Pondělním dnem startuje v evropských zemích postupné rozvolňování ochranných opatření proti šíření COVID-19. Například v Itálii se pomalu začne obnovovat průmyslová a zemědělská výroba, v Německu a Rakousku se postupně otevírají školy. Než se ale Evropa vrátí do běžného režimu, bude podle odborníků ještě nějaký čas trvat.
Od 4. května mohou Italové bez udání důvodů po dvou měsících opouštět své domovy, tamní obchody a restaurace si však na otevření počkají ještě minimálně do června. Ve Španělsku už se otevírají například kadeřnictví. Od soboty vláda povolila také individuální venkovní sportování, stále však platí dodržování ochranných opatření. Rovněž má začít platit povinné nošení roušek ve veřejné dopravě.
Žáci posledních ročníků prvního a druhého stupně základních škol v některých německých spolkových zemích mohou od pondělí opět chodit do škol. V Rakousku se může díky rozvolňování ochranných opatření do škol navrátit zhruba 100 tisíc žáků závěrečných ročníků. V Rakousku jsou od minulého víkendu otevřeny veškeré obchody, otevření tamních restaurací by mělo přijít asi v polovině května.
Podle Pompea existují důkazy, že koronavirus pochází z čínské laboratoře
Podle amerického ministra zahraničí Mikea Pompea existuje mnoho důkazů o tom, že koronavirus pochází z laboratoře v čínském Wu-chanu. Pompeo se ale podle agentury Bloomberg nevyjádřil k tomu, zda byl vir uměle vytvořený.
Od pondělí v sousedním Polsku nemusí tamní občané po návratu domů z Německa, Slovenska, ČR či Litvy dodržovat pobyt ve dvoutýdenní karanténě. Rovněž se zde otevírají hotely, knihovny nebo obchodní centra. Maďarská vláda povolila dokonce otevření restaurací, obsluha hostů však musí probíhat pouze venku. Do Maďarska lze opět jezdit na služební cesty z ČR, Slovenska, Německa, Rakouska a Polska.
Slovenští hygienici a epidemiologové mají v pondělí rozhodnout o tom, zda budou moci být od středy otevřeny všechny obchody. Francouzský premiér Édouard Philippe má v Senátu představit vládní plán pro uvolňování ochranných opatření.