CNN Prima News rodičovství

rodičovství

Výpis příspěvků ke štítku „rodičovství“

KOMENTÁŘ Daniely Kovářové: Holky, neblbněte a mějte děti. Co nejdřív

Kam se hnu, tam v těchto adventních dnech vidím betlémy s miminky v jesličkách. Když ale zvednu oči, vidím kolem sebe docela jinou realitu. Porodnost u nás i v zahraničí prudce klesá. Jistě to souvisí i s tím, jak mladí lidé zhusta veřejně deklarují, že nechtějí mít děti. Ženy kvůli kariéře odkládají mateřství do doby, kdy už nejsou schopny počít, a některé se dokonce nechávají sterilizovat, protože uvěřily zločinné poplašné zprávě o tom, že naše Země v brzké době shoří na popel.

Řev, rozjívené děti a plenka pod stolem. Pražské bistro se ohradilo proti ignorantským rodičům

Lagom Bistro, které sídlí v pražském Karlíně, se na sociální síti ohradilo proti přístupu některých rodičů k chování jejich dětí. Autoři příspěvku uvedli, že za necelý měsíc mají rozbitých již pět hraček a pod stolem dokonce našli pohozenou špinavou plenku. Rodiče s dětmi proto vyzývají, aby své ratolesti nechali vyřádit venku, nikoliv uvnitř bistra. Jejich přístup v komentářích lidé chválí a potvrzují, že to, co vidí denně v kavárnách, je neuvěřitelné.

Reprodukční zdraví? Zázraky neumíme, vzkazuje lékařka. Problém s plodností trápí i mladé

Ve spojitosti s plodností se v posledních letech pomyslná záře reflektorů zaměřuje zejména na starší páry, které hledají pomoc na specializovaných klinikách – problém se však týká i mladých. Jak vyplynulo z téměř deseti tisíc on-line dotazníků Nadačního fondu ProPlodnost, vysoce rizikové faktory se potvrdily u téměř čtvrtiny žen a poloviny mužů. Podle odborníků chybí osvěta. Panuje také mýtus, že medicína umí zázraky. „V různých oborech je to pravda, u reprodukčního zdraví však zatím zázrak nemáme,“ zdůraznila Hana Višňová, vedoucí lékařka kliniky IVF CUBE a odborná garantka fondu.

Plán na další miliardy do rozpočtu: Vláda chce čerstvým matkám zlepšit podmínky k zaměstnání

Matky malých dětí mohou přinést do státního rozpočtu na daních a odvodech deset miliard korun. Vyplývá to z expertních výpočtů, které předpokládají, že by se ženám s dětmi do čtyř let věku podařilo uplatnit na trhu práce podle jejich představ. Ministerstvo práce a sociálních věcí výpočty podpořilo a tvrdí, že už se na tuto skupinu žen a jejich zapojení na pracovním trhu zaměřuje.

Umožněme ženám s malými dětmi pracovat. Stát bez nich přichází o miliardy, tvrdí výzkum

Pokud rodiče, nejčastěji ženy s dětmi do čtyř let věku, zapojíme do práce na zkrácené úvazky, můžeme tím do státního rozpočtu získat až 10 miliard korun, uvádí výzkum platformy MUMDOO, jejímž hlavním cílem je zlepšovat podmínky pro pracující rodiče. Odborníci na konferenci, jež se konala v budově SHQ ČSOB, se shodli, že stát dělá pro zapojení maminek do pracovního trhu málo.

Zájmové kroužky pro děti: Kdy je na ně správný čas, na co si dát pozor a kdy aktivitu vzdát?

Začátek nového školního roku s sebou přináší také zápisy do zájmových kroužků. V dnešní době mnohdy vidíme střety mezi znavenými dětmi a ambiciózními rodiči, kteří si myslí, že čím více kroužků dítě má, tím lépe a všestranněji se rozvíjí. Tento scénář však mnohdy není pravdivý. Co by měli rodiče při výběru kroužku zohlednit? Kdy je pro organizovanou aktivitu vhodný čas, na co si dát pozor a kdy je žádoucí dítě odhlásit a nedoufat v probuzení zájmu? To přiblížila psycholožka Šárka Miková.

Dítě si vysnilo kroužek, ale rodiče nemají peníze? Pomoc nabízejí pojišťovny i neziskovky

Školní rok začíná, a tak se vedle otázky, kolik budou stát nutné pomůcky či obědy, řeší také kroužky pro děti, které taktéž zdražují. Dle posledních průzkumů většina rodičů za zájmové aktivity svého potomka zaplatí několik tisíc korun za pololetí. Dopřát dětem zajímavý kroužek ale mohou i rodiny, které nejsou v ideální finanční situaci. Příspěvky na pohybové aktivity nabízí většina pojišťoven, „finanční injekci“ potřebným na kteroukoliv aktivitu mohou poskytnout také neziskové organizace. Kam se obrátit a kde požádat o pomoc?

Řada rodičů kvůli školákům sahá po půjčce. Starší pomůcky mohou vést k šikaně, míní psycholožka

Rodiče školáků se potýkají se zvyšujícími se výdaji za školní pomůcky, přezůvky a kroužky. Někteří jsou dokonce nuceni se kvůli pořízení školní výbavy svých ratolestí zadlužit. Část naopak nakupuje potřeby z druhé ruky. Podle dětské psycholožky starší aktovka, penál nebo neznačkové oblečení může být ve skupinách jedním z důvodů k šikaně.