. Zároveň ho ale dráždí, že jiné nemoci se najednou neléčí. Neoperují se třeba nádory ani srdeční chlopně. A nejvíc ho štve nespravedlnost, s jakou polská vláda uplatňuje restrikční opatření.

„Fabriky se nezavírají, ekonomiku nikdo nevypne – a víme, jak to teď vypadá v továrních halách,“ líčí a přidá příběh z továrny v okolí, v níž pracuje asi 300 dělníků. „Jeden se zaměstnanců skončil s covidem v nemocnici, kde leží na ventilátoru. Fabrika ale jede dál, do karantény nešel ani jediný zaměstnanec. Tak se to prostě u nás v Polsku dělá.“

Ve středu 3. února před půlnocí oznámilo polské ministerstvo zdravotnictví, že se za posledních 24 hodin nakazilo 6 802 osob a infekci podlehlo dalších 421 lidí. V Polsku ovšem žije 38 milionů obyvatel, skoro čtyřikrát více než v České republice, takže varšavská vláda zřejmě zvládá pandemii lépe než ta česká. Pondělní otevření nákupních center ovšem řada polských opozičních politiků i lékařská veřejnost zkritizovala. A někteří dokonce upozornili na možné katastrofické následky, jaké způsobilo otevření hospod a nákupních center loni v prosinci v České republice.

Tagy:
Polsko pivo restaurace Ostrava reportáž opatření hospoda Český Těšín hospody Těšín Sejm Ostravsko Česko Cieszyn Tomasz Kwiek U Trzech Braci Głogówek ústavní právo polská vláda Tři bratři