Obrovské škody na vinicích
Letošní mrazy, které podle odhadu ovocnářů způsobily škody na úrodě za více než miliardu korun, ohrožují existenci zhruba 500 pěstitelů ovoce v Česku. V pátek to řekl předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík. Mráz likvidoval také vinice –vinaři hlásí škody překračující dokonce dvě miliardy korun.
Ohroženo je asi 500 ovocnářů. Ludvík doplnil, že v Česku je aktuálně 700 až 800 profesionálních pěstitelů ovoce, jejich počet v čase mírně klesá. S ministrem zemědělství Markem Výborným (KDU-ČSL) Ovocnářská unie podle Ludvíka jedná o dalších možnostech pomoci. Patří k nim podpora provozních úvěrů pro malé pěstitele a udržení zaměstnanosti v podnicích, které se zaměřují na skladování, třídění a balení ovoce do obchodních řetězců.
ČTĚTE TAKÉ: Konec českých jablek? Ovocnáři kácí své sady, nahradí je řepkou a obilím
Výborný ve čtvrtek uvedl, že jeho resort spustí program s pomocí 70 až 100 milionů korun pro pěstitele ovoce. „Nám jde hlavně o to, aby program dokázal pěstitelům kompenzovat zejména ty náklady, které v tom sadě musí vynaložit, aniž by měli tržbu. Není možné ten sad zavřít a otevřít ho až zase na jaře,“ řekl Ludvík. Program podle něj dokáže pěstitelům kompenzovat až 80 procent škod.
Další možností podpory je podle Ludvíka to, že by se těm malým pěstitelům, kteří si zažádají o provozní úvěr, část z něj odpustila. Jednat o tom Výborný bude s Podpůrným a garančním rolnickým a lesnickým fondem, uvedl. Problémem je ale také udržení zaměstnanců v podnicích, které dodávají ovoce do řetězců. Vzhledem k tomu, že byla velká část úrody poničena, pro ně podle Ludvíka nebude práce. „Hrozí to, že podniky na ně nebudou mít peníze, utečou jim a za rok je neposhání,“ doplnil s tím, že o podpoře zaměstnanosti bude Výborný hovořit s ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).
V opravdu silných mrazech, jako jsou ty letošní, podle Ludvíka neexistují efektivní nástroje, jak zničení úrody zcela zabránit. „Neexistuje žádná odolná odrůda, která by po odkvětu vydržela pět až šest stupňů pod nulou,“ doplnil. K záchraně úrody se podle něj hodí například protimrazové závlahy, je ale na ně potřeba velké množství vody. K dalším využívaným metodám podle Ludvíka patří pálení svící či biomasy. „Pevně věřím, že takové mrazy jsou jednou za sto let a že znovu nepřijdou za rok až za dva,“ řekl.
Vinaři burcují ministerstvo
Škody na vinicích v Česku po vlně dubnových mrazů jsou vyšší než dvě miliardy korun. V Čechách, kde jsou čtyři procenta registrovaných vinic v Česku, škody dosahují 95 procent. Na Moravě bude výnos nižší nejméně o čtvrtinu, škody ale mohou v některých podoblastech přesáhnout i 30 procent. Svaz vinařů, který je největším oborovým svazem, to zjistil v průzkumu mezi členy. Prezident Svazu vinařů Martin Chlad to oznámil v pátek na tiskové konferenci. Podobné škody na révě vinaři podle něj nepamatují.
Vinaři žádají aktivnější přístup ministerstva zemědělství. Poslední kapkou by podle vinařů bylo zavedení spotřební daně na tiché víno. „Pro naše odvětví je to další rána v krátkém sledu, proto jsme vyzvali ministra zemědělství, aby se zasadil o zastavení debat k zavedení spotřební daně na tichá vína. To by pro nás v tuto chvíli byla cílená likvidace,“ uvedl Chlad. „Pokud by reálně k zavedení spotřební daně došlo, pro některá vinařství by to bylo nepochybně likvidační a zároveň by se vytvořil prostor pro šedou ekonomiku, což samozřejmě nechceme,“ upozornil Chlad.
Na čtvrtek jsem pozval zástupce jak vinařů tak ovocnářů a na základě upřesněných dat předložím konkrétní možnosti pomoci. Nenecháme je padnout!
— Marek Výborný (@MarekVyborny) April 26, 2024
O možnostech pomoci z EU chci jednat i v pondělí na Radě AGRI v Lucemburku.https://t.co/LO6iPTaw0g prostřednictvím @SeznamZpravy
Ministr Výborný pak v reakci na to pozval vinaře a ovocnáře na čtvrteční jednání. „Nenecháme je padnout! O možnostech pomoci z EU chci jednat i v pondělí na Radě AGRI v Lucemburku,“ uvedl šéf resortu zemědělství.
Milionové škody hlásí také farmáři pěstující chřest. Zničená úroda v okolí Hostína u Vojkovic na Mělnicku bude představovat asi 35 až 40 tun chřestu, škoda dosáhne zhruba deseti milionů korun. Příští týden se má sklizeň opět naplno rozběhnout. Prodej farmáři nepřerušili, v nejbližších dnech otevřou přímo v Hostíně novou prodejnu, kde zájemci najdou produkty i z okolních farem, řekl v pátek Jan Charvát ze společnosti Český chřest.
Celkově by letos měli v Hostíně a okolí pěstitelé sklidit na 400 tun chřestu. Záležet bude i na dalším vývoji počasí. V první polovině tohoto týdne chřest, který už byl vyrostlý, pomrzl. „Čekáme tak týdenní výpadek,“ uvedl Charvát. Chřest nyní postupně dorůstá. Příští týden v Hostíně počítají se sklizní bílého i zeleného chřestu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Kalousek si střílí z lidovců i ovocnářů. Právě jsem se vrátil z mé ananasové plantáže. Vše zmrzlo