Když se muž stane otcem, jeho mozek prochází výraznými změnami. Jedním z fenoménů, který vědci zaznamenali, je zmenšování mozku, odhalil nový výzkum z oblasti neurověd. Jde o adaptační proces ovlivňující schopnost mužů pečovat o své děti a vytvářet silné rodinné vazby, popsal deník The Washington Post.
Profesorka psychologie na University of Southern California, Darby Saxbeová, s kolegy ve studii zkoumala mozky novopečených otců. A zjistila, že postupně ztrácí na objemu.
ČTĚTE TAKÉ: První na světě a „konečně puberťák“. Mozkový implantát pomáhá chlapci kočírovat záchvaty
Podle vědců míra úbytku objemu závisí na přístupu mužů k rodičovství. „U těch, kteří tráví se svými dětmi více času, je ztráta šedé hmoty výraznější,“ citoval ze závěru studie deník The Washington Post.
„Je však důležité si uvědomit, že ztráta objemu mozku nekoresponduje se ztrátou mozkových funkcí nebo kognitivním poklesem. Znamená to, že se orgán změnil, aby se přizpůsobil nové situaci,“ zdůraznila autorka Saxbeová.
Vědci ovlivnění struktury mozku spojují s klesající hladinou mužských hormonů spojených s otcovstvím – jako je testosteron – či nárůstem oxytocinu a prolaktinu. Zároveň upozorňují i na možné negativní dopady: otcové, kteří přišli o výraznější množství šedé hmoty, častěji hlásili úzkosti, deprese a poruchy spánku.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Zdravé opalování neexistuje, říká Arenberger a varuje před rakovinou. Čím mazat spáleniny?