CNN Prima News rodičovství

rodičovství

Výpis příspěvků ke štítku „rodičovství“

Příprava na přijímačky: Jak zmírnit stres? Významnou roli mají rodiče, líčí experti a radí

Již 11. dubna usednou desítky tisíc žáků devátých tříd do lavic s myšlenkou na budoucnost – čekají je přijímací zkoušky na střední školy. Vedle obav z testových otázek mohou dětem situaci zhoršovat i sami rodiče, například přehnanými obavami nebo očekáváním. Významný vliv na úspěch má pak i schopnost dítěte zvládnout stres. Jak se na velký den ideálně připravit? Na to odpovídají psychologové.

Vyrůstal ve stínu nemocného bratra. Moderátor Brousil dnes pomáhá dětem, na něž se zapomíná

Jaroslav Brousil je nejen moderátorem CNN Prima NEWS, ale také zakladatelem neziskové organizace Wine for Help, jež pomáhá sourozencům vážně nemocných dětí, na které se často zapomíná. Sám totiž ví, jaké to je být takzvaným „skleněným dítětem“. Celé dětství strávil staráním se o svého mladšího bratra Jana, který trpěl metabolickou poruchou mukopolysacharidózou. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS otevřeně hovoří o tom, jaké to je žít ve stínu sourozence, který potřebuje veškerou pozornost rodičů. Upozorňuje na psychické dopady své zkušenosti a apeluje na rodiče tvrdou pravdou: „Musíte si uvědomit, že vaše nemocné dítě umře, ale ten zdravý sourozenec tu zůstane.“

Hazard u videoher? Závislost se z gauče tvoří snadněji, říká expertka. Zmínila velký vykřičník

Hazardní praktiky ve videohrách vytvářejí psychologický tlak, který udržuje hráče u obrazovek, uvedla pro CNN Prima NEWS adiktoložka a terapeutka Markéta Kořínková. Upozornila rovněž na skutečnost, že závislost může vzhledem k platbě on-line vznikat přímo v pohodlí domova, aniž by člověk musel překonat nepříjemné okolnosti. Odbornice rovněž popsala, jakou roli v této problematice hraje vztah rodiče a dítěte.

Špatné vysvědčení? Dítě se může snažit víc, než si rodič myslí, říká expertka a vysvětluje

Již ve čtvrtek 30. ledna si žáci napříč Českem převezmou pololetní vysvědčení, s čímž se mnohdy pojí také stres dětí a obavy z reakce rodičů. Výtky typu „kdyby ses víc učil a nebyl na telefonu“ nebo „máš na víc, proč se nesnažíš?“ patří k těm nejčastějším, které si potomci od zklamaných rodičů mohou vyslechnout. Jak však zdůrazňuje psycholožka Šárka Miková, mnohdy opomíjejí to, že každé dítě je osobnostně jiné. Právě to jejich se může ve skutečnosti snažit mnohem více, než prokazují školní výsledky.

Kampaň „Baci, Baci“: Proč není žádné násilí na dětech v pořádku!

Používání tělesných trestů na dětech zůstává v České republice kontroverzním tématem, ačkoliv výzkumy jednoznačně ukazují jejich negativní dopady. Centrum Locika spouští kampaň „Baci, Baci“ , která má upozornit na škodlivost násilné výchovy a podpořit rodiče v hledání citlivějších přístupů. Psychoterapeut Tomáš Kvapilík a zakladatelka Centra Petra Wünschová vysvětlují, proč je důležité zastavit násilí a jak můžeme jako společnost i jednotlivci pomoci. Novela občanského zákoníku o nepřijatelnosti trestání dětí, jde do třetího čtení.

KOMENTÁŘ Daniely Kovářové: Holky, neblbněte a mějte děti. Co nejdřív

Kam se hnu, tam v těchto adventních dnech vidím betlémy s miminky v jesličkách. Když ale zvednu oči, vidím kolem sebe docela jinou realitu. Porodnost u nás i v zahraničí prudce klesá. Jistě to souvisí i s tím, jak mladí lidé zhusta veřejně deklarují, že nechtějí mít děti. Ženy kvůli kariéře odkládají mateřství do doby, kdy už nejsou schopny počít, a některé se dokonce nechávají sterilizovat, protože uvěřily zločinné poplašné zprávě o tom, že naše Země v brzké době shoří na popel.