Odklon od fosilních paliv bude přínosem nejen pro životní prostředí, ale také světovou ekonomiku. Vyplývá to z nové studie Oxfordské univerzity zveřejněné v časopise Joule. Pokud by se přechod na čistší zdroje energie uskutečnil do roku 2050, mohl by světu ušetřit až 12 miliard dolarů (přibližně 2,9 bilionů korun).
Přechod na obnovitelné zdroje byl dlouho považován za nákladnou záležitost. To nejen odrazovalo společnosti od investic, ale také znervózňovalo vlády při stanovování plánů, které by snížily závislost na fosilních palivech.
Zastropování cen energií: Co přinese v praxi a kolik ušetří koncový zákazník?
Vláda zastropovala ceny energií před nadcházející topnou sezónou. Maximální cenu silové elektřiny stanovila na 6 korun za kilowatthodinu, u plynu to pak budou 3 koruny. Co to bude znamenat v praxi pro koncové spotřebitele a co pro státní pokladnu? Zatímco opozice chce posunout stropy na energie ještě níž, experti varují před jistými riziky. Kabinet by podle nich měl omezit i spotřebu, které se nižší ceny budou týkat.
Vzhledem k tomu, že se ceny energií z obnovitelných zdrojů nyní dostávají na stejnou úroveň jako ceny energií vyráběných z fosilních paliv, nebo dokonce klesají pod ně, je nutné odpovědět si na otázku, zda není třeba urychlit přechod na čistší energie. Vědci z oxfordské univerzity prozkoumali historické údaje o cenách a zjistili, že odpověď zní jednoznačně ano.
Podle nich je nesprávné a pesimistické tvrdit, že rychlý přechod na obnovitelné zdroje je nákladný. „Existuje rozšířená mylná představa, že přechod na čistou, zelenou energii bude bolestivý, nákladný a bude pro nás všechny znamenat oběti – ale to je prostě špatně,“ řekl pro web Interesting engineering Doyne Farmer, profesor Institutu pro nové ekonomické myšlení na Oxfordské univerzitě, který studii vedl.
„I když jste třeba popírači klimatu, měli byste souhlasit s tím, co prosazujeme,“ řekl pro BBC Farmer. „Měli bychom pokračovat v přechodu na zelenou energii, protože nám to ušetří peníze,“ doplnil.
Čím rychleji budeme postupovat, tím více ušetříme
Odborníci ve své studii vycházeli z historických cen fosilních paliv a obnovitelných zdrojů a následného modelování budoucího vývoje cen za energie.
Údaje pro fosilní paliva sahají od roku 2020 na více než 100 let zpět a ukazují, že po zohlednění inflace a kolísání cen na trhu, se jejich cena příliš nezměnila. Naopak u obnovitelných zdrojů statistiky ukázaly, že náklady na solární a větrnou energii klesaly, a to téměř o 10 procent ročně. Důvodem je neustálé zdokonalování technologií.
„Náš nejnovější výzkum ukazuje, že rozšiřování klíčových zelených technologií bude i nadále snižovat jejich náklady. Čím rychleji budeme postupovat, tím více ušetříme,“ myslí si vědci.