Vydavatelství Oxford University Press, které stojí za prestižním Oxfordským slovníkem angličtiny, zvolilo na základě hlasování veřejnosti slovo roku 2022. Stalo se jím slovní spojení „goblin mode“ (gobliní režim). Proč si lidé oblíbili právě tento termín?
Covidové lockdowny změnily mnohé. Mimo jiné narušily vzorce chování lidí po celém světě. Miliony občanů se musely po určitou chvíli spokojit s životem bez divadel, kin, koncertů a dalších společenských kratochvil. S životem, který ohraničují čtyři stěny jejich pokoje.
Domácký životní styl se ale zjevně mnoha lidem zalíbil. I proto se stalo podle Oxfordu slovem roku spojení „goblin mode“, které právě odkazuje na způsob života, který někteří rozvinuli po covidové éře.
„Zatímco tohle čtete, rozhlédněte se. Jste stále v posteli? Jsou po podlaze rozházené hromady oblečení a krabice od jídla? Máte na povlečení drobky od brambůrků? Porušili jste hygienické návyky tolikrát, že už to ani nedokážete spočítat? Pokud ano, tak se už dost možná nacházíte v gobliním režimu,“ popisuje americká CNN.
Proti kráse a úspěchu
Slovo „goblin“ pochází z anglické mytologie a označuje tvora, který se podobá skřítkovi. Spojení „goblin mode“ pak zřejmě odkazuje na určitou lenost až zlomyslnost, kterou se tyto bytosti profilují.
„Tento slangový termín znamená chování, které se vyznačuje neomaleným požitkářstvím, leností, lajdáctvím, chamtivostí a které odmítá společenské normy nebo očekávání,“ uvádí Oxford University Press.
Lidé žijící v gobliním režimu tak úmyslně nabourávají obraz ideálního člověka, který přiživují zejména sociální sítě. Ať už jde o brzké vstávání, pití ozdravných šťáv, cvičení nebo plánování času, nic z toho lidé v gobliním módu nemají v lásce.
Letos poprvé nechali lexikologové z Oxfordu o spojení roku hlasovat veřejnost. Lidé mohli vybírat celkem ze tří termínů, vedle gobliního režimu byl v nabídce metaverse (princip virtuálního vesmíru, který vyvíjí například společnost Meta) a také hashtag #IStandWith.
„Goblin mode“ to ale letos vyhrál na celé čáře. Rozhodlo se pro něj 93 procent hlasujících.